açıköğretimde psikoloji lisans bölümü açılması

bir de bu psikologların kendini sağlıkçı sanmalarını ben anlayamıyorum. yahu, bunun bilimsel bir çaba olup olmadığı bile son derece su götürür, üstelik kendi içlerinde bile davranışlar ile ilgili uzlaşamadıkları yığınla nokta var. yanılıyorsam arkadaşlar uyarsın ama psikolog dediğimiz şey, benim bildiğim kadarıyla, doktor değildir. yani sağlıkçı değildir. yaptığı şey, insan davranışlarını gözlemlemektir. bu kadar. psikolog muayene edemez, tedavi yapamaz, tanı koyamaz, ilaç yazamaz, hasta iyileştirmez. işin tuhaf yönü, kendilerini sağlıkçı olarak görüyorlarsa şu soru sorulmalı, "madem işiniz sağlık ile ilgili, neden bir insan tıp okumamış birine sağlığını emanet etsin?" yanılıyor muyum, bilmiyorum. sağlık dediğimiz şey bu kadar basit mi? merkezi sınavda türkiye çapında derece yapıp, 5 sene tıp okuyup, sonra sınavlarla uğraşıp 4 sene sonra da uzman oluyor gerçek sağlıkçılar. sonra doçent ve prof olmaları için yapmalır gerekenlerden bahsetmiyorum bile. şunu anlarım, her insan kendi mesleğini tabii ki de değerli bir şeymiş gibi sunacaktır, çünkü bunu yaptığı ölçüde yaptığı işi pazarlayabilir. bunu anlıyorum ama benim bilim anlaşımda psikoloji diye bir şey bulunmuyor. üzgünüm.