bugün

bir işi yapmak için ilk adımı atmak, harekete geçmek, yola koyulmak.
dünyanın en zor işidir.
bitirmenin yarısıdır. *
dünyanın en zor eylemi. gözünde büyür işler, çalışmalar vs vs vs. her şeyden vazgeçmek istersin. o zamana dek harcadığın maddi manevi emekten ama yapamazsın. bir kere başlamışsındır ve bitirmek zorundasındır. öyle ya da böyle bitirmek. elin mahkumdur. ailene mahkumsundur. söz verdiğin bir şeyin bitirmek zorundasındır. sevsende sevmesende, seni ölüm kadar mutsuz etsede bitirmek. ve bu bitirmek sürekli başlamalarla dopluysa kendindende nefret edersin. denize dalmak gidebildiğin kadar uzağa yüzmek. düşünmek seni yorar, aklını yorar, kalbin zaten tüm bu salak saçma olaylar içinde en büyük gazi sen bir yandan kalbini onarmaya çalışır bir yandan aklını toplamaya bakarsın. başarırsan dünya senindir. başaramazsan yenilmişsindir. dünya bir sen sıfırsındır...
bir başlangıcı ayırt etmek; yerini yurdunu bilip, olduğun yerin yurdun olup olmadığını anlamak kadar zor. bir başlangıcı sondan ayıran, aşkı nefretten ayıran çizgi kadar inceyken.
bir simetri gibi, belki de iyiliği kötülüğüne eş. yalnızlıkla gelen huzur kadar bitirici, kalabalığın içindeki yalnızlıklar kadar sürekli.

yaşanan her başlangıcın bir sona varacağı kesin değil mi? öyleyse neden yeni bir başlangıç yapma isteği? sonu daha iyi olur diye mi? doğru mu?
başlanmış hle getirmek.
bitirmenin yarısı falan değildir.
"gelmişine, geçmişine" ile birlikte kullanılır. sık olarak birincil tekil şahıs geniş zamanda kullanılır.
bir işe başlamaktır.
Abartıldığı kadar zor değildir. Asıl zor olan devamını getirebilmek.
bir şeyi yerine getirmek için işe koyulmak. bir şeyler için adım atmak.
Kim derse, "düşmek" acıtır; can yakar, durun diyeceğim artık.
bildiğiniz, ezberimizden ötesi olsun.

ben şairlerin hasını, acılarımda tanıdım. bilmezdim meğer okuduğum her mısra sanaymış, düştüm, doğrudur.
yolumuz başlasın diye.. düştüm.. yani senin anlayacağın edip canseverhaklı ..

"bütün iyi kitapların sonunda
bütün gündüzlerin,
bütün gecelerin sonunda
meltemi senden esen
soluğu sende olan,
yeni bir başlangıç vardır..

parmağını sürsen elmaya,
rengini anlarsın..
gözünle görsen elmayı,
sesini duyarsın...
onu işitsen, yuvarlağı sende kalır.
her başlangıçta yeni bir anlam vardır.

nedensiz bir çocuk ağlaması bile,
çok sonraki bir gülüşün başlangıcıdır.."
bitirmek=başlamak/2
yanlış başlamak= bitirmenin tamamı!
Başlamak için en uygun zaman ne zamandır diye kendi kendimize hep sorarız. Bence her an mükemmeldir, her an bir şeye başlayabiliriz. Yeter ki o istek ve o duyguyu kaybetmeyelim. Bence bütün püf noktası buradadır. Eğer biz Yapmak istediğimiz şeyi çok inanıyorsak her zaman mükemmel anda içimiz de bizle birlikte yürüyecektir.

ilerlemek için önce başlamak gerekiyor ama bu başlamanın ne olduğunun konusun da kesin bir şey söylemek çok zor. Bazen bir çizgi bana bir film hazırlayabilir, onun belki eskisine dönüşebilir, bazen bir melodi aslında ilk cümlesi olabilir, bazen yağlı boya yapacağın bir şeyin hazırlığı olabilir. Bütün bunların aslında Bir tek sonuçuna bizi ulaştıracağını düşünüyorum. O çizgiyi atabilmek işte başlamak dediğim benim bu o çizgiyi attıktan sonra o çoğalarak başka bir şeye dönüşebilir. Onu sabırla beklemek onun üzerinde çalışmak gerekir.

Mehmet Güreli
Başlamak harekete geçmek veya hareketi bitirmektir. Hayatın akışında bazen hızlıca, bazen yavaştan, bir karar vermektir.
Evet arkadaşlar an itibariyle aşırı tehlikeli bir hal alabilirim.. vaziyet alın yakında çok ilginç şeyler başlayacak çok...
Gel yatakta altıma alayım seni.
Hayırdır boş beleş konuşmaya devam mı ediyorsun? Sen konu ile ilgili bile değilsin köşede dur.