bugün

Nerde kalmıştık?
Adalet sistemini yeni baştan sorgulatan film.
nejat işlerin döktürdüğü film

adam hakikaten serseriyi oynuyor beyler. yaşar gibi oynuyor. ben yapamazdım

https://www.youtube.com/watch?v=IuCX5MlGBv0
Akşam saat 12 den sonra tvde denk gelip izlediğim uzun süre etkisinden çıkamadığım adalet o zamanlarda bile pirinç tanesi kadar olmadıgını gösteren ülkemizde yaşanmış olan bir olay. Kadınlara tecavüz erkeklere işkence yöntemiyle rehin alınan olay.
Bilinçaltımı ciddi derecede hırpalayan,etkisinden çıkamadığım , adaleti sorguladığım, gerçek oldugunu duydugumda hikayenin şöyle bir şok etkisi yaratan oyunculukların fazla iyi olduğu nejat işleri çok severken nefret ettiğim türk yapımı psikolojik gerilim filmi.
bir ilk olması sebebiyle beğenilen filmdir..
melis danişmend'i kazandırmıştır bize..
şimdiye kadar çekilmiş en tedirgin edici türk filmidir. hikayesini yaşanmış bir olaydan alması daha da çekici kılar.
vasat filmdir.
(bkz: 2006) yapımı bir filmdir.
yapıldığı yıla göre baya ses getirmiş iyi film. evet.
Oyuncu kadrosu sağlam gerçek bi olaydan alıntı güzel gerçekçi ve bir o kadarda ağır bir filmdir. Oyuncular hala ara ara projelerde biraraya geliyor.
Asla izlemeyeceğim filmler listeme adını ilk sıradan yazdığım film. Kaldıramam çünkü.
Çok korkunç çok.. Adını duyup konusunu okuyup daha sonra gerçek olduğunu öğrenip şok oldum. Ama asıl şok bunun ankara gop'ta gerçekleşmiş olup barın da kızılay sakaryada hala var olması..
Daha da bitmedi. O mahkumların serbest bırakılıp şuan aramızda dolaşmaları.. Gerçi hadi onlar 5-6 kişi. Tecavüz taraftarı, işkence fantazili, şiddet düşkünü o kadar çok psikopatla birarada yaşıyoruz ki.. Her saniye bunun farkında olarak yaşayamaz insan, depresyona girer. Gündelik hayatımızda bunu unutmaya çalışıyoruz ama bu bir türkiye gerçeği.
Gerçekte, 1998'te yaşanan bu olayda hem kızlara hem de bir erkeğe tecavüz etmişler. Bazı yorumlar okudum, kanım dondu. Adam gay olmasa tecavüz edemezlerdi demek ki gaymiş ki etmişler, yazmış bir hayvan. Bu nasıl bir zihniyet bu nasıl bir insanlık benim aklım almıyor.. Bunu diyen insan, kadın tecavüze uğrayınca demek ki niyeti varmış diyen insanla aynı. Bu hayvana göre tecavüz normal. Tecavüz edilen suçlu. Bu adam potansiyel bir tecavüzcü ve aramızda.

Olay mağdurlarından, ve tecavüze uğrayan tunç erden yakar filmin yönetmeni serdar akarı şikayet etmiş, çünkü bu film onlardan izin almadan çekilmiş. Diğer mağdurlar o korkunç geceyi unutmak için hayatlarını değiştirmiş, başka yerlere yerleşmiş, kimliklerini gizlemiş, bir tek tunç kendini gizlememiş ve adam haklı olarak o geceyi bizden izin almadan bu şekilde film yapıp yaramızı deşemezsin diyor. Sonuna kadar da haklı. Bu o kadar saygısızca bir şey ki.. Anladığım kadarıyla filmin başında veya sonunda olayın gerçek olduğuna dair bir ibare de yer almıyor. Bu çok çok saygısızca. Ayrıca filmde erkeğe tecavüz edilmiyor. Madem böyle bir film çekiyorsun, bunu saklamanın manası nedir o zaman? O kadar samimiysen Her şeyi tüm gerçekliğiyle sericeksin. Bana serdar akar o kadar da samimi gelmedi ve yaptığı kesinlikle saygısızca.

