1. 1.
  lübnan'ın güneyinde bulunan ve yunanca adı heliopolis olan fenikeliler tarafından kurulmuş 2000 yıllık bir kent.
  unesconun dünya mirası olarak kabul ettiği ve koruma altına aldığı kentte venüs tapınağı jüpiter tapınağı baküs tapınağı ile diğer kalıntılar israil saldırısında kaçan masum halk için aynı zamanda sığınak olarak da kullanılıyor ve eminim bugün o sığınakta bulunanlar, fenikelileri rahmetle muhabbetle anıyordur.*
  4 ... şakayık
 2. 2.
  lübnan' da bir şehir. şehirde bulunan antik kalıntılar ise hala muamma. antik şehrin yapımında insan boyundan çok daha büyük taşlar kullanılmış ve o taşların oraya nasıl getirldiği konusunda bir fikir üretilemiyor.
  1 ... johnnyturhan
 3. 3.
  Şimdiye kadar dünyada işlenmiş ve nakledilmiş en büyük taş bloklarından meydana gelmiştir.
  20 metre uzunluğunda, 4.5 metre yüksekliğinde, 4 metre genişliğinde taş blokların ağırlıkları 2000 tona kadar çıkmaktadır.
  Devasa taşların işlenmesi ve taşınması hakkında bilim henüz hiçbir açıklama yapamamaktadır.
  1 ... drygt
 4. 4.
  güney amerika'daki kardeşi için:

  (bkz: puma punku)
  1 ... drygt
 5. 5.
  iupiter tapınağı'nda kullanılan bazı taş blokları mimari bir yapıda kullanılmış en büyük işlenmiş
  taşlardır.

  baalbek
  baalbek
  baalbek
  4 ... maussollos
 6. 6.
  lübnan'da bekaa vadisinde, lübnan ve antilübnan dağları arasında kalan bir kent. ilk çağda, özellikle roma döneminde dini bir merkezdi. baalbek başlangıçta tanrı baal kültünün merkeziydi ancak yunanlılar, baal'i helios ile özdeşleştirdiklerinden kente heliopolis adını verdiler. daha sonra romalılar bu tanrıyı jüpiter ile özdeşleştirdiler. antoninus pius'un hükümdarlığı sırasında yapımına başlanan bir jüpiter tapınağı, caracalla zamanında tamamlandı. tapınağın kalıntıları günümüze dek ayakta kalmıştır.
  ... inanilmaz bir tanri
 7. 7.
  safeviler için, meşruiyetlerini sağlamalarında ve kendi sistematiklerini oluşturma açısından önem arz eden bölge. safeviler, geleneksel şii inancı taşıyan ve inanç merkezlerinde mehdinin zuhurundan başka bir hususa yer vermeyen ulemaya karşı bu bölgeden getirdikleri alimlerle, geleneksel anlayışa karşın muhalif şii grubu oluşturmayı hedefleyip başarmış ve allame meclislerini bu grubun etrafında kurmayı becerebilmişlerdir. şu anki rejimin savunduğu anlayış da yine bu kritik hareketin yansımasıdır.
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 8. 8.
  tarihi şehir, çok büyük taşların nasıl konduğu ile ilgili belgesel izlemiştim bi ara.
  ... karsor
 9. 9.
  Bilim dunyasinin gormezden geldigi yapilardan biridir. ilkel insanlarin yapamayacagi yapilardan biridir.
  1 -1 ... selia
 10. 10.
  baalbek
  baalbek
  baalbek
  baalbek
  baalbek
  2 ... protest sanayici