1. 1.
  Azra erhat, 1915 yılında istanbul'da doğdu.Belçika'da klasik liseyi bitirip istanbul ile ankara üniversitelerinde klasik filoloji okuduktan sonra, dil-tarih-coğrafya fakültesi'nde uzun bir süre asistan ve doçent olarak çalıştı.üniversiteden ayrılınca bilgilerini daha yaygın bir alanda, yurdun hizmetine sunmaya girişti.homeros'un iki büyük destanını dilimize çevirmeye koyuldu.şair a. kadir ile birlikte yaptığı bu çalışmanın sonucunda ilyada ve odysseia yayımlandı.hesiodos'un 'theogonia ile işler ve günler' adlı yapıtlarını sabahattin eyüboğlu ile birlikte çevirerek T.T.K. Yayınları arasında yayımlandı.

  Ustaları halikarnas balıkçısı ve sabahattin eyüboğlu'nun yolundan giden azra erhat, türkiye'de hümanizma ülküsünü yaymak, anadolu'nun kültür varlıklarını değerlendirmek ödevini benimsemiştir.'mavi anadolu' ve 'mavi yolculuk' gibi, yurdumuzu tarihi, arkeolojisi ve turistik zenginlikleriyle tanıtmak ve sevdirmek amacını güden kitaplar yazdı.hümanizma anlayışını 'ecce homo-işte insan' adlı denemesinde dile getirdi.halikarnas balıkçısı'nın kendisine yazdığı mektupları topladığı kitabı, 'mektuplarıyla halikarnas balıkçısı' adıyla yayımlandı.
  3 ... buhara
 2. 2.
  "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler." sözünü en güzel örnekleyen gerçek aydınlardan biri/ydi...
  3 ... kiraze
 3. 3.
  küçük prens'in en güzel çevirisini yapmış muhterem zat
  2 ... eticicibebe
 4. 4.
  "Azra Erhat 1915 doğumlu deneme ve inceleme yazarı, arkeolog, çevirmen ve düşün kadını. " şeklinde tanımlanmış Vikipedi' de.
  ne naif bir tanım: 'düşün kadını' .
  1982'de istanbul' da kaybettik.
  1 ... abala
 5. 5.
  uzun yıllardır, mitoloji sözlüğünü başucumdan ayırmadığım saygıdeğer bir yazardır.
  1 ... extremeufo
 6. 6.
  Özellikle eski Yunan klasiklerinden yaptığı çevirilerle tanınan deneme ve inceleme yazarı, arkeolog, çevirmen ve düşün kadını.
  ... i belong to che
 7. 7.
  mütercim-tercümanlık bölümü öğrencilerinin adını sıklıkla duyduğu kişilerden biri. pek saygıdeğer bir çevirmen.

  a.kadir'le birlikte homeros'un ilyada destanından yaptığı çevirinin birinci cildi 1959'da habib törehan bilim ödülü'nü, üçüncü cildi 1961'de türk dil kurumu çeviri ödülü'nü aldı.
  ... birdamlaumut
 8. 8.
  Ufuklar dergisinin yazarlarından biri olan Erhat, bu dergi çevresinde gelişen hümanizm anlayışının öncüleri arasında yer aldı. Batı uygarlığının kökenini ve Anadolu'ya dayandıran ve Anadolu kültürlerini bir bütün olarak gören Halikarnas Balıkçısı'yla aynı görüşleri paylaştı.
  ... yusuf50
 9. 9.
  Çok iyi bir kaynak olan mitoloji sözlüğünün yazarı.
  ... akgoogle
 10. 10.
  faşistler tarafından azılı komünist olarak yaftalanan kişi. Sizin hakaret sandığınız şeyler bazılarının gururu.

  http://webcache.googleuse...=tr&ct=clnk&gl=tr
  1 ... hesesori