bugün

en büyük memeli hayvan..denizlerde yaşar,30 metrenin üzerinde uzunluğa sahip olanları görülmüştür..en büyük türü mavi balinadır..
(bkz: katil balina)
Cinsel ilişki sırasında 400 kg kadar boşalabilen bir hayvandır. Adı üstünde hayvan. *
canlilar arasinda burnu en uzun ve dili en buyuk olan memeli hayvan.
mavi balinaların gözleri futbol topu kadar imiş.
http://www.wdcs.co.uk/med...anner/content_pub_en.html
balinaların billurları eski vosvos arabaları kadarmış.
(bkz: kasalot)
bazı erkek türlerinin 3 metreye varan penisi olabiliyormuş. yao ming'den uzun. *
su altında en fazla 1 saat kalabilen canlıdır. normalde 90 metreye dalabilirken, korktuklarında 360 metre derine inebiliyorlar.
muhammed ali' nin vücudunu benzettiğim hayvan.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=224027
balık etinden daha tombul olan kadınları anlatan bir vücut şeklidir .
kalbi bir vosvos büyüklüğündeymiş *
memeliler arasında en yüksek kanser oranlarından birine sahiptir yamulmuyorsam.
yunuslarıın dostu olan sevimli yaratık.
şarkı söylerler ve şarkıları kilometrelerce öteden * duyulur. *
varlığı peygamber efendimizin merağı ile şereflendirilmiş hayvanat. ayrıca sözlükte dalıyla budağıyla en çok uğraşılan hayvan olma özelliğine de sahip.
http://haber.mynet.com/sa...asim2008/O1226325614574/0

http://haber.mynet.com/ga...&pid=44647&pNum=1
okyanusun derinliklerinde yaşayan, canı sıkıldığında yüzeye cıkıp ensesinden su püskürterek, bir kuyruk hareketiyle izleyenlerin şaşkın bakışlari eşliğinde geldiği mavi derin sulara geri dönen, görkemli devasa deniz mahsuludür.
denizde yaşayan diğer memeliler gibi akciğer solunumu yaparlar.
yağ tabakası 50 cm kadar kalın olabilen memeli.
allah´in en enterasan yaratiklarindan biri (ben inanan birisi olduguma göre böyle tasvir etmem gerekir.)

cok degisik, insanin aklina durgunluk veren bir sürü özelligi vardir da....en acayip olani duydugumda gercekten saka sandigim balinalari diger bütün hayvanlardan -ve insanlardan ayiran özelligi birbirleriyle iletisim teknikleridir.

balinalar -ki toplamda 80 tür falandirlar- devamli olarak bir "sarki" söylerler. sesleri cok güclüdür. söyle ki normal büyüklükteki bir balinanin cikardigi ses 170 desibelden daha yüksektir - bu bir jet ucaginin cikardigi gürültüden daha yüksek bir desibeldir- okyanuslarin 600 ila 1200 metre derinliklerinde suyun sicakligi, tuzluluk orani, ve yogunlugu birdenbire degisim gösterir (bunun neden böyle oldugunu ancak allah bilir) bu "su katmanlari" benzer özellikleri bütün okyanuslarda gösterirler, yani dünya yüzeyindeki okyanuslarin sulari mineral ve genel tuzluluk olarak degisik olmalarina ragmen okyanuslarda böyle enterasan bir katmanlar zinciri mevcuttur.

bu katmanlarin herbiri degisik frekanslardaki seslere rezone olabilmektedir. her balina türü, ne hikmetse hangi frekansin hangi katmanda rezonans yaptigini bilmektedirsesin rezone olmasi olayini siseye üfürüp icinden ses cikartanlar en iyi anlayacaklardir, sise, belirli bir titresim oldugunda "rezonans" a gecer,ayni sey su icinde gecerlidir,tabii derinlik arttik ya da yükseldikce sisenin incelip kalinlasmasi gibi rezonansin olustugu ses de degismektedir. balinalar o katmana inip belirli bir sesi 170 desibel gücünde yaydigi zaman suyun o katmani o sesi inanilmaz uzakliklara bir "telefon teli" gibi tasimaktadir- bilim bunu henüz tam aciklayabilmis degildir(bu henüz yeni zamanda kesfedilmistir, yani "sarki" söyledikleri biliniyormus da, neden söyledikleri bilinmiyormus- bu bahsedilen uzakliklar öyle akilalmaz uzakliklardir ki, bu "katmanlar" sayesinde hint okyanusunun afrika kiyilarindaki bir balina, söyledigi sarkiyla güney amerika yakinlarindaki bir baska balinayla iletisim kurabilmektedir. bu anlattigim tamamen gercektir.

atlantikteki bir arastirma da grönland aciklarindaki balinalarin bir kisminin ayni derinliklerde birbirine cok benzer sarkilarla antartika -güney kutbu civarlarindaki balinalarla anlastiklari tespit edilmistir. su, sesi havadan 5 kez daha hizli iletir, bu bahsettigim katmanlarda suyun sürati cok daha hizlidir -ayrica tuzlu su sesi tatli suya göre de daha hizli iletmektedir.

balinalarin sesleri ve kulaklariyla sadece iletisim kurmadigi, derinlikleri ölctügü, en önemli besin kaynaklari olan plankton sürülerini de gene seslerini "sonar aleti" gibi kullanarak bulduklarini söylemeden gecemeyegim.benim bildigim kadariyla bilim bu sesler sayesinde kimlik tespiti yapmayi nasil becerdiklerinin henüz arastirilma safhasinda oldugu seklindedir.tabii kulaklarinin isleyisinde de cok mükemmel sistemler entegre edilmis olmasi gerekmektedir.

balinalar büyük olmalarinin disinda bizim hic algilamadigimiz, tahayyül bile edemeyecegimiz dimensiyonlarda hareket ederler. balinalara bu özelliklerinden dolayi "hayvanlarin dervisi" denilebilir.
sanıldığının aksine balık değil, memeli bir su canlısıdır.
bir gün olur da karşı karşıya gelirseniz, kaçın.

http://www.urod.ru/files/whale-penis.jpg
denize üstsüz giren memeli canlılardan biridir.