bugün

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ortaya çıkan "hepimiz ermeniyiz" söyleminin karşıtı olan söylemdir.

Temelinde başta 1992 Hocali katliamı olmak üzere Ermenileri ve onların yaptıklarını bilen şuurlu Türk insanlarının serzenişi vardır.

işte Hocali katliamında yaşananları anlatan alıntı bir metin:

Karnı burnunda çaresiz bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı. Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı:

-Akçik, manç?.. (Kız mı, oğlan mı?)

-Akçik(Kız)

Bu cevap üzerine oğlan diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı. Kan bürülü gözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi.

-Tun şahetsar, ınger (Sen kazandın, yoldaş)

-Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana (Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?)

-Mayrigı bedge gişdatsine. (Annesi besleyecek elbette)

Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:

-Mayrig yerahayin zizdur. (Çocuğa meme ver) Aynı dakikalarda Hocalı’nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. iki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top arayışına girmişlerdi. Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise Ermeni çeteci sevinçle bağırdı:

-Asixn ma/, çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek(Bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. Kopartın)

Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa, başı da orta yere düşmüştü.Ermeniler zafer naraları atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.

Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 16 yıl önce yaşandı. Her iki olay da ermeni çetecilerin katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır. Ne yazık ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir.

Ajanslar, katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu. Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi.

26 Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366 ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar.

26 Şubat gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi. Savunmasız kalan kente giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler.

Ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı. Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler, sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar. Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler. Genç kızların önce saçlarını, sonra da kafa derilerini yüzdüler. Babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler. Kesik kafaları sepetlere doldurdular.

Peki neydi bu düşmanlık? Ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda Türkiye'nin 12 ili yer almaktayken, Ermenistanın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağı'nın resmi varken, Ermenistan Millî Marşında Topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün, öldürün denmekteyken, başkaca bir neden aramaya zaten gerek yok sanırım.

Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan Hocalı'ya, eski Sovyet ittıfaki Silahlı Kuvvetlerine ait 366. Alay'ın desteği ile Ermeni Sılahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 613 Azerbaycan Türkünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı. Ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir. 56 hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur.

Bu alçak saldırıda 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır.

Şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı. Fakat katliam sonrası Hocalı ya girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu: Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim, ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz.

Peki 26 Şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; Ermenistan Devlet Başkanı sıfatını taşıyan Robert Koçaryan denilen kirli katilden başkası değildi. Yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan, 20 Mart 1996 da Ermenistan Başbakanı oldu. Karabağ'da barış istediği için aşırı milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen Levon Ter Petrosyan istifa edince de 30 Mart 1998 yılında ondan boşalan Devlet Başkanlığı koltuğuna, Hocalı Katliamıbaşsorumlusu olan azılı terörist Robert Koçaryan oturdu.

Şimdi Ne Olduğunuza Karar Verdiniz mi?

Hepiniz Ermeniyseniz, Ben Ermeni değilim Ne mutlu ki Türk'üm !

edit medit: katliamı yapan soysuzlar sözlüğe de sızmış olmalı.ya da bu başlığa da eksi verebilen midesi geniş arkadaşlar var aramızda.
Geçenlerde öldürülen iki travestiden sonra malum kişilerin cıkıpta hepimiz ibneyiz diye bagırmasını beklediğim kişilerden olmayandır.
hepimiz ermeniyiz sloganını, ya ülkemizde var olan edebiyattan kopukluğa ya da kötü niyete yorulması gereken bir şekilde anlayamayan insanların üretimi.

artık baygınlık getirdiği üzere "hepimiz ermeniyiz" sloganının ne anlatmak istediğini uzun uzun anlatmanın bir faydası yok. ancak "korkuları" gidermek için şöyle birşeyler söylemek lazım gelmekte. evvela "ben ermeni değilim" savunmasında olan bünyelerin korkmasına hiç gerek yok. "hepimiz ermeniyiz" sloganı atanlar zaten bu bünyeleri kapsar bir şekilde atmamıştır o sloganı. rahat olsunlar. "hepimiz ermeniyiz" sloganını atanlardan ermeni olmayanlar, slogan sonucunda etnik olarak ermeni'ye dönüşmedikleri gibi, kimseyi de dönüştürmemişlerdir. böyle bir niyet bile yoktur ortalıkta. bu slogan bir dünya türk olsun sloganı değildir, karıştırılmamalıdır. kimse panik yapmasın yani türk olanlar yine türk, laz olanlar yine lazdır vs.

"hepimiz ermeniyiz" sloganını atanlar hocalı katliamı'nı ne savunmakta ne de olumlamaktadırlar. bu sloganı atanların her birisi bir birleşmiş milletler şubesi değildir. dünyanın her yerinde olan katliamlara aynı deredecede tepki verememeleri normaldir. almanya'da türkler yakılıyorsa, zaten yapıldığı üzere, bunun protestosunu da demokrat almanların yapacağını, yapması gerektiğini düşünen insanlardır. aksi halde iş "hepimiz ermeniyiz" sloganını atan insanlara kalkıp taa nikaragua'da olan şeyleri bile yüklemeye kadar gidebilir. komik olunmamalıdır.

en nihayetinde "ben ermeni değilim" diyen insanda empati duyusu düşüktür. kendi kimliğine olan inancı da düşüktür. sen eğer bir sloganla kimliğini, aidiyetini yitireceğini düşünüyorsan vay haline.
ermenistan'ın yaklaşık nüfusunu 1 milyon 500 bin olarak ele alırsak, diğer devletlerdeki ermenileri de 2 milyon saydığımız zaman yuvarlarsak kaba hesap 4 milyon kişi çıkıyor. dünya nüfusunun da yaklaşık 6 milyar 630 milyon kişi olduğu söyleniyor. e bize de 6 milyar 626 milyon kişi kalıyor bu sözleri söyleme ihtimali olan. *
(bkz: solingen katliamı)
(bkz: hepimiz türküz diyen almanlar)
(bkz: empatiden bihaber insan)
solingen'de almanların değil ama türklerin katliama uğradığını, almanların da bu olayı protesto eylemi yapıp "hepimiz türküz" pankartları ve sloganları kullandığını, "hepimiz ermeniyiz" sloganı atanların da bu olayı referans vererek empatiye dikkat çektiğini anlama gücü gösteremeyen, bir ihtimal solingen örneğini kullanırken olay hakkında sıfır bilgiye sahip olan insanların, kendilerinde empati denilen olgu olmadığı için empati göstermesini bilen insanlara karşı verdikleri tepkisel cevap.
hepimiz ermeniyiz lafı içine oturan insan kaldı mı diye düşünürken tam zamanında yetişti bu laf.

hepimiz ermeniyiz lafı empati kurmak için söylendi, aslında ermeni değiliz tabii ki, o kurşunun insani açıdan ne kadar yanlış olduğunu, koklaşarak değil konuşarak anlaşacağımızı anlatmak için öyle bir yol seçilmişti.

bak bunları iyi oku, kimse anlatmaz bir daha, bıktı çünkü herkes.

yeter lan.

silinmesin editi: bazı bünyelerin ısıtıp ısıtıp önümüze getirdikleri laf.

kötü oy editi: demek aramızda hala hazımsızlar varmış diyeceğimi sandınız değil mi? yok lan iki kötü oydan sonra edit yapacak kadar şey olmadık daha. hep yazmak istemiştim nasıl bir şey diye de ondan. bi boka da benzemiyormuş lan, yapmayayım bir daha.
(bkz: ben türküm)
acıdaki içtenliği, insani duyguları paylaşmaktaki samimiyeti,kafatasçılığa verilen tepkiyi algılayamayacak kadar katılaşmış bir insan söylemidir.

(bkz: ben insan değilim)
aynı zamanda sanki çok dahiyane bir şey bulmuş gibi sabahtan akşama "travestilere de empati kurulsun mu?" sorularını sorabilenlerin, gösterilen empatiye nefretle yaklaşarak ürettikleri sözdür.

travesti, eşcinsel, hristiyan... farketmez, bunların hiçbiri bu zihniyete göre insan değildir. katletsen de, öldürsen de, ağzına sıçsan da laf çıkarılmamalıdır.

(bkz: faşizm)
sloganın neden söylendiğini ve ne anlamda söylendiğini idrak edememiş bünyenin tepkisi olan karşıt slogandır.
"valla bende degilim ama, bi kerecik ermeni olmaktan bir sey olmaz." demek en dogrusudur. tabiki kimse ermeni olmasi icin zorlanamaz. lakin bu konunun daha fazla kurcalanmamasi hem "hepimiz ermeniyiz." diyenler icin hem de "ben ermeni degilim banane ben türküm." insanlari icin daha hayirli olacaktir.
ben insanım.
övgü ve sövgülerle sahiplendiğiniz aidiyetlerin çok anlamlı olmadığına inananlardanım.
ne kadar büyütüldü bu "hepimiz ermeniyiz" lafı. daha önce de kırk yerde yazdık. aynı sloganın atıldığı mahalde "hepimiz kürdüz" sloganları da atılıyordu. yani o sloganı hangi ayrılıkçıların attığını anlamak için dahi olmaya gerek yok.

neymiş efendim felan ülkede "hepimiz türküz" diye bağırılmazmış. bağırmalarını isteyen kim? bizim hayat felsefemiz türk'ün türkten başka dostu yoktur felsefesi. ermeniler de türk nufusun kayda değer kısmını katletti. biz hiç ermeniler gibi zırladık mı dünyanın dört bir tarafında "türk soykırımı yapıldı" diye. demeyiz. çünkü biz türküz. bizim soyumuzu kırmak hiçbir soysuza nasip olamaz. şayet bir soysuz buna kalkıştıysa döner tarihimize bakar.oradan da birşey çıkaramadıysa çıkar uzaydan dünyaya bakar. insan eli ile yapılmış tek eser olan cin seddini görür. onun neden yapıldığını araştırır. biz türküz hiçbir şartta ermeni falan olmayız. ama bu demek değildir ki bir insan ermeni olduğu için öldürülürse buna destek oluruz. böyle bir uygulama bizim tarihimizde mevcut değildir. desteklememiz de mümkün değildir.
ben ermeniyim.
ben kürdüm.
ben eşcinselim.
ben türküm.

hrant dink'in katledilmesini protesto edilmesini kımamak için söylenen slogan. Neden bu kadar tepki topladı anlamak çok güç. Ortada bir cinayet var ve ermeni olduğu için yapıldı.

Eğer insanlar etnik kimlik ve fikirleri üzerinden bu şekilde katliamlara maruz kalıyorsa
inadına bir kez daha söylüyorum.

"hepimiz ermeniyiz, hepimiz hrand'ız.
"hepimiz ermeniyiz"e karşı söylenmiş faşizanca dile getirilmiş bir söylem.
faşizanlıkla alakası olmayan, sadece milliyetinin ermeni olmadığın belirten söylemdir.. ülkesinde 25 şehit gören insan türklüğünü hatırlamayıp, hrant öldürüldüğünde ermeniliğini hatırlıyor.. Elbette ermeni dostlarımızın yanındayız, destekliyoruz fakat ermeni değiliz..
hrant dink öldürüldüğünde herkes gibi üzülen ama bunu bir şova çevirmeyen ve hepimiz ermeniyiz sloganına inat, ben ermeni değilim cümlesini kullanan insandır.
şimdi işler tersine döndü, o gün hepimiz ermeniyiz diyenler şimdi ermeni bayrağı yakalım der oldu. o zaman neredeydiniz lan.
başlık sapına kadar delikanlıdır.
"hepimiz ermeniyiz" sloganı, empatinin, çekilen acının ürünü olan bir slogandır. mesela o gün agos gazetesi'nin önünde kendini yırtıp "ermeniyim ulan ermeniyim var mı" diyen amca gerçekten de ermeni mi oldu sizin bu sulu beyinlerinize göre.

bu sloganı kullanıp çekilen acıya ortak olanlara şöyle diyor bir de bu aslan parçaları: "hocalı'yı neden konuşmuyorsunuz siz?" işte bunların kafa bu kadar. yani bir acıya üzülürken, diğer acıyı alkışladığımızı sanar bu kafadaki insanlar.

sözlükteki geri zekalı popülasyonu için zorunlu not: buradaki acıdan kastım hrant dink'in katlidir.

ve evet ben ermeni değil bir türküm.
''afferin sana'' tepkisi verdiğim slogan.

dünyaya, insanlığa müthiş bir katkıda bulundun. yani öyle böyle bir ifade değil hani; tüm türkiye bunu söylese otomatikman süper güç oluyormuşsunuz, dünyaya da barış hakim oluyormuş ( barış bizim hala oğlu bu arada ).

iyice fantastik bir ülke haline geldi burası. millet nelerle uğraşıyor bunlar nelerle!!
bir arkadaşım anlatmıştı. yaşanmış hikayedir.
hemşin'de bir kahve.
pür dikkat tv de haberler dinlenilmektedir.
esenboğa'ya baskın yapan asala militanları ile ilgili haberde kahvedeki herkes tv deki teröriste ağır küfürler etmektedir.
-yuh orospu çocukları
-asacaksın bunları
-köklerini kazıyacan
-amina koduğumun çocuğu vb...
yalnız bir an için tv de gösterilen teröristin söyledikleri duyulur ve kahvedeki herkes bir anda buz kesilir.
çünkü neredeyse hemen hepsi ermenice konuşan adamın ne dediğini anlamıştır.

herkes oyununa geri döner.

kısaca emin olma demek lazım sağda solda böyle konuşan arkadaşlara.
Ben ermeni değilim! Hocalıda hamile kadınlara tecavüz etmedi, karnını yarmadı dedelerim. Amerikan değilim! Kızılderilileresoykırım yapmadım, Irakta sivilleri kurşuna dizen ben değilim. ingiliz değilim! Masum insanları kesmedim, sömürgecilik yapmadım. Rus değilim! Çeçenleri kılıçtan geçirmedim. italyan değilim! Fırsattan istifade kan dökmeden toprak talep etmedim. Arap değilim! Beraber girdiğim savaşta yanımdakini sırtımdan vurmadım.
Ben ataları hiçbir katliam yapmadan 3 kıta 7 denize hakim olmuş, haçlı seferi yapan Hristiyanlara temizlik adabını öğretmiş, topraklarında güneş batmamış, gemileri karadan yürütmüş, 40 kişi ile Çin sarayını basan, Çinlilere korkudan Çin seddi yaptıranların torunuyum. Ben Türküm! Orta Asya’da türeyen, Anadolu’da büyüyen, Avrupa içlerine yürüyen Türküm! Ben dağlarda gemi gezdiren, taşlara destanlar kazdıran, tarihi baştan yazdıran Türküm! Ben adalete, mertliğe örnekler veren, ölüm kalım savaşına gülerek giden, yer yüzünde her murada eren Türküm! Ben sancaklara, tuğlara baş eğdiren, beylere, paşalara hilat giydiren, kılıcını 3 kıta da gezdiren Türküm! Ben Atillayı, Kürşadı, Fatihi var eden, kralları imparatorları kendisine yar eden, düşmanına dünyasını dar eden Türküm! Ben bir subay şehit oldu diye "Menemen'i yakın" diyen Mustafa Kemal Atatürk'üm! Ben damarında asil kanın aktığı ırkım. Benden bahseder destanım, ağıtım. Ben taa iliklerime kadar Türk oğlu Türküm..