bugün

merak eden isteyen herkes okusun. Bu işi yapmak isteyenler de daha çok rakibi olacağından kendini daha çok geliştirmek zorunda kalır. Bu kadar kasmaya lüzum yok.

Açıkçası bende açılmasından yanayım ve 2. Üniversite uygulaması geldiğinden beri bekliyorum. Götünüze güveniyorsanız sorun yok.
"Örgün" psikoloji okuyan ya da mezunu olan biri olsam aöf'te açılıp açılmayacağı umrumda olmayacak olan durum.

Madem aöf eğitimi yeterli değil, ben kendi aldığım "kaliteli" eğitimle kendimi de geliştirerek rakiplerimi elimine ederim zaten.

Psikolojiye ilgi duyan bir aöf işletme mezunu olarak açılması durumunda "okumayacağım" bölüm olur aöf psikoloji.

Edit: yıllardır tıpçı egosuna göğüs gerdikten sonra hukukçu egosunun şokunu atlatamadan bir de psikoloji mezunu egosu çıktı. 'Bı ırıdı psıkılıjı ıkıyırım"
bir kişi de link verip, "işte buradan başvuruluyor" dememiş arkadaş ya.

varsa yoksa goygoy.
200 puanla özelde parasıyla hikayeden okuyandan oluyor da, ondan kat kat fazla puan alıp da 2.üniversite olarak yapmak isteyeninki neden olmuyor?

bence çok güzel bir imkan, güzel bir uygulama.

neyse, geyiği bırakalım, nereden başvuruyorduk?
Saçmadır örgün okuyanın günahı ne? Açıköğretim, uzaktan egitim ve çoğu dandik olan özel okullar kapatılsın, okuyamayan okumasın. Evet.
aöf çok kolay birşey değil tarih okuyorsan bile osmanlıca bilme şartı var onun için ek kursa gitmen de gerekebiliyor şimdi o kadar işin gücün arasında birde kursa git felan oooooooo bunlar zor işler psikoloji nasıl zor olur onu tahmin edemiyorum halihazırda halkla ilişkiler okuyorum zorlanıyorum ama hiç çalışmıyorum birtane dersten kalmışım onuda seneye veririz artık.
yine bir sürü kişi kızacak ama olsun. şahsen psikoloji, pdr gibi bölümlerin dönemsel trendler içinde anlaşıyabilir olduğunu düşünüyorum. bunlar, en fazla, bir hobi, kişisel gelişim tarzı, yaşam koçluğu gibi bir şeydir gözümde. bilimsel dayanağı yoktur. örnek vermek gerekirse, freud'un hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. mesela adam diyor ki "doğu babasını öldüremedi, batı öldürdü. e? işte o yüzden doğu geri kaldı." analize bak hele. konuyu dağıtmak istemem ama bu tarz bölümler ana bilim dalı olarak görmek anlamlı değil. kimseye bu tarz bölümleri okumayı salık vermem. okuyacağınız bölüm bir ana bilim dalı olmalı. ama üniversite kapısı üzerinde ana bilim dalı yazdığı için ana bilim dalı sayılanları değil, ana bilim dalı olduğu için açılan bölümleri okuyun. gidin iktisatçı olun, tıp okuyun, hukuk okuyun... yani diplomayı elinize aldığınız zaman gerçekten elle tutulabilir (ve tercihen eski) bir alanda bir uzmanlığınız olsun. yani diploma almış olmak için okumayın. uluslarası ilişkiler okumayın mesela. çok şart ise siyaset bilimi okuyabilirsin, uluslarası ilişkiler diye bir şey yok çünkü. yakın zamanlarda, siyaset biliminden ayrılmış bir şey. lisansta tarih okumayın mesela, iktisat okursun, eğer tarihçi olmak istersen lisansüstü seviyede tarihe yönelirsin, iktisat tarihçisi olursun. toparlayacak olursak, ben olaya bilim çerçevesinde bakıyorum ve ortada ciddi bir tartışma konusu görmüyorum. açıköğretimdde açılmış açılmamış, anlamsız.
Açıköğretimde felsefe diye bir bölüm de var şimdi ona bakarsan. Bir felsefe dersi düşünün sınavı test... Bu okuduğunuz bölüme hakarettir.

Neyse ben size okumayın demiyorum, hobi olarak yine okuyun.*

Edit: bir günah çıkarma yöntemi olarak kilise pederinin bir bilim dalında beden almış hali olan psikologların da kibrinden geçilmez şimdi burası

(psikiyatriyi tenzih ederim)
Sınavsız giriş hakkım var kesin okucam.
Uzaktan eğitim olarak olabilir yurtdışında da bu şekilde eğitim var ama açıköğretimde nasıl olacak bilemiyorum. Yamulmuyorsam sosyoloji ve felsefede toplumla çok iç içe olmanız gerekmezken psikolojide bu tarz bir yapı olmuyor. Yani vaka ile çalışmanız lazım o yüzden açıköğretim burada yetersiz kalabilir.
yazmayayim yazmayayim diyorum ama arkadasim basligi gundeme tasidigindan beri o kadar konudan uzak olduğunuzu gosteren cevaplar vermissiniz ki. sozum ona klinik psikoloji yuksek lisansi olmadan psikolog olunmuyor alan talani olmuyor diye cevap veren arkadaslar psikoloji sizin bildiginiz gibi salt klinikten olusmuyor. lutfen bir konu hakkinda yeterli bilgi sahibi degilseniz yorum yapmayin. cok istiyorsaniz psikoloji alanında okumalar yapabilirsiniz elinize cokca guzel kaynak verebilecek arkadasim @elisabethvogler var. seve seve yardimci olacagina eminim. ama grlip de ben freud'un varisiyim minvalinde sacma cumlelerinizi duymak istemiyorum.

tanim: istanbul üniversitesinin gerçekleştirmiş oldugu eylem.
Açılsın, hatta tıp da açılsın, yalnız işi hobiye dökenlere verilecek bu fırsat ülkeyi bir anda ''cahil diplomalı''larla doldurabilir. Madem bunu uygun gördüler, yeni bir düzenlemeyle açık öğretim mezunlarının okul sonrası alanıyla ilgili teknik bir dizi sınava teorik ve uygulama sınavlarına girerek asil belgelerini hak etmeleri sağlanabilir. Al sana gelir kapısı bunu da ben mi söyleyeyim.
vatana millete hayırlı olsun dediğimiz olay. psikolojiyi normal okuyanlar düşünsün eskiden psikoloji okumak için okullarda sürünüyordu millet. şimdi hamdolsun ak parti milletimize kolayca psikoloji bölümü okuma imkanı verdi. eskiden okullarda bu bölüm açılmıyordu bile.
Psikolojik danışmanım. Hem PDR alanında hem de klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıyorum. Terapistlik eğitimim var...
Ama ülkemde açıköğretimde psikoloji bölümü açmak peşindeler. Ruh sağlığınızı kime emanet ettiğinize dikkat edin arkadaşlar. Yardım alacağınız kişinin diplomalarını mutlaka sorgulayın. Çünkü geçtim masterı, terapistlik eğitimini diplomasızlar bile çok fazla.
Osuruk Üniversitesinde okuyan bizim psikoloji dehasi freudlari cileden cikaran olay. Anladik tamam cok calistiniz ayda 100 bin lira kazanmaniz lazim da bu ulke şartlarinda kazanmiyorsunuz iste dimi. Hatirlatirim bu begenmediginiz ulkeye güvenip bu bolumu yazmissiniz kimse size zorla yazdırmadı. Simdi defolun gidin buradan milletin ekmegine salca olmayin.
bir de bu psikologların kendini sağlıkçı sanmalarını ben anlayamıyorum. yahu, bunun bilimsel bir çaba olup olmadığı bile son derece su götürür, üstelik kendi içlerinde bile davranışlar ile ilgili uzlaşamadıkları yığınla nokta var. yanılıyorsam arkadaşlar uyarsın ama psikolog dediğimiz şey, benim bildiğim kadarıyla, doktor değildir. yani sağlıkçı değildir. yaptığı şey, insan davranışlarını gözlemlemektir. bu kadar. psikolog muayene edemez, tedavi yapamaz, tanı koyamaz, ilaç yazamaz, hasta iyileştirmez. işin tuhaf yönü, kendilerini sağlıkçı olarak görüyorlarsa şu soru sorulmalı, "madem işiniz sağlık ile ilgili, neden bir insan tıp okumamış birine sağlığını emanet etsin?" yanılıyor muyum, bilmiyorum. sağlık dediğimiz şey bu kadar basit mi? merkezi sınavda türkiye çapında derece yapıp, 5 sene tıp okuyup, sonra sınavlarla uğraşıp 4 sene sonra da uzman oluyor gerçek sağlıkçılar. sonra doçent ve prof olmaları için yapmalır gerekenlerden bahsetmiyorum bile. şunu anlarım, her insan kendi mesleğini tabii ki de değerli bir şeymiş gibi sunacaktır, çünkü bunu yaptığı ölçüde yaptığı işi pazarlayabilir. bunu anlıyorum ama benim bilim anlaşımda psikoloji diye bir şey bulunmuyor. üzgünüm.
yaşam boyu eğitimden yanayım. Psikoloji, Felsefe vb. bölümler için asgari şartlar düzenlenebilir. Yeni her önüne geleni almaktansa belli bir baraj ve kontenjan getirilirse kalite sağlanabilir. Sınavlar içinde özel bir çalışma yapılırsa neden olmasın? iiBF'nin tüm bölümleri var, onlar ana kuzusu değil mi?
Boş beleş bir puan ile özel üniversitede parayı basıp psikolog olan insanlara laf etmiyorsunuz da acikogretimden psikolog olabileceklere laf ediyorsunuz ilginç
Hayalim psikoloji okumakti ama matematik elvermedigi için başka bölüm bitirdim .bu fırsatı kaçırmam.
Genç psikologlar algı peşinde.
Örgün psikoloji okuyorum ve alınan kararı destekliyorum. *
Nerde açılacakmış ya ben araştırdım bulamadım. Beni bilgilendirin.
Sıcak fırsat.
uygulamanın kralını gerektiren öğretmenlik gibi bir mesleği, açıköğretimde bölüm bitirip formasyon alarak yapan tiplerin olduğu bir ülkede nedense karşı çıkılan uygulama. açıköğretim fakülteleri hakkında bir şey yapılacaksa en güzeli hepsini kapatmaktır. elini sallasan üniversite mezunu. açıköğretim fakülteleri niteliksiz mezun yetiştirmekten başka hiçbir işe yaramıyor maalesef. bunu ikinci üniversitesini açıköğretimden bitirmek üzere olan biri olarak söylüyorum. bu ülkede devletin üniversitesinde kamus-ı türki'yi eline almadan osmanlı türkçesi dersi aldım diye gezen tarih mezunu var. ülkede eğitim yerlerde sürünmüyor, çoktan öldü. biz hala açıköğretim fakültelerine açacak bölüm beğeniyoruz. öğrenilmiş çaresizlik bu galiba.

edit: okuma ve anlama sorunlu arkadaşlar için güncellemedir. fotoğrafçılık da dahil olmak üzere hiçbir bölümün uzaktan eğitimle mezun veremeyeceğini vurguladığım yazıma gönderme yaparak saydırmayın. açıköğretim fakülteleri komple kapatılmalıdır cümlesinden ne anladığınız meçhulken mümkünse bu konuda fikir falan da beyan etmeyin. fikir beyan etmenin ön şartı okuduğunu anlamaktır zira. psikolog ile psikiyatrist ayrımını anlatmaya çalışanlara zaten hiç değinmiyorum. bu ülkedeki hiçbir bölüm açıköğretim'den, örgünde verdiği kadar nitelikli mezun veremez. anladınız mı şimdi? cevabınız hayır ise kum havuzumuza davetlisiniz.
Açıköğretimde sosyoloji, felsefe, işletme gibi bölümler varken psikolojinin neden olmaması gerektiğini kimse açıklayamıyor. Diğer bölümleri sikertiyorlarken sesin çıkmıyorsa, seninkini de sikertirlerken sesin çıkamaz. Çıksa da takan olmaz. Ne güzel demiş Pastor Nie Moeller kardeşimiz.

Önce Yahudiler için geldiler, Sesimi çıkarmadım, çünkü ben Yahudi değildim Sonra komünistler icin geldiler, Sesimi çıkarmadım çünkü komünist değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, sendıkacı olmadığım için yine sesimi çıkarmadım

Sonra benim için geldiler Ses çıkaracak kimse kalmamıştı.
psikolojisi bozulmuş bir toplumun ayarlarıyla birazda diplomalılar oynasın mk ne olacak?
psikoloji bölümü mezunu olarak olabilir cokta abartmaya luzum yok. sosyoloji sosyal hizmet gibi bölümler oluyorsa bu cokta absürt kaçmaz. okumayi düşünenlere şimdiden hayırlı olsun, issizler ordusuna aday neferler.