1. 1.
  rutkay aziz in gerçek adı.
  ... imhotep
 2. 2.
  neden soyadını ismi ismini de soyadı olarak kullandığına akıl sır erdiremediğim tiyatrocu kişilik
  2 ... nuit
 3. 3.
  doğa rutkayın babası
  ... aynalı baba tutkunu
 4. 4.
  Oynadığı Atatürk rolü ile akılda kalan ve sesinin tokluğunun başka hiç kimse de olmadığına inandığım oyuncu.
  ... lavinya_
 5. 5.
  Uzun yıllar Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sanat yönetmenliği, oyunculuk ve yönetmenlik yapan Rutkay Aziz, 1987 yılında Yer Demir Gök Bakır filmiyle ilk sinema çalışmasını gerçekleştirdi. Sis, Ada, Ölü Bir Deniz, Piano Piano Bacaksız adlı sinema filmlerinde rol aldı. Televizyonda Yunus Emre,Kurtuluş, Tutku dizilerinde oynadı. Evler Evler adlı oyun ile En iyi Oyuncu, Sis filmiyle Türkiye Sinema Yazarları Derneği En iyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü. Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandırdığı Cumhuriyet adlı film, hem sinema, hem de televizyonda dizi halinde gösterildi. Rutkay Aziz son olarak, Yalçın Yelence'nin yönettiği Duruşma adlı filmde avukat Rafet'i canlandırdı.
  ... tyrant
 6. 6.
  en son memleketimden insan manzaraları oyununda izlediğim ve okuduğu şiirleri anlamakta zorluk çektiğim oyuncu. sesi tok ve vurgulama tarzı kendine özgü olabilir ama bu vurgulama tarzını abarttığında anlaşılması güç oluyor ve insanı yoruyor.
  ... telashe
 7. 7.
  kurtuluş ve cumhuriyet filmlerinde Atatürk rolünü oynayan oyuncu...
  ... erme1984
 8. 6.
  ankara sanat tiyatrosunun uzun yıllar yoneticiliğini yapmıştır. bu sahnede sergiledikleri oyunlar bir donem tiyatro sevenlerin gonlunde hep taht kurmuştur.(sakıncalı piyade, rumuz goncagül vs...) sesi ile insanları kendine hayran bırakır. bu adamın sesinden şiir dinlemek çok güzeldir. 78'liler gecesinde yannis ritsos'un barış şiirini dinleyen şanslı kişilerden birisi olarak goruyorum kendimi. son olarak okan bayülgen ve tarık akan ile beraber gülüm filminde oynamıştır. bir anektod daha vereyim bir dönem nazım hikmet kültür ve sanat vakfının yöneticiliğini yapmıştır.
  2 ... adini unutan adam
 9. 7.
  ismini soyadı,soyadını da ismi gibi kullanmasının nedeni avusturya lisesi'nden gelen bir alışkanlıktır.zira orada önce soyad,sonra isim yazılır.
  2 ... out of the utero