Nerede olduklarını bilmediğimiz insanlar. Hiç alevi göçmen tanımadım.
arnavutluk devlet başkanı Bujar Nishani içlerinden birisidir.
kırcaali haskovo çivarlarında bolca bulunur.
balkanlar'daki türk kızılbaşlarının, türk bektaşilerinin ve arnavut bektaşilerinin genel adıdır.

bulgaristan'da; türk kızılbaşlar ve türk bektaşiler,
yunanistan'da; türk bektaşiler,
makedonya ve kosova'da; türk bektaşiler ve arnavut bektaşiler,
arnavutluk'ta ise; sadece arnavut bektaşiler yaşamaktadır.

balkanlar'daki türk kızılbaşları ve bektaşileri; anadolu aleviliğinin bir parçasıdır, arnavut bektaşileri ise bambaşka bir toplumdur.

kızılbaş ve bektaşi arasındaki fark ise izahı detay isteyen bir meseledir, bu tefrika ekseriyetle bulgaristan'daki türk aleviler arasında görülmektedir. anadolu'da bu tip bir ayrışma yoktur.
favori insanlarımdır kendileri. kesinlikle tanışma sebebidir.
Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanların ahkam kestiği topluluk. Bir balkan göçmeni olarak değil, hala oralara gidip gelen ve büyük ihtimalle 2 sene içinde tekrar yerleşecek olan, bir balkan insanı olarak size durumu anlatmaya çalışayım.

"Balkanlar'a gönderilen türkmen nüfusu alevidir, aralarında sonradan sünnileşenler vardır" diye tanımlama yapanlar olmuş. Balkanlar'a gönderilen Türkmen nüfusu karmadır. Genelde sünni ağırlıklı bir grup gönderilmiştir ama içlerinde azımsanmayacak sayıda bektaşi yer almıştır. Bakın dikkatinizi çekerim, alevi değil bektaşi dedim.

Türkiye'de ki aleviler ile balkan bektaşileri arasında dağlar kadar fark mevcuttur. Türkiye alevilerinin büyük çoğunluğu temel ibadet olarak tanımlanan namaz, oruç gibi ibadetleri yerine getirmezler. Balkan bektaşilerinde bu gibi ritüeller her daim vardır. Örneğin Tetova/Kalkandelen Bektaşi Tekkesi. Burada Ramazan aylarında 1 ay boyunca iftarlar verilir, fakirlere yardım edilir. Sünni ve Bektaşi nüfus beraber oruçlar açarlar. Tekke dervişleri namaz kılmaktadırlar.

Türkiye'de ki alevi kesim Osmanlı düşmanıdır, Balkanlarda ki bektaşi kesim kendini osmanlı mirasçısı olarak görür.

Ek olarak Kızılbaş tanımlaması Balkanlar için değil, Safevi taraftarı Anadolu Alevileri için kullanılmaktadır. O safevi taraftarlarını alt edenlerde yine Balkan bektaşisi olan Yeniçeri ordusudur.
Türkiye'de yaşamadıkları için şanslı olan alevilerdir.