bugün

Camilerin kapısında kilit olmaz ve olmamalı. Tabiki bu dediğim, islamı siyasi olarak "yarayışlı kaldıraç" olarak kullanan günümüz muktedirlerinin anlayacağı şey değil. Onların şirazesi, camide neredeyse miting yapacak kadar, kaymış durumda. Orasının adı ne kardeşim? Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi. Peki sen ne halt yemeye camiden para alacaksın? Sultanahmet'e de gişe koy o vakit! Kimi kandırıyorsun? Oraya gelen turiste ibadethaneni parayla gezdireceksin ve hiç utanmayacaksın, öyle mi? Hani ibadethane ticarethane olmazdı? Ne halt yemeye ibadethaneyi ticarethaneye çeviriyorsun? ingiliz Mehmet'in aklı! buna yetmez. Kimin istediğini hepimiz biliyoruz: BOP'çu Pırasa Bıyık...
onlara göre hâlâ klise bunun için para alıyor.

kafam bugün yine zehir amk.
Hiçbi katedrale giriş paralı diildir. Ayasofya'nın bedava olması gerekir.
bak sen hele, ispanya'da attığı adıma euro sayan tipler gelmiş ayasofya paralı diye bok atıyor.
O zaman katedrale gidin. Ayasofya cami. Görmek isteyen gavur parayı verecek.
içerde şeytan taşlatsalar aslında iyi para var...
Ayasofya kebir i ticarethane olarak isim verilmeli.
Ayasofya camüzesi.

Edit:Müslümanların duygularını bir süre okşadıktan sonra yeniden müzeye döndürme operasyonu.Eeee ne de olsa bıyıklı bademler din satmayı güzel beceriyorlar.
Zaten müzeydi Atatürk’ün hatırası vardı derler sorgulamayan seçmenleri çılgınlar gibi alkışlar.Ohhh!mis.Siyasal islam çok güzel siz de gelsenize.
Henüz kararı verenlerin de cami mi müze olduğuna karar veremediği tarihi yapı.
#o zaman katedrale gidin. ayasofya cami. görmek isteyen gavur parayı verecek.#

Dede; bi' git işine! Camilerden para alınır mı lolitopoş? Delikanlı ol ve doğruyu söyle! Emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Müslüman kıvırmaz. Dansözler dahi Tayyipistler kadar kıvırmıyordur. Bu nedir arkadaş!
cami değil ticarethane... ben olsam ihaleye çıkarır satarım. aah ah kemal unakıtan olsaydı babalar gibi satardık.
Özelleştirmeleri değerlendiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Özelleştirmede satıyorsun, satıyorsun bitmiyor. Bu kadar komünist bir ülkeymişiz. Komünizmin ağdalısıymışız. Ulaştırma, çimento, kağıt, şeker, her şey devlete ait. Bir berber dükkanları kalmış özel teşebbüsün elinde" dedi.

https://www.hurriyet.com....st-bir-ulkeymisiz-6911377

yