1. 1.
  devrim öncesi fransız halkının; kraliyet yönetiminin uyguladığı baskı ve şiddetin yansıması olarak düşünce suçundan dolayı hapsedilenleri salıvermek amacıyla; devrimden 44 gün önce çıkardığı ayaklanmadır. halk, elinde bulabileceği tüm araçlarla hapishaneye saldırmış, mahkumları serbest bıraktırmıştır. fiilin amacı fikir düşüncesinden dolayı hapsedilenleri çıkarmak olsa da rivayete göre hapishanede çapulculardan başkası yoktu.
  1 ... mabrahar
 2. 2.
  bi başka rivayet de baskın sırasında hapisanede yalnızca bir kaç mahkumun bulunmasıdır.
  2 ... son of the sun
 3. 3.
  bugün fransa'sında bile; isyancıların bu hapishaneyi dağıttığı, 14 temmuz günü bayram olarak kutlanmaktadır.
  2 ... angry man
 4. 4.
  aslında burası, sadece 7 tutukluyu barındıran, sıradan bir hapishaneydi ki, bu tutukluların hepsi de, adi suçlardan hüküm giymişlerdi.
  lakin stratejik olarak önemi vardı. o da, kokuşmuş monarşinin, kraliyet debdebisinin, otoritesinin simgesi olmasıydı. krallar, asi dedikleri cumhuriyetçi gençleri, kendilerine muhalifleri buraya tıkıyorlardı. böylelikle, fransız kraliyet ailesi sağlam bir gövde gösterisi yapıyordu.

  asiler burayı patlatarak girdiklerinde, asıl hedefleri içerisindeki silahları almaktı. ileride işlerine yarayacak tonla silah vardı burada. braya asiler diğer deyişle cumhuriyetçiler, güçlerini hapishane müdürünün kafasını mutfak bıçağıyla doğrayarak gösterdiler. tam da burada, yeni ve temsili bir hükümet kuracaklarını ilan ettiler. bastille baskını, ihtilale giden yolda, çok önemli bir kilometre taşı oldu..
  3 ... angry man
 5. 5.
  A tale of two cities in baslica mekanidir. Orgu oren kadinlar ve burjuvalar.
  1 ... sadevatandass
 6. 6.
  Bu hapishanenin yakılıp yıkıldığı gün Fransa için bayramdır.
  iŞiD adı verilen kanlı terör örgütü tarafından, 2016 yılı 15 Temmuz günü, bayram, katliama dönüştürülmüştür.
  Korkarım iŞiD sayesinde Trump Amerika'ya "başkan" olacak... Vah gezegenim vah!
  http://www.dailymail.co.u...-Bastille-Day-attack.html
  2 ... nevzatb