bugün

kumandayla uyuyakalmaları. sımsıkı tutuyorlar bi de arkadaş sağ olsunlar.
Aksam işten çıkarken
"kızım çıktın mı?"
diye arayan,
"baba ben mesaj atmadan gelme"
dememe rağmen apar topar evden çıkıp beni yarım saat bekleyen babamın huylarıdır.

Beni kaçıracaklar diye ödü kopuyor.
• Televizyon karşısında uyurken üzerine yatmadığı kolunu anten gibi havaya dikerek sanki çok rahat bir pozisyondaymış gibi keyifle horlaması.

• dedem sevgisini pek göstermezmiş. Herhalde bundan sebep anlaştığı ve sevdiği herkese 'babacım' demesi.

• balık tutanların kovasına "sıh sıh yanlış yapıyorsun ondan boş" der gibi bakış atması.

• Misafir gelmeden önce -atıyorum- çorbayı sadece karıştırdıysa "çorbam nasıl olmuş?" Diye caka satması.

• Ufak çaplı bir sorundan bahsedince telaş ederek dallandırıp budaklandırıp onu kocaman bir sorun haline getirip "bu evde neden bana bir şey anlatılmıyor?" Demesi.

• bana kızdığında kıro demesi.

• Odadaki en yakın kişi olmasına rağmen yan odadan işimi bıraktırıp masanın üstünden kumandayı vermemi istemesi.

• Eve arkadaşlarım her geldiğinde yemekteyken "bismillah kendi karnıma kih kih" demesi. -biz de gülmüyoruz, evet.-

• acı yiyebilen insanı yerlere göklere sığdıramayıp hunharca tebrik etmesi.

• her ne kadar gözlerini bozacaksın desek de ısrarla seyyarından kafasına göre gözlük alması.
Garip sesler çıkartmak. Özellikle yemek yerken ağız şaplatır. Eğer baskı hissederse ağzı kapatıp, genizden hamurtu getirerek yemeğe devam eder. Sigara kullanıyorsa hele öhhhhö öhhaaaakkkkkggggg tuuuuu şeklinde lavabo ile sesli iletişim de kurar.
Alet takımlarına âdeta eşi benzeri olmayan bir hazine sandığı edası ile önem göstermeleri bunlardan yalnızca bir tanesidir.
ayni evin içinde seslenmek yerine telefonla arar. yatağında uyu diyince ben uyumuyordum diyip kızar. evle alakalı her bir şeyi, sorunu bana bırakması, geçen musluk tamir ettim. :\
bir şey yerken dünyanın en gürültülü sesini çıkarması.
sadece kendi kullandığı şarj makinesini kayıp etmesi bunun akabinde bizi azarlaması daha sonra şarj makinesinin şubede bulunması tekrar yine bizi azarlaması. damacananın başında elinde bardakla beklemesi içeriden beni çağırıp bana su koy demesi. Vs Vs.
Zap yaparak yeni bir kanal keşfetmeye çalışması.

Kanal zaplarken tur bindiriyor, hepsine tek tek bakıp yeni bir şey olmadığını görüyor ama anlamıyor. Resmen Adamın tek eğlencesi bu.
Hiçbir şeye evet dememesi. En ciddi sorudan, çay ister misin baba sorusuna kadar her şeye ilk önce hayır der. Eğer bir şeye evet demesi gerekiyorsa bunu 'evet' kalıbını kullanmadan yapar mesela sessiz kalır biz anlarız ki o aslinda evet demek istedi..
Her fırsatı evlatlarını karalamak için kullanmak
Sürekli istedikleri yapıldığı halde söylenmek
Asla memnun mutlu olmamak
Ondan başka herkesin işe yaramaz olduğunu düşünmek
Kendi başarılarından sonsuz kez bahsetmek
Yaptıklarını sorgulatmamak .
-baştan aşağı gorateks ile sıvanayım, ille içime fanila giymem konusunda ısrarcı olması.

-çocuk yaştan itibaren arazi araçları ile haşır neşir olmama, lisanlı şekilde offroad yarışlarına katılmama, 5 sene önce ümraniye sony plazanın japon genel müdürüne (bkz: makiyama) özel şoförlük yapmama rağmen, hala daha "yavaşşş, yerler kaymak gibi ayık ol, sağ serbesttt, düzgün tut şu direksiyonu" gibi çıkışlarda bulunması bana garip geliyor. kendi kendine irkilmesi.. hele manevi fren yapmaya çalışırken katlanan göbüşü, köpürtmesi. anlayamazsınız.

-yıllardır değişmez. eve gelir gelmez rakısını, peynirini hazırlar ve onunla bütünleşmiş olan koltuğuna oturup, tv keyfi yapar. babamın horlamaları çok meşhurdur. bana göre horlamıyor, resmen bağırıyor adam. neyse, 4 duble rakı içtikten sonra 2 soğuk birayla cilasını vurur. haliyle koltukta boynu bükük sızma modunda takılıyor şişkom. bakın, istinasız onun eline dokunup, her uyandırmaya çalıştığımda verdiği tepki hiç değişmiyor. aniden irkilip, elimi var gücüyle sıkıyor. sonra söylediği kalıplaşmış küfür öbeği "avradını sik.." ben olduğumu farkedince cümle yarıda kesiliyor. ah şişkom ahh.
gece yatarken evde uyanık birey kalmamasını ister. o uyurken insanların uyanık olduğu düşüncesi bir kanser gibi onu sarabilir.

bu huy ölene kadar devam eder.
(bkz: yatacakken herkesi uyumaya zorlayan dede)
Akşam akşam karanlıkta ordan burdan karşına çıkması, ruh gibi dolaşması.
izlemediği halde tartışma programlarını açması. evet.
Vodafona modafon, aveaya telsim demesidir.
(yemek sepetinden verilen sipariş sonrası:)
-"ulan o çocuk hiç bizle konuşmadan siparişi buraya nasıl getirdi? valla helal olsun... gerçekten helal olsun çocuğa..."
pizza siparişi ver demesi.
Gece uyuduktan 2 veya 3 saat sonra uyanıp bir şeyler atıştırıp sigara içi kalktığı yerden başka bir yere yatıp tekrar uyuması ve bunu her gece yapması.
şimdi aklıma geldi yazayım dedim:
futbolla hiç ama hiç ilgilenmeyen beşiktaş desen merkez'e bağlı köy ismi sanacak adam 6-0 lık kiev-beşiktaş maçını izlerken penaltı sonrası ikinci golden sonra "beşiktaş psikolojik olarak çöktü 5. hatta 6. golü yiyebilir." demişti.
Baba olunca anlarsın.
tam kanali degistirecekken uyanmasi.
"adam olunca beni telefonla ara. apple 7 ile ara ama aşağısı kurtarmaz..."
Beni kendi yaşımdan 2 yaş büyük saniyo.

Geçen konuşurken ortaya çıktı insan çocuğunun doğum yilini aklında tutmaz mi ya.
Fıstık yeşili kareli alt pijaması var.