1. 1.
  Devletle ilgili işlerin yürütülmesinde gereksiz kural ve işlemler,kırtasiyecilik.
  Devlet kurumlarında çalışan üst düzey yöneticiler topluluğu.
  Kamu yönetimi.
  1 ... italiano
 2. 2.
  bir evrağın bir odadan yanındaki odaya bir ay sonra geçmesine sebeb olan şey.
  8 ... palta
 3. 3.
  bunu romalilarin icat ettigine dair bir batil inanca sahip olan kimselerin karsilarina burokrasiden kaynaklanan bir sorun ciktiginda bogazlarinda balgama sebebiyet veren kufurlerini ilk care olarak caesara yonlendirdikleridir.

  evet burokrasi iyi islediginde guvenilir bir sistemdir. ancak hicbir zaman optimum fayda saglamaz.. tikir tikir isleyen bir burokrasi yuzde seksen civarinda performans gosterir. motor cok agir isler yalniz. 100km/s'e ancak kirkbes dakkada ciktigi bile gorulmemistir.

  sahsa guven uzerine kurulu olmayan toplumlar icin uretilmis bir cozumdur. ilk kim icat etti bilinmez ama romalilar gercekten cok saglam bir burokrasi imparatorlugu kurmuslardi.. nicin burokrasi, cunku isgal ettikleri ve somurdukleri ulkenin insanina guvenemezlerdi..
  ama islam toplumlari bu formata cok yabancilar.. tarih boyunca yonetimin halktan kopup uzaklastigi donemler haricinde hic boyle bir uygulamaya yonelmemislerdir. ancak tabi sistemi oturtamadan yikilmistir burokratik eglimli sistemler. cunku sosyal yapi birey uzerinden piramit seklinde ilerliyordu. gorev hiyerarsisi mevcut olsa da, statu bakimindan ustun olmak insan olarak herkesin esit gorulmesine engel olmuyordu. bunu harvard'dan bi hocamiz tartisiyor bi kitabinda ama adini unuttum. 'an early islamic society' gibi bi seydi.. neyse..
  edit: kitabin adi:Loyalty and leadership in an early Islamic society yazari ise RP Mottahedeh imis. harvard'da bi enstitunun baskani galiba bu eleman, iran asilli ayrica.
  1 ... child
 4. 4.
  (bkz: kuyruklarda telef olmak)
  2 ... mosquito
 5. 5.
  bürokrasi; cücelerce işletilen dev bir mekanizmadır. *
  4 ... tatlı su levregi
 6. 6.
  hayatı kolaylaştırsın diye sıralanan işlerin önem sırasına bağlı yürümesini hedefleyen yöntemin, günümüzde devlet daireleri sayesinde kırtasiyecilikle anılan, demokrasinin kağıt işleri... çok gerekli mi?... tartışılır.
  ... tiftik kecisi
 7. 7.
  ludwing von mises'in master ve doktora programlarında okutulan eser.
  2 ... bohemian rhapsody
 8. 8.
  +bürokrasi nedir?
  -öğrenmek için şu belgeyi önce şuraya sonra şuraya imzalatıp geliniz. vermeden önce bir, verdikten sonra iki fotokopisini çekiniz.

  diyaloğunda açıkça görüldüğü üzere eziyetin bir diğer adıdır.
  4 ... kelly
 9. 9.
  Merkezi otoritenin güçlenmesi sonucu ortaya çıkan yoğun kırtasiye ve klikleşme ilişkileri içerisinde devam ettirilen , temel iç güvenlik(adalet) ve savunma(dış ilişkiler) gereksinimleriyle beraber artı ürün ve değerin merkezi otorite tarafından denetlenmesini , toplumun siyasal ve kültürel açıdan birörnekleşmesini öngören bir devlet yönetim anlayışıdır.
  1 ... nekrofili
 10. 10.
  mafyatik yapılanmaların gelişimine ve kök salmasına dolaylı olarak katkı sağlayan püsür. çek-senet tahsilatı mı mevzu bahis, kim uğraşır mahkemeyle, avukatla şununla, bununla söyle hayri baba'ya üç günde yapsın tahsil işlemlerini. zaten mahkemeler sorunların hallolduğu yerler değil, sürüm sürüm sürünülen yerlerdir.

  -seni mahkemeye verir, sürüm sürüm süründürürüm alçak herif!...
  2 ... sara nobetcisi