bugün

(bkz: garbage olmak)

21 22 23 24 vs yüzyıllarla, yani yüzyıl kavramıyla, teknolojiyle, modernleşmeyle dinin bir alakası olmadığını bilmeyen/düşünmeyen/göz ardı eden insan söylemidir.

eğer bahsedilen teoride olaylara yaklaşırsak. avrupa'nın dini çoktan terk etmesi, vatikan'ın yerle bir olması, kiliselerin kapanması gerekirdi.

ama meseleye sadece islam üzerinden bakılınca böyle garbage şeyler çıkıyor beyinden tabi.
(bkz: sazan avı)
(bkz: provakasyon)
(bkz: bir bluevelve klasiği)

mümin insan'dır. bayram sabahı kalkar, abdestini alır, giyer temiz elbiselerini gider camiye, cemaatle birlikte namazını kılar. bayramı bayram yapan unsurlardan birini yerine getirmenin huzuruna sahip olur.
(bkz: etkileşimsel tabanlı bir eylem)
asırlar öncede insanlar bedensel ihtiyaçları için gıda alıyorlardı şimdide alıyorlar ne kadar garip değil mi (!) dedirten durum.
cok gariptir bu insanlar bayramlarda camileri doldururlar ,oruc tutarlar , isterlerse namaz kılarlar ve bunların hepsini 21 yüzyılda yaparak insanı şaşkınlıga boğarlar.bu insanlar bayram namazından cıkıp eve giderken, 21. yüzyılda cağdas dediğimiz dünyada hala inanç özgürlüğü kavramını anlayamayan, hayata "modern dünya" klisesinden bakan insanların olduğundan bahsederler ve böyle adamlar varken neyin modernliği tartısıyoruz deyip evlerine anasının babasının elini öpmeye giderler.

(bkz: hayat cok garip vapurlar filan)
(bkz: tepki çekmek için dini kullanmak)
bayram günü bayram namazına gitmeyen insan kadar garip olmayan insandır.
cok garip.. garip.. ama garip olan gunumuzde halen bayram namazına giden insan degil, bu insanların inancına saygı duymayan insandır..
herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir..yasaya aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir..
kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz..*
hey mahalle baskısı sen nelere kadirsin.. hayatı boyunca camiye gitmemiş insanları bile camiye gonderebiliyormussun.. demek ki temel hak ve hürriyet falan degilmiş mevzuu..
(bkz: hey allahım ya)
din ve çağdaşlığı birbirine zıt iki kavram olarak gören ezik insan söylemi.
prosedür gereği tanım: dini gerekliliklerini yerine getiren na garip insandır.

yazıyı okudum ve kırılarak gülmeme sebebiyet veren şu cümleye takılı kaldım:

--spoiler--
dinin hükmettiği ibadet her gün itaatkarı olanlarca zaten yapılıyor iken
--spoiler--

sırf provakasyon yapıcam diye de bu kadar sığ düşünülmezki değil mi ama? benim yerime zaten başkaları ibadet ediyormuş, benim yapmama gerek yokmuş bu zamanda. * * *
ya bırak allah aşkına... dini inancı gereği hanesine büyük sevaplar yazılacağını bildiği ibadetleri yerine getiren hiç bir insan gerici değildir, olamaz. kendini parmaklar, tatmin olduğunu sandığınla kalırsın anca.

(bkz: yaran başlıklar)
Eğer bugün inanç özgürlüğü bulunan bir ülkede yaşıyorsak hiç bir insan evladının karışamayacağı eylem. Herkes dinini kendine göre yaşar. isterse yobaz gibi davranır, isterse ateist olur bu kimseyi ilgilendirmez. Bayram namazına gidince o garip insan kimseyi rahatsız etmez, bunun başkasına ne gibi bir zararı olabilir ki. Gariptir ki kimseye zararı dokunmayan bu eylemi gerçekleştirdiğin zaman yobaz oluyorsun, garip oluyorsun ama içki içip (ki kimseye zararı dokunmadığı sürece kimse kimsenin içkisine bile karışamaz)ona buna sataşınca, rezalet çıkarınca çağdaş oluyorsun.
Kimliğinde müslüman yazan insandır.(haliyle)*
iÇiNDEN ÖYLE GELDiĞi iÇiNDiR. bazen de kayın PeDERiYLE GiDER...
bir imam başlığıdır. bayram namazına "giden" insan değil de "gelen" insan olması bu durumu açıklar.
ayakkabısı çalınmış insandır. *
laik bir ülkede, kimseye batmaması gereken insan tipidir.
laik bir ülkede biri kiliseye gider, diğeri tapınağa , öbürü havraya
ve bu hareketler kimseye girip, çıkmaz.
yok arkadaş bana girerde çıkarda dersen, ben seni aldıgın zevkle başbaşa bırakıyorum.
bayram namazına giden insandır. (bkz: provakasyon) gitmeyenden tek farkı gitmiş olmasıdır. *
bluevelve gibi mütemadiyen müslümanlara diş bileyen, yaşadığı coğrafyanın yüzlerce yıldır değer verdiği şeyleri yok sayan, çağdaşlaşmak diye * kıç baş açıp içki içmeyi öngören bir kişinin asla algılayamacağı mümindir.

sabahın 6:30'unda sabah namazı için tıklım tıklım dolan fatih camii'ndeki manevi havayı asla ve asla soluyamayacak bluevelve'nin dine ve dini değerlere saldırma alışkanlığının son halkasıdır. her fırsatta kendisini sevdiğimi belirtesem ve özel mesajla muhabbete devam etsem de artık benim bile sabrımı taşırmıştır.
sıradan bir müslümandır. bir ibadetten çok bir toplumsal törene iştirak etmiştir. daha eftal olanı için ;

(bkz: sabah namazına giden insan)
Allah kabul etsin denilesi, iki kelam edilesi güzel insan.
dönüşte de tanımadığı insanlara bile selam verir ki, "vealeykümselam" dememek ne mümkün.

ayrıca;

yazarı görünce entry'i okumayıp direkt eksilemek *
yobaz insandır efendiler. Öyle böyle değil yani. Sürüler halinde yaşayıp, aynı anda 1000 kişi toplaşıp, komutla yatıp komutla kalkarlar. Sosyal filan da değillerdir ha. Sözde değil özde yobazlardır. Bayram namazı da neymiş?
senede 2 kez camiye giden insanlardan olabilir.
davete icabet eden insandır.

--spoiler--
sabah beni de kaldırsın.
--spoiler--