1. 1.
  suçlunun polisi nitelendirme biçimi.
  3 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  kırmızı ışıkta geçebilme hakkına sahip,asla aynayı kullanmayan,kendilerini her daim haklı gören süper kahramanlara verilen isim.
  9 -3 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  (bkz: aynalı tahir)
  -1 ... uzaklar
 4. 4.
  aynası olmayan
  -1 ... atipik
 5. 5.
  evinin önünde 3 arkadas ile sohbet ederken ekip arabasıyla gelip elimizdeki cd yi kırma hakkına sahip olan T.C. güvenlik gorevlilerinin alayına verilen ad . (bkz: sen takıl) (bkz: ananıda al git) (bkz: öküz)
  -3 ... yamuq
 6. 6.
  evvel zaman içinde * bir ülkenin halkı fakirlik ve çektiği sıkıntılar yüzünden krala karşı örgütlenir. toplantılar düzenleyerek yapacaklarını tartışırlar. toplantıya katılmak için birer ayna getirmek mecburidir. Birşeylerin olduğunu hisseden kral, adamlarından birini halkın içine karışması ve neler olup bittiğini öğrenmesi için yollar. Kralın adamı sonunda düzenlenen toplantılardan birine katılır, herkes yerlerine yerleştikten sonra aynalarını çıkartıp masanın üzerine koyar. Kralın adamı şaşkın olup bitenden habersizdir. Toplantı başkanı "arkadaşlar toplantı burda bitmiştir aramızda aynasız var" diyerek toplantıyı fesheder. O günden sonra devletin ajanlarına, mitine, köstebeklerine aynasız adı verilir.
  2 -1 ... atipik
 7. 7.
  (bkz: kaygısızlar)
  ... hendrix
 8. 8.
  (bkz: karakolda ayna var) sarkisinin hep bu aynasiz lafi icin yazildigini dusunmustum.su gune kadar da sadece dusunmekle kaldim.derdimi anlatamadim kimseye, kimselere.

  (bkz: cok yalnizim sozluk)
  5 ... ugly
 9. 9.
  yıllarca yabancı filmlere dublaj yapılırken polislere aynasız denildi.ve milletim bunu evrensel bi nitelendirme olarak algıladı,benimsedi, dünyanın her tarafında polislere aynasız deniliyor zannetti.oysa gerçek çok yalındı.uzun yıllar türk polisi, polis arabası olarak binek tipi renault 12 kullandı ve renault 12 nin sağ tarafında ayna yoktu..
  8 -1 ... thelastpatriot
 10. 10.
  Bir fotoğraf kamerası türü tam kare algılayıcı modeli de mevcuttur.
  ... acerkelam