1. 1.
  balkanlarda ve özelllikle de bulgaristan'da yaşayan türk kızılbaşlar ve bektaşilerdir.

  balkanların osmanlı tarafından fethi ile birlikte anadolu'dan ve horasan'dan gelen dedeler ve babalar balkanların özellikle doğu kesiminde (bulgaristan ve yunanistan) tekkeler kurmuşlar, tekkelerin etrafında anadolu'dan gelen türkmenler meskun olmuşlardır. çoğu zaman anadolu'da devlet otoritesine karşı gelen türkmen-kızılbaşlar ve bektaşiler de yoğun olarak doğu rumeli'ye iskan edilmişlerdir. işte bu türkmen halkın torunları balkan alevileri'dir. bir kısmı günümüzde sünnileşmiş de olsa balkan aleviliği bulgaristan ve yunanistan'da dimdik ayaktadır, yaşamaktadır.

  ayrıca makedonya ve kosova'da da türk bektaşiler ve arnavut bektaşiler vardır. arnavutluk'ta ise sadece arnavut bektaşiler bulunur.

  balkan türk/aleviliği'nin günümüzde yaşadığı bölgeler; deliorman, dobruca, gerlovo, rodoplar, trakya ve makedonya bölgeleridir.

  belli başlı tekkeler; demir baba tekkesi, seyyid ali sultan tekkesi, otman baba tekkesi, akyazılı sultan tekkesi, ali koç baba tekkesi, kızana tekkesidir.
  2 ... ateistvaiz
 2. 2.
  Nerede olduklarını bilmediğimiz insanlar. Hiç alevi göçmen tanımadım.
  1 ... vigilante8
 3. 3.
  arnavutluk devlet başkanı Bujar Nishani içlerinden birisidir.
  1 ... kayi
 4. 4.
  kırcaali haskovo çivarlarında bolca bulunur.
  ... agacacikan keci
 5. 5.
  aslında özellikle bulgaristan göçmeni türklerin ve bazı yugoslavya göçmeni türk ve arnavutların bir kısmı alevi-bektaşidir, fakat türkiye'ye göç eden kesim bunu yaşayacak ortam bulamamış ve hızlı bir şekilde dindar olmayan bir sünniliğe geçiş yapmışlardır.

  ben bulgaristan'lıyım, türk'üm ve kızılbaş'ım, bursa'da onbinlerce alevi bulgaristan göçmeni mevcut, ama daha çok istanbul-avcılar ve tekirdağ-çorlu'da alevi balkan türkleri yaşamaktadır. ayrıca kırsal kesimlerde de (özellikle trakya'da) alevi balkan türklerine ait yüzlerce köy vardır.
  3 ... ateistvaiz
 6. 6.
  bulgaristan'ın razgrad ilinde türkmen kızılbaş hanımlar hıdırellez deyişleriyle toyu açıyorlar: https://www.facebook.com/...eo_source=pages_video_set

  bu da toyun ritüellerini gösteren fotograflar: https://www.facebook.com/...5.301531532566&type=3

  bizzat bu toylarda bulunan biri olarak söyleyebilirim ki, şaman ritüelleri bulgaristan'daki alevilerde çok baskındır.
  ... ateistvaiz
 7. 7.
  balkanlar'daki türk kızılbaşlarının, türk bektaşilerinin ve arnavut bektaşilerinin genel adıdır.

  bulgaristan'da; türk kızılbaşlar ve türk bektaşiler,
  yunanistan'da; türk bektaşiler,
  makedonya ve kosova'da; türk bektaşiler ve arnavut bektaşiler,
  arnavutluk'ta ise; sadece arnavut bektaşiler yaşamaktadır.

  balkanlar'daki türk kızılbaşları ve bektaşileri; anadolu aleviliğinin bir parçasıdır, arnavut bektaşileri ise bambaşka bir toplumdur.

  kızılbaş ve bektaşi arasındaki fark ise izahı detay isteyen bir meseledir, bu tefrika ekseriyetle bulgaristan'daki türk aleviler arasında görülmektedir. anadolu'da bu tip bir ayrışma yoktur.
  1 ... milliyetci demokrat
 8. 8.
  Şu koca sözlükte benden başka yok mu bir balkan göçmeni alevi?

  Benim köyüm* 2500 civarında bir nüfusa sahip tamamı alevi-türk, aynı şekilde komşu köylerde de binlerce türk alevidir.

  Yani özellikle bulgaristan'da alevi sayısı azınmayacak orandadır. Peki türkiye'ye göç etmiş bulgaristan göçmenlerinin alevi kesimi nerelerde?
  4 -1 ... ateistvaiz
 9. 9.
  favori insanlarımdır kendileri. kesinlikle tanışma sebebidir.
  1 ... 186 numarali adam
 10. 10.
  Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanların ahkam kestiği topluluk. Bir balkan göçmeni olarak değil, hala oralara gidip gelen ve büyük ihtimalle 2 sene içinde tekrar yerleşecek olan, bir balkan insanı olarak size durumu anlatmaya çalışayım.

  "Balkanlar'a gönderilen türkmen nüfusu alevidir, aralarında sonradan sünnileşenler vardır" diye tanımlama yapanlar olmuş. Balkanlar'a gönderilen Türkmen nüfusu karmadır. Genelde sünni ağırlıklı bir grup gönderilmiştir ama içlerinde azımsanmayacak sayıda bektaşi yer almıştır. Bakın dikkatinizi çekerim, alevi değil bektaşi dedim.

  Türkiye'de ki aleviler ile balkan bektaşileri arasında dağlar kadar fark mevcuttur. Türkiye alevilerinin büyük çoğunluğu temel ibadet olarak tanımlanan namaz, oruç gibi ibadetleri yerine getirmezler. Balkan bektaşilerinde bu gibi ritüeller her daim vardır. Örneğin Tetova/Kalkandelen Bektaşi Tekkesi. Burada Ramazan aylarında 1 ay boyunca iftarlar verilir, fakirlere yardım edilir. Sünni ve Bektaşi nüfus beraber oruçlar açarlar. Tekke dervişleri namaz kılmaktadırlar.

  Türkiye'de ki alevi kesim Osmanlı düşmanıdır, Balkanlarda ki bektaşi kesim kendini osmanlı mirasçısı olarak görür.

  Ek olarak Kızılbaş tanımlaması Balkanlar için değil, Safevi taraftarı Anadolu Alevileri için kullanılmaktadır. O safevi taraftarlarını alt edenlerde yine Balkan bektaşisi olan Yeniçeri ordusudur.
  1 -1 ... kayikcinin hikayesi