bugün

ing. adı: darkbluealmostblack
türkçe adı: koyulacisiyahayakın

genç ispanyol yönetmen Daniel Sánchez Arevalo'nun 2006 yapımı filmi. bu seneki istanbul film festivali'nde de gösterilmiştir.

film, yaşamı devamlı zorunlu seçimlerle geçmiş, kendi tercihleri ol(a)mamış jorge'nin zincirlerinden kurtulma çabasının hem trajik hem de etrafındaki tipler ve durumlar sebebiyle komik bir biçimde yansıtılışı. son dönem ispanyol ve fransız sinemasının küçük hikayelerden basit ve samimi filmler çıkarma modasının temsilcilerinden bir film.
oldukça eğlenceli, gidip görülmeli...
baş rolünde quim gutierrez oynamaktadır.
"amores perros'u sevdiyseniz bu filme bayilacacansiniz!" sözüne itimat ederek izlenilmiş, sevilmiş fakat bayiltmamiş filmdir. komik ve ilginç bir senaryosu vardir. "çıtırlık film" olarak adlandirilabilir, baş rol adami pek guzeldir.

--spoiler--
eski mahkum olan antonio hapiste tanistigi sevgilisini hamile birakamaz ve kardesinden kizi hamile birakmasini ister, jorge once kabul etmez ama sonra razi olur. bu sirada jorge'nin cocukluk aski bir takim beklentilerle cikagelir. jorge cocukluk aski, en yakin arkadasi, babasi, abisi, iş bulma sorunlari ve hamile birakmaya calistigi kiz arasinda döner durur.
--spoiler--

izlendikten sonra "eaah vakit kaybi!" dedirtmeyen bir filmdir.
--spoiler--
jorge kapıcı babanın ogludur babası felç gecirince kapıcılık yapmaya başlar,şectigi hayatın bu olmadıgını düşünürken abisi antonio cezaevinde paula ile tanışır.Paula cezaevinde kadınlar tarafında sevilmez ve sürekli işkence görür çaresini dogum kogusuna gitmekte bulur.antonionun kendisini hamile bırakması siter fakat antonio sol testisinde problem vardır ve hamile bırakamaz en sonunda kardeşi jorgeden paula yı hamile bırakmasını ister başta jorge pek sıcak bakmasada paulayı hamile bırakmak için birkaç ay cezaevine gider.Bu sırada birbirlerini severler ve ilk gün paula hamile kalmiştir.Jorgenin cocukluk arkadaşı natalia jorgeyi çok sever fakat jorge onu sevmemektedir.Jorge hapisane aşkını düşünerek nataliaya herşeyi anlatır aynı şekilde paula da antonio ya artık onunla birlikte olmadıgından bahseder.Jorge kapıcılık yapmaktan vazgecip bir işe girsede işinden ayrılır ve tekrar kapıcılık yapmaya başlar bir yandan da hapishanedeki sevgilisini bekler.

--spoiler--

antonio nun paula için herşeyi yapmaya hazırken sürekli neden neden benimle olmak istemiyorsun sorusuna , paulanın ilk gün hamile kalsada jorge ye aşık olmaya başlaması ile onu bir kaç ay hamile kalmak için çagırması , natalianın gözyaşları , jorgenin arkadaşi olan israel in babası ile ilgli gerçekleri görüp ona kızgınlıgından onun davrandıgı gibi davranması herşeyi ile izlemeye deger mükemmel bir filmdir.
Bir apartman görevlisinin oğlunun derin psikolojik çatışmalarını ve hayata karşı takındığı durumu dramatik halde anlatan filmdir. Jorge üniveristede lisans eğitimini tamamlamıştır. ancak bu süreç kötürüm babasına bakma zorunluluğu yüzünden 7 yıl sürmüştür. abisi hapishanededir. hapishanedeki tiyatro çalışmaları sırasında paula adında güzel bir kızla tanışır. paula'nın tek amacı hapishanede hamile kalıp, güvenli olan doğum koğuşlarına geçebilmektir. ne varki jorge'nin abisi kısırdır. bu yüzden jorge'nin abisi paula'yı hamile bırakma görevini Jorge'ye verir. Bu sırada Jorge ve Paula birbirlerine aşık olurlar. jorge hiç bir zaman bulunduğu statüyü beğenmemekte ve daha fazlasını istemektedir. ve gözü vitrindeki hemen hemen siyahı andıran koyu lacivert takım elbisededir.

film malaga film festivalinde en iyi seneryo jüri özel ödülünü almıştı. stockholm festivalinde en iyi ilk film ödülü, en iyi yönetmen - en iyi genç oyuncu - en iyi yardımcı oyuncu dallarında goya ödülü aldı. toronto, venedik ve istanbul film festivallerinde izleyici önüne çıkmıştı.
enteresan ispanyol filmi.
enteresan diyorum çünkü ne yazsam bilemedim. beğendim mi, beğenmedim mi; çok enteresandır kararsız kaldım. tuhaf bi şey. rahatsız eden bi şey yok. aslında her şey yerli yerinde filmde. ama bi şey var ya da bi şey yok; tam anlamı ile harika-mutlaka izleyin dememi engelleyen.
bilemedim bak şimdi.
ama o aptal klişesi hollywood filmleri ile vakit kaybetmektense, elbette bu film diyelim konuyu kapayalım.