bugün

ilk kez gittiğim elbruz gösterisinde duyduğum ve bir daha unutamadığım kafkasya yöresine ait çerkes türküsü.. insana hüznü, sevdayı, hasreti, kavuşamamayı, ayrılığı, yürek yangısını duyar duymaz hissettiren şarkı.. hele ki çerkes birine sevdalıysanız içinizi dağlayan şarkı.. ağlatan kafeyi dinlerken gözlerinizden damla damla gözyaşı dökülürken, yüreğinizin eti de sevdiğinizin hasretinden damla damla kanar.. adı gibi kendi de ağlatan bir şarkı işte.. bi nevi hasret türküsü..
hakkında bir çok hikaye türetilmiş olan, insanı alıp taa uzaklara götüren, ağlatmaktan beter eden bir çerkes türküsü...

gitarla eşlik edildiğinde daha bir güzel gelmektedir bana...

bir gün kafkasya dağlarında bir arkadaşımız bir kıza aşık olur... ama imkanlar kısıtlı olduğundan ne haber alabilir ne de bir daha görebilir kendisini... bu arkadaşımızın bir marifeti de çok iyi mızıka çalmasıdır... bir gün köylerden birinde bir düğün olduğu haberi verilir bu arkadaşa ve mızıka çalması istenir... kabul eder teklifi ve başlar milleri eğlendirip kendisinden geçirmeye... ama birden olan olur ve gelin kızımız görünür. sizin de tahmin edeceğiniz gibi bu kız bizimkinin aşık olduğu kızdır... işte o anki duuygularıyla doğaçlama çalmış olduğu bir şarkıdır ağlatan kafe... içinde hüznü, nefreti, çaresizliği barındırır...

işte hikeyelerden bir tanesi... ısrarla arayıp bulup dinleyiniz...
Bir sürgünün tüm acılarının ve hüznünün müziğe dökülmüş hali.
http://tr.truveo.com/adig...9Flatan-kafe/id/614132041
(bkz: bağdat cafe)
gurina'nın umutsuz aşkı ve ağlatan kafenin son notasını tüfeğin ucuna bağlamasıyla hayatına son vermesi anlatılır. bir çerkes hikayesidir.
müzik ile ilgilenen herkesin dinlemesi gereken hoş bir ezgi, çerkez olmayan da sever kesinlikle.
Hangi milletten olursan ol ne dediğini anladığın müzik bu.
saf hüzün.
sen hiç gupsem qafe dinlerken, seni hüzne boğan bir anınla uzun bir geceyi geçirmeye çalıştın mı?
nereden bileceksin ki, benim sana olan hasretimi,
nereden bileceksin ki, ana vatan hasretimi senin gözlerinde çektiğimi.
seninle ortak yanımız tek sürgün değil,
bunu böyle bil.
qafe ortak noktamız bizim.
sırf sen sevdiğin için, ben yazıyorum.
seninle oynamaya cesaretim olmadığı için, seni yazarak seviyorum..
http://www.youtube.com/watch?v=Qzl06ovBsE8
Genelde çerkeslerin bildiği biricik eserdir. Herkese dinlemelerini tavsiye ediyorum arkadaşlar.
Aynı anda birden fazla duygular yaşatan harika bir eser.
Farklı versiyonları bulunan fakat asıl ağlatanı için usta parmakların çaldığı akordeondan dinlenmesi gereken müthiş enstrümantal parça..
iki tane çay'a 20 tl hesap getiren kafedir.
Telefonumun zil sesi olan müziktir.
sürgün müziğidir.
çerkes türküsü nedir lan ahah
Melodisi beynime resimler çizer... acı resimler...
Her zaman çok derin bir hüzün salar kalbinize..
haftanin en az 4 dört günü tramvay kullanan biri olarak gözlemlerime dayanarak söylüyorum, 40 yaş üstü hemen her çerkesin Telefon zil sesidir bu şarki.
sukurler olsun cerkesim.bi su muzigin asalete bak bi semmamme nin karambollugune bak...
dinlerken, en yeteneksizin bile bu müzik üzerine şarkı sözü yazabileceğini düşündüğüm eser.
Ağlatır.
Gerçekten ağlatır
Hele kafkas göçmeniyseniz...
Zamanında çerkes bir arkadaştan hikayesini dinlediğim müziktir. Ancak harika değildir.
çok hoş çerkes halk müziğidir.