Ruhum karardı kısaca. Anneme babama kızardım gece eğlenmeye çıktığımda uyumayıp beni bekledikleri için. Ya nolabilir yatın uyuyun gelicem işte derdim. Ama böyle psikopatları hesaba katmamıştım hiç. Benim çevrem düzgün, arkadaşlarım iyi insanlar diye herkesi öyle varsaymıştım. ama böyle psikopatlar varoldukça, başımıza her an her şey gelebilir.

görsel
oyuncu kadrosunda Nejat işler ve Erdal Beşikçioğlu olduğu için etkileneceğimi umduğum bir filmdi fakat umudumun büyük bir kısmını boşa çıkarmasına rağmen izlenmeye değer bir film.
çok overrated ve güzel olmayan film.
Yarısına kadar izlediğim kufuru bol saçmalık.
Zeki demirkubuz'un mapusta elinde 5 10 diye tabir edilen hem inşaat sektöründe hem de dayak sektöründe kullanılan zopa ile Nejat abiyi dövmeye gitmesi aklıma kazınmıştır.
Sırpski ile benzer sebeplerden dolayı sevilen film.
Bok gibi. Nejat işler gibi iticilik kralı bir adamı görmezden gelerek izlemeye çalışılsa bile öyle.
izleyip izlememek arasında kaldığım film.

--spoiler--

edit: bacağı kırılan adama bira içiren bi herif oynuyor. bu ney lan.

edit2: aqmun pikaçu keremi emredersiniz komutanım dedi hakime. ilginç.

edit3: az önce de nejat işler ambiti dedi. annem duysa kapa şunu der. kulaklıkla izleyeyim bari.

edit4: şimdi de az önce ağzını burnunu dağıttıkları adamlarla maç yapıyorlar. sayko.

edit5: bu hakimin ben allah belasını versin. pezevenk. aqmun peter griffini.

edit6: olum çırak öldürdü lan kendini. en çok bu koydu:(

--spoiler--

gayet güzel filmmiş neden bu kadar kötülendi anlamadım.
izledim dayı. kendi çapında sosyal bir mesaj veriyor.
mesajı aldık, oturduk analiz ettik. tamam, doğrudur, bu memlekette filmde lanse edilen tipte bir kültür çatışması vardır, olabilir. zira çok nadiren böyle aşırı olaylar meydana gelmektedir.
Izleme izliyorsan da jiletli sahneyi atlayıp izle dedigimdir. o ne fena film o ne beter sahneydi ya. Psikopata bağlatır gece gece.
izlediğim en gerilimli filmlerden biridir. ne yazık ki senaryo 1997 yılında ankara'da yaşanan gerçek bir olaya atfen yazılmıştır. keşke nejat abimizi böyle bir rolde görmeseydik dedirten filmdir.
Hakan boyav'ın en piç karakteri canlandırdığı karakteri asla unutamam.
Ben böyle bir fantezi görmedim genital kılı jiletle kesip daha sonra vajinayı jiletlemesi gözümün önünden gitmiyor.
içerik, tarz, reaalite ve çekim teknikleri açısından başarılı bir Serdar Akar filmidir.
Filmde yapılanlar meşru olmamakla birlikte Ankara'da yaşanan bir olaydan sonra senaryolaştırılmıştır. Hatta çilekeş in gözaltı şarkısı da bu olayda ölen çocuk için yazılmıştır.
gerçek hikayeden esinlenilerek çekilen film.
10 yıl sonra geriye dönüp bakınca bayağı bombastik kadroya sahip film. hele ki barı basan it kopuk kadrosunda kimler yok ki, nejat işler'inden tut erdal beşikçioğlu, serdar orçin...