bugün

komedinin başka bir adı.

kıyamam, 21 gün için teklif verilecekmiş. son dakika habermiş efenim. *
Sırf askerlik fotoğrafı için başka hiçbirşey değil. "Askerlik yaptım" diyecek herkes. Başka ne manası var bunun? Bunun maliyeti? Botu, üniforması, çorabı, iççamaşırı? Ne gerek var buna 21 gün için? Bedelli askerlik yapanlar, kışlaya bile sokulmamalı. Asla... "Askerlik yaptım" dedirtmeyin bu adamlara. Parası neyse alın, ama kışlaya sokmayın.

her türk paralı doğar diye değişimesi gerekiyor sözlerin.

yazık!
Ne ağladılar be 28 gün için. Yok esnaf dükkanını bırakamazmış, yok karısı hamileymiş, yok burnunun ucunda sivilce varmış, yok götü kuzeye bakıyormuş.
Yıllardır askere giden onca insan, hele hele zamanında 20 ay askerlik yapanlar. iyice keriz konumuna düştü.
devlete gereksiz yük. 21 gün asker besleyeceğine devlet fakirleri beslesin çok mu zor.
21 gün asker beslemek ki , 1 milyona yakın insan başvuracak, en az 1 milyar lira maliyet demek.

15 milyar lira gelir var zaten. Kafadan 10'da biri maliyete gidecek.

Okul var. Bakalım bari yaza ya da sömestra denk getirseler.
O adamdan vatana ne hayır dokunur. Üstteki kardeşimin dediği gibi yardıma muhtaç insanlara yardım yapmak daha mantıklı.
profesyonel askerlik gelmeli artık yüzbaşına binbaşına rahatlık olsun diye manisa'da yerleri süpürtüyorlar insanlara. sonra uzun uzun konvoylar vur vur dağcı komando diye. adam manisa'da viladanın sapına vuruyor halbuki. biri vatan için canını ortaya koymaya meyilliyse parasını da alsın. götü boklu polisler 4.000 tl alırken asker neden almasın.

asker olan kişinin mesleğinin tamamen askerlik olması gerek. profesyonel askerlik oturmalı artık.
o insanın 21 gün askerlik yapmasının ne kendine,ne devlete,ne de vatana millete hiç bir hayrı yoktur.

devlete gereksiz yük, vatandaşa da gereksiz karın ağrısıdır. belki işinden olacaktır. belki o tarihe yaptığı bir plan iptal olacaktır, belki de bir seyahat bileti yanacaktır.

devletin artık gereksiz teklifleri bırakıp tek şey yapması gerekiyordur, ya bedelliyi getirip 21-28 gün şartını kaldıracaktır, ya da bedelliyi hiç çıkarmayıp insanları seve seve asker yapacaktır.

(Not:Askerliğimi 2011 senesinde 15 ay olarak tamamladım)
bu 21 günlük çarkın o şehrin esnafına sağlayacağı nakit akımı yabana atılmamalı. ayrıca 21 gün çamaşır yıkanmayacağına göre bir seferlik kullanım için esnaftan satın alınacak, çorap, fanila, don gibi tüketim malzemelerinin sağlayacağı blok nakit girişleri de dikkate alınmalı.

terhisden sonra zaten o malzemeler yıkanıp uzun dönem askerlik yapanlara dağıtılıyor. bu nedenle milli savunma bakanlığı bedelllerin bırakacağı malzenme kadar az satınalma yapıyor.

not: hesap hesap içindedir.
Ne gerek var 21 veya 28 güne. Ne öğrenecek 21 günde. Verilsin bedel alınsın muafiyet.
21 gün 28 gün fark etmez.bedel için alınan ücretin eğitim için harcanmasıyla son bulacak. Yani haydan gelen huya gidecek.Gereksizdir.
gelen bütçe eğitime gidecekse niye bedel ödüyor insanlar? anlamış değilim.
hadi be haci 15 yapak hadi hadi. bi boku da sulandirmasinlar, sasiricam arkadas ya.
Ne kadar kendimize göre her şeyi değerlendiren bir milletiz anlamadım gitti! çok az konuda ortak paydada buluşabiliyoruz maalesef! bu bedelli askerlik meselesi de bunlardan biri! askerliğini normal şartlarda bitirenler işe tamamen duygusal yaklaşıp bedelli askerliği geleneklerimize ters diye eleştiriyor, yok destek veren kesim de işimden, gücümden, kariyerimden olurum diyor vs... bakalım bu nazımız nereye kadar varacak? herkes kendi sorunlarını genele yayarsa asla ortak bir çözüm bulunamayacak gibi!
milletin aklını sulandirdilar . bedelli 15-20 deseler bu kadar tepki çekmezdi.21 gün veya 28 günlük askerlik nedir amk. ne ise yarayacak.gereksiz külfet.
geçmişte bedelli askerlik uygulaması 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında yapıldı. yanlış hatırlamıyorsam Askere gitmeden tezkere alma uygulaması bir tek 2014 yılındaydı. Yani 15 temmuz'dan önce. Bu durum, kafamda geçmişe dönük büyük sorular uyandırmıyor değil. O gün neden bedelli askerlik için kışlaya gitme uygulaması kaldırılmıştı da.. bu gün yeniden duruyor. 21 veya 28 gün olmuş Benim için hiç önemli değil. Sorguluyorum. Herkesin de sorgulamasını istiyorum.
21 gün askerlik şartı kabul edilmiş komisyonda.
şimdi asıl soru ben itü'de okuyorum ve 93'lüyüm. ne bok yiyeceğim?
Bunlarin yapacagi isin te amina koyayim. Beceriksizler. Yarrami alirsiniz benden o parati, askere de zor alirsiniz amk.
bazılarının zoruna giden olay. bedelli olmasın dedik diye tüyleri tiken tiken * olanlar var.
Bugün uzun saçlarımı 21 gün için kesemem, gitmiyorum askere falan diyen bir dallamaya rastladım.

Pezevenk bir de trip atıyor, sanki bana gidiyor dangalak. Ne yarrak yersen ye amk.
analarından emdikleri sütlerin burunlarından gelme süresinin teklifidir.
Bir karargahın günlük yemek masrafı 2012 yılında 12 bin liraydı. Aydın jandarmadan söz ediyorum. Aylık ortalamaya vurduğunda 300-400 bandında bir rakam çıkıyor. Düşünün bu sadece temel gider. içinde giysi, mühimmat yok. Bu gideri Türkiye geneline yayıp hesap yaptığında muazzam bir rakam çıkıyor.
Yıl 2018 enflasyon oranıyla günlük yemeğin ne kadara geldiğini az çok tahmin edebiliriz. Alınacak para ile harcanacak rakamın iktisadini yaptık mı bu işten kim karda kim zararda ?
Devletin paraya ihtiyacı yok mu?
Bedellinin askerliği aradan çıkarmaya ihtiyacı yok mu?
Bu işi daha mantıklı bir şekilde çözemez miyiz?
Hesap ortada yorum sizlerin.
Şu anda 5 milyona yakın askerlik yapma durumunda olan insan var bunların hepsinin askere gitme durumu zaten yok. gitseler bile o kadar askeri orda ağırlamak ayrı bir yük olacak. ki şu an paralı askerlik olayıyla birlikte askere ihtiyaç da oldukça az. zaten orduevleri, askeri kamplar vb. bir çok asker ihtiyacı olan yerler sivilleştirildi ve sivil kurumdan insanlar çalışmakta. ayrıca bedelli askerlik için 1 milyon kişi başvursa bu 15 trilyon yapar bu da ülke ekonomisi için iyi bir sayıdır. bedellilere laf atmak yerine işe bir de bu açıdan bakmak lazımdır. acil asker ihtiyacı olduğu bir durumda veya savaş durumunda zaten bedellilik yasayla ortaya çıkmazdı ve durumda askerden kaçmak vatan hainliği sıfatını hak edebilirdi ama şu an için bedelli askerlik yapmak çoğu insanın görüşünün aksine ülke için hayırlı olandır. bu işe duygusal yaklaşmak yerine mantıkla yaklaşılmalıdır. vatan sevgisi her zaman duygusal yaklaşım gerektirmez.
https://www.change.org/p/.....&utm_term=triggered

kaldırılması yönünde imza kampanyası var.
Bi üstteki arkadaş sen ne diyon la? Fularla mı yazdın amk entirisini?

Turkiye'de imza toplama ile bir şey değişmez, öğrenmedin mi amk cahili desen çok net ve samimi olurdun. Git gözüm görmesin.
21 güne giderken istifa edince geri dönemeyeceğini düşünen salaklardır. istifa ederken celbi iliştiriyorsunuz, kıdem tazminatınızla bilmem daha ne tazminatınızı da alıp çıkıyorsunuz.

geri geldiğinizde işinizi geri vermezse o şirket size 3 aylık maaşınızı peşin vermek zorunda ve devlete de ceza ödemek zorunda.