bugün

her yıl izim 'bu bayramlık bizi affet' dememize sebebiyet veren çocuklar...
Bu çocuklar sizden su da isteyebilir hatta abla çok teşekkürlerrr diye bağırabilir. *
---bayramınız mübarek...
+++gerisi nerde cümlenin?
---abi vereceksen ver daha yan binaya geçecez...
+++hönk!!!
her bayram sabahi hatirlanan, beklenen cocuklardir. hep Ankarada gecen bayramlari animsatir bana nedense onlari hatirlamak. kapi calacaktir birazdan, önceden alinip sekerlige doldurulmus sekerler,cikolatalar birer birer verilecektir cocuklarla bayramlasarak. hatta babam harclik bile verecektir ellerine üc bes kurus. sonra ayni olay tekrar, tekrar yasanacaktir aksama kadar...
4 yildir her bayram sabahi beklenir bu cocuklar. ama 4 yildir ne cocuklar var, ne günler öncesinden alinan sekerler, ne kutlanan bayramlar, ne de babam yanimda harcliktan sorumlu devlet bakani olarak...
verdiğiniz şekeri beğenirse en fazla bir saat sonra başka arkadaşlarını yanına alıp tekrar kapınıza dayanıp yüzünüzde hafif bir tebessüm oluşmasına sebep olan cocuklardır.* istanbul'da yaşamaya başladığımdan bu yana bayramlarda kapımı çalsalarda şeker versem diye beklediğim ama sayıları tüm bayram boyunca beşi geçmediği için hüzünlenip nerde eski bayramlar dememe sebep olan çocuklardır.
verilen şekerin begenilme oranıyla,kombinasyon yenilenerek kapıya gelinir.doyana kadar adeta kılık değişimiyle defalarca el öpülerek şeker alınır.teyzenın durumu çakalozlamasıyla ortam hemen terkedilir.yıne farklı kombinasyonlarla farkılı kapılar denenir.
(bkz: hadi başka kapıya)
zamanelerinin "bu ne yaa her evde şeker, hep şeker, para yok mu abla" şeklinde çıkışmalarının pek mümkün oldugu güruh.eskiden oyle miydi ya..her bir şekerle dünyalar bize verilirdi.*biz büyüdük ve kirlendi dünya azizim.biz mi kirlettik ondan tam emin degilim
(bkz: la bi sktirip gidin)
genellikle yaş olarak 2 büyük 1 küçük çocuğun geldiği gruplardır. önce büyük olanlar uzanır sırıtarak bir avuç alır daha sonra sıra küçük olana gelir masum bir şekilde 1 tane şeker alır ama gitmez gözünüzün içine bakar, karşılığında "al daha al" denir * bunun üzerine bu sefer sırıtarak 1 avuçta o alır *.
uzerlerine su sikinca kacisan cocuklardir. test edildi onaylandi.
bayram şekeri bahane alınacak para şahane olan uyanık bir o kadar da haylaz ve geveze gruplar artık amaçını aşmış bir şekilde para kazanmanın kolay yollarına örnekdirler.
her bayramda çikolatasını, şekerini ve parasını hazırlayıp beklediğim çocuklardır. Ama eski bayramlar nerdeeee, çocuklar kapılara hiç gelmiyor ki artık.
şeker var mı dedikten sonra annem şeker getirmeye yönelirken şeker yoksa para da olur gibi sözler sarfederek içimdeki bayram günü duygusunu alıp içine s.mışlardır.
kaliteli bir çikolata ya da para verdiyseniz kılık değiştirip yine kapınıza gelme ihtimali olan çocuklardır.
(bkz: ben bunu gördüm)
kapıya gelindiğinde evde misafire verilen o kaliteli şekerleri alamayıp anca uyduruk şeker alabilen çocuklardır.
muhtemelen şeker olmak için gelendir amma ve lakin para arzusuyla yanıp tutuşurlar bu veletler. en güzeli şeker verip kapıyı kapatmak en makbulüdür.
her gördüğümde tokatlamak istediğim çocuklardir bu çocuklar. ha bide köpekli ve uzun saçli olduğum için her kapi açişimda pis geyiğe bağlarlar, mal sorulara verilecek mal cevaplara maruz birakirlar. köpeğim derinden havlar bu eşşoolulari kapi ziline abaninca beni dünyadan tiksindiren veletlerdir bunlar. sonunda dayanamayip açarim kapiyi ve bu veletler karşima çıkar. bende bir an önce gitmeleri için bütün şekeri veririm ve kulakliğimi takarim bu veletlerin mesai bitimine kadar. eah
kapıyı actıgınızda önünüzde ip gibi dizilmiş ve koro halinde calısılmıs 'bayramınız kutlu olsun' diye haykıran cocuklardır. bir sekere ya da ufak miktar paraya bes takla atarlar, sevinçten ucarlar. bayramın, kandillerin belkide en güzel yanıdır.
avuçlayarak şeker alma kabiliyetine sahip çocuklardır. aldıkları şekerlerin hepsini yiyemediklerinden okula götürüp, sınıf arkadaşlarına dağıtırlar. sınıfta ise bana da ver, bana da ver nidaları yükselirken, çocuğun da uzvu ister istemez kalkar.
bir zamanlar aralarında bulunduğumuz güruhtur.
güzeldi be sözlük!
sayısı gün geçtikçe azalan çocuk grubu.
bir avuç toz şekerle gönderilebilecek ergen altı veletlerdir. itiraz da edemezler, sonuçta şeker istiyorlardı.
artık geliş amaçları değişen çocuklardır. kapıyı açıp karşınızda 3-5 tane afacan görünce, içeri gidip şeker-çikolata kutusuyla geri döndüğünüzde bariz bir şekilde ''hamuğagoyyim'' homurtusu duyabiliteniz yüksek, benden söylemesi. ya kapıyı hiç açmayın ya da ''biz katoliğiz evladım'' deyip kapatın gitsin.
ya elektrik süpürgesiyle çekilecek, yada normal süpürgeyle kovalanacak, pis velet topluluğu!..