bugün

Bizler Göktürk üçlemesi beklerken duyurusu yapılan.

Şahsen gelecek yılları konu almaya yönelik filmlerden çok bir beklentim yok, sadece gaz verme gaz alma bekliyorum.

Göktürk üçlemesi kültürel tanıtım açısından çıtayı yükseltir diye bekliyordum.

Gerçi duyuruda ikisi de yakın tarihlerde vizyona girecek gibi bir açıklama yapılmış, hadi inşallah.

(bkz: Göktürk üçlemesi)
Özgün proje gibi durmuyor.

Bir yerlerden araklama mı değil mi orası tartışılır. Lakin ne hikmetse netflix'in şubat ayında yayınlayacağı (bkz: tribes of europa) dizisinin türkiye ayağı gibi duruyor. Swh.

Ayrıca kıyamet sonrası yaşanan olaylar hollywood dizi ve film dünyasında belli klişelerle doludur. Az buçuk çözebilmek zor değil. Eminim bunda da baya etkilenilmiş klişeler göreceğiz. Kolonicilik, savaşlar, gerilimli krizler vs vs. Dediğim gibi sistemi anlamak kolay bana göre. Swh.
alper çağlar'ı severiz. ama proje sanki tırt gibi.

uzay muzay ne gerek var. tarihimizi anlatacak diye heyecanlanmıştık.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

BluTV’nin, yaklaşık 1 yıl önce açıklanan ve büyük merakla beklenen yeni dizisi ‘BÖRÜ2039’un ilk teaser’ı yayınlandı. Seri yaratıcısı Alper Çağlar olan ve Türkiye’de dizi tarihi açısından en prestijli aksiyon dizisi olan BÖRÜ’nün öyküsünde yeni sayfalar açarak çok yakında sadece BluTV’de seyircilerle buluşacak. 

BluTV’nin duyurulduğu ilk andan itibaren heyecan yaratan yeni projesi ‘BÖRÜ2039’ için geri sayım başladı. Alper Çağlar’ın yaratıcısı olduğu bilim kurgu ve aksiyon türündeki diziden ilk teaser paylaşıldı. Yaklaşık 1 sene süren çalışmalar sonucunda fütüristik bir istanbul’un ve dünyanın anlatıldığı dizi, aksiyonun maksimum düzeyde olduğu, görkemli çatışma sahneleri ve prodüksiyon tasarımıyla uzun süre konuşulacak. 

Murat Arkın, Tuğba Sunguroğlu, Tuğçe Açıkgöz, Doğan Bayraktar, Ozan Ağaç, Ahmet Pınar, Cansel Elçin, Deniz Uğur ve Emir Benderlioğlu gibi hem eski seri başrollerini hem de sürpriz yepyeni karakterleri buluşturan projede pek çok önemli teknolojinin kullanılarak yaratıldığı dünya herkesi büyüleyecek. 

Çekimleri devam eden projenin yaratıcısı Alper Çağlar, ‘BÖRÜ2039’u şu sözlerle özetliyor: "Seyircimizin BÖRÜ'ye olan aşkı bizim için en önemli şey. Onların bizden beklediği kalite uğruna çok çalışıyoruz. 2018'de yükselttiğimiz çıtayı, daha da yukarı taşıyarak yine biz aşalım dedik." 

ÇağlarArts – Insignia iş ortaklığının BluTV için hazırladığı Ahmet Atalay ile Can Emre’nin bölüm yönetmenleri olarak yer aldığı ‘BÖRÜ2039’, çok yakında izleyenlere nefes kesen bir öykü sunmak ve Türk dizi tarihinde bilim kurgu türünde pek çok “ilk”lere imza atmak üzere platformdaki yerini alacak. 

http://www.ranini.tv/habe...n-ilk-tanitimi-yayinlandi

Fragman 》 https://youtu.be/99zpcGKm94k
saçma sapan bişey yine işte.
Hastasıyız. Bekliyoruz.
Gına geldi şu hamaset dizilerinden.

Biri geçmişin hamasetini yapar diğeri geleceğin...

Ne ekmekmiş ye ye bitiremediler. Özgün işlere hasret kaldık.
2050 çıksın izlerim börü candır ama aynı karakterler olucak.
Merakla beklediğim yapım.
görsel

BluTV’nin büyük prodüksiyonu ve görkemli dünyasıyla çok konuşulacak dizisi ‘BÖRÜ 2039’un teaser afişi seyircinin beğenisine sunuldu. Alper Çağlar tarafından dünya standartlarının üstünde bir teknoloji kullanılarak yaratılan ve 28 Aralık’ta ilk bölümü yayınlanacak seri, ses getirecek aksiyon sahneleri ile şimdiden merakla bekleniyor.

http://www.ranini.tv/habe...n-teaser-afisi-yayinlandi
Türkçü insanlarin, bir saniye tanımı değiştireyim alper çağlar görürse belki kızar. turke sevdalı insanların ortaya çıkıp sorumluluk alması beni çok heyecanlandırdı. dağ 1 ile başlayan bu macera, aslında Alper çağların hayal ettiği ama kimsenin tahmin edemediği bir noktaya erişti. bu genç yönetmenin hem deneysel işler yapması hemde bu kadar heyecanlandirmasi, Türkiye şartları için beklenmeyecek birsey. tabi ki, hiç bir kurum, dernek, vakıf tarafından ödüllendirilmesi beklenmez Alper çağların. zaten yola çıktığı arkadaşlarına bakarak, bu işi sırf para için yapmadığı, kurmak istedigi tahtin seyircinin gönlü olduğu bariz. murat akının, dolayısıyla içinde Cüneyt Arkınin olduğu her iş müspet ve takdir edilesidir.

umarım bu dizi, izlediğim en iyi iş olur da, bin sene anlatirim.
Adamların bilimkurgusu bile şovenizm üstüne aga.
Fragmanında 3-5 osuruktan sol propaganda olsaydı ve bir de "halkların kardeşliği" diyerek bu propagandalar süslenseydi pek beğenilirdi fragmanı.
söylemiştim. (bkz: https://www.uludagsozluk.com/e/44769040/)

gerek yoktu. gece 11'de yayınlanan dandik sam amca filmlerine benzemiş.

artık ilk göktürk'ü bekleyeceğiz.
benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.

alperciğim, olmamış canım. 10 üzerinden ancak 2 verebilirim buna, o da börü'nün hatrına.

bence ikinci bölümü hiç yayınlanmasın.
kozanlı kral kötüleri silkmeye hazır.. *
dağ filminde de oğuz karakteri aslen kozanlı olduğunu dile getiriyordu, yüzbaşına.

her milliyetçi filme, yapıma bir kozan detayı. *
her şeyden önce çok kötü yazılmış.

atmosfer yedirilememiş, karakterler inandırıcı değil, diyaloglar sanki dublaj gibi çok yapay vs...

efekt yapabildikleri için dizi yapmışlar. beni sarmadı.
türkiye standartları üstünde yapım.

https://youtu.be/8OUNC26svTA
Ticari Taksilerde ödeme yöntemi olarak avax kullanılıyor. Fragmanında görmüştüm sanırım.
Alper Çağlar'ın uzun süredir bizi meraka boğan ve çıktıktan sonra hevesimizi hafiften kursağımızda bırakmakla birlikte, 2018'deki ilk börü'nün efsane atmosferini bizlere az da olsa tattırdığı için gönüllerimizi hoş eden dizisi.

--spoiler--

Esasında diziye dair ilk rahatsızlığım, dizinin adını ve yayına girmeden önceki fragmanlarını görünce başladı. Bu işin Börü efsanesinin devamı olmaktan ziyade, Alper Çağlar'ın bilim kurgu merakı ve gelecek tasvirinin beyaz perdeye yansıması olacağına dair şüphelerim vardı. Dizinin ilk bölümünü izleyince bu yapımın büyük oranda o şekilde tecelli ettiğini de gördüm. Ama ne kadar hevesimiz kırılırsa kırılsın, sırf o ilk börü'nün hatıramızda bıraktığı ve hala daha süren hoş sadasına hürmeten, börü'ye dair her şeyi izlemeyi kendimize vazife edindiğimiz için bunu da izleyecektik.

Diziyi övmeden önce eksiklerinden madde madde bahsedeyim:

- Alper Çağlar'ın 2039'daki Türkiye ve dünya tasavvurunu gözünde biraz büyütmüş olması ve dolayısıyla dizideki atmosferin "geleceğe dönüş" fantezilerinin bir kopyası gibi idrak edilmesi.

- Diziyi Aralık 2021'e yetiştireceğiz diye alelacele yazılmış senaryo ve çekilmiş bölümlerin neticesi olarak hikayede tolere edilmesi pek de mümkün olmayan bir takım mantık hataları ve açıkların bulunması (kemal'in yıllardır sakladığı sırlara değinilmemesi, börü ekibinin kiminle ve ne sebeple mücadele ettiğinin son bölümlerde zar zor anlaşılması, turan ve kaya'nın neden börü'den ayrıldığına dair izleyiciyi tatmin edici bilgilerin pek verilmemesi vs vs...)

- Yeni börü timini bize sevdirecek ve zihnimize kazıyacak türden karakteristik özelliklerinin bulunmaması. (farz-ı misal, çaka'nın arıza yapısı biraz daha işlenebilir veya komik hale getirilebilirdi.)

- Maalesef büyük oranda cılız kalan oyunculuklar

- Aksiyon sahnelerinin teknik kalitesine rağmen bazı mantık hatalarıyla izleyenin heyecanını kaçırması

Diziyi daha dikkatli izleyenler eminim benim bulduğumdan daha fazla eksik bulacaktır ama ben ilk efsane börü'nün ve bu dizi için verilen emeğe hürmeten eksikleri çok da fazla uzatma taraftarı değilim.

Şimdi gelelim artılara:

- dizi çok muazzam bir bütçeye sahip olmamasına rağmen hollywood'u aratmayacak derecede başarılı Aksiyon sahneleri ve görsel efektler

- senaristlerin 2039'daki dünya tasavvurunun içini sağlam ve bilimsel verilerle dolduran fizik teorileri

- biz sadık börü hayranlarına güzel nostaljiler yapma imkanı tanıyan Ölümsüz silahı, börü timinin ocakbaşı yaptığı mekan ve kemal'in elinden düşürmediği kitap gibi hoş detaylar

- eski dizideki efsane karakterlere küçük de olsa rol verilerek dizinin geçmişle bağının koparılmaması

- son olarak da dizinin bir sezon daha süreceği sinyalini veren esrarengiz final

--spoiler--

Bu artılar ve eksiler ışığında börü 2039'un her şeye rağmen gönüllerde hoş sada bırakan bir yapım olduğunu söylüyor ve bu efsanenin - ister film olsun ister dizi - birkaç devam projesiyle az daha sürmesini temenni ediyorum.

emeği geçenlere teşekkürler