bugün

arapça bir isim anlamı da yaşayan. türkiye'de her beş kadından birinin ismi.
örneklere konu olan isim
Türkiye'de çok yaygın olmasına rağmen,neden ilkokul fişlerinde yer almadığını anlamadığım isim.
(bkz: ayşe tüter)
Kaba bir hesapla her 10 erkekten 3'ünün ilk sevgilisinin adı. (bkz: hesap ortada)
40milyon ergen
%52 kadın (20,8 milyon)
%48 erkek (19,2 milyon)
(ayşe isimli kadınların ortalaması %31,8)
19,2 x 31,8% =6,1 milyon

6,1/19,2 = 3/10

(bkz: sallama istatistiki bilgiler)
en yakın arkadaşım, dostum, hayatımda en çok zaman geçirdiğim insan (24saat), en yakınım, herşeyimi bilen sırdaşım, dinleyenim, beraber ağlayanım ve yine beraber gülenim, her an geyik yapabildiğim saçmalayabildiğim insan, farklı hayatlara ayrılırsak yarım kalacağımı düşündüğüm zaman içime sızı saplanmasına sebep olan, ben 3. sınıfken o 2. sınıf olan bu yüzden ayrı düşeceğim, ama hiç bir zaman unutmayacağım çünkü hayatımın çok büyük bir kısmını ele geçirmiş olan (ama ben bundan hiç bir rahatsızlık duymuyorum) insan, oda arkadasım, ev arkadasım, okul arkadasım, izmir arkadasım ve izmirdeki tek yakınım.. onun ismi işte..
(bkz: ayşe arman)*
tuncay şanlı'nın tribünlerdeki ismi.
artık tatile çıkmasını beklediğimiz, istediğimiz kişi. *
kıraçın kayıp şehir albümünden bir şarkısı. sevgilisine yazmıştır.

itiraf ettim kendime
seviyormuşum meğer diye
sonra da güldüm halime
çocuk musun oğlum diye
meğer hep çocukmuşum
büyümemişim kalmışım
hiç farkına varmamışım
daha sanki onbeş yaşım
ayşem ayşem ayşem
gül ayşem güldür ayşem
ayşem ayşem ayşem
yolun ecelimdir ayşem
ayşem ayşem ayşem
gurbetten dönmüşüm ayşem
ayşem ayşem ayşem
rüzgarım gönlüm gül ayşem ~
şiir kısmı~
ayşe mutlu bir biten masal
madalyonun güzel yüzü
hep kontes hep köylü kızı
ah ne diyeyim peri kızı
ben seni sevdim sen beni sevmesen de olur
zaten tek aşk budur
ama yine de...
hadi neyse...
"ayşe" deyince kıraç, "kıraç" deyince hügo, "hügo" deyince de tolga abi akla gelir. "tolga abi" deyince de 5'e gidenden akılsız olduğum.
Lütfen bu bahsi bi daha açmayalım.
adı uğruna ne şarkılar yazılmış, adı uğruna ne kadehler kaldırılmış, insana onu severken bir kahramanlık öyküsü yazdırabilecek, genelde çok güzel kızlara nasip olan ve türk bayanını en güzel yansıtan isim..
coook eskiden gor bak diye bir sarkiya klip cekmis bir sarkici. yesil saclari falan vardi..
problemlere konu olan kişi.
(bkz: ayşe nin elinde 3 fın)
kadın/kız kelimesi yerine kullanılabilir. o denli yaygındır ki, sembol halini almıştır artık zamanla.
Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen kod
(bkz: ayşe tatile çıksın)

Ulan böyle delikanlı orduya hangi aklıevvel bu kodu vermiş çok merak ediyorum. insan Kadir Inanır, Cüneyt Arkın falan der. Ne bu böyle.
(bkz: Savaşta tsk ya verilecek alternatif kodlar)
ÜLKEMiZDE FATMA DAN SONRA EN POPÜLER iSiM. ÜSTELiK HALA. BU ÜLKEDE HER KIZ ÖNCE AYŞE DiR SONRA iSiM VERiLiR.
iran'da hiç bulunmayacak olan bayan ismi.
kucukken isimleri tersine cevirip oyle okuma cabasinda olan cocugu eglendiren isim.
(bkz: esya)
arapça kökenli bir isim olup anlamı ''yaşam, hayat'' tır.
odun alacaksan meşeden ev alacaksan köşeden kız alacaksan ayşe'den sözünün ilham kaynağı.
AYŞE Türkiye'de en çok kullanılan 17. isim (... 15. özlem, 16. kemal, 17. ayşe, 18. levent, 19. zeynep, ...). Ülkemizde yaklaşık her 183 kişiden birinin adı AYŞE ve ismin yaygınlık oranı binde 5.47.

AYŞE adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 19:33 itibariyle yaklaşık 393,423 kişinin isminin AYŞE olduğu ve AYŞE isimli kişi sayısının her yıl ortalama 6502 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

AYŞE isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda AYŞE yaşadığını tahmin ediyoruz.

AYŞE Türkiye'nin en yaygın 17. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 17. ad ise Steven ismi. AYŞE adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 15. Ann 16. Lee 17. Steven 18. Stephen 19. George isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır.
hem eski hem yeni bir isim. değişik, yani eski isimler var mesela yeni zamanda tuhaf kaçıyor veya yeni isimler var eskilere tuhaf geliyor. ayşe ikisi de değildir, her zaman moda gibi birşey.
şarkıların favorisi isim.

(bkz: kıraç)
bir fehmi ege tangosu.
(bkz: son tango söylenirken)

bana gel biraz ayşe, yetişir bu naz ayşe
hasretin öldürüyor, merhametin az ayşe.
vakti geldi bağların, en güzeli çağlarin,
bu yerde sevdalarin çiçegi solmaz ayşe.

aysem, aysem...
bana gel biraz, yetisir bu naz,
hasretin pek çok, merhametin az,
aysem, aysem

çikagel de habersiz, birleselim ikimiz,
güllerden daha temiz, zambaktan beyaz ayse,
geç de sevgi bagindan, iç gönül irmagindan,
islanan dudagindan uzat bir kiraz ayse.

ta ezelden bana yar, ayse gel de beni sar,
yetismez mi bu kadar, bu kadar niyaz ayse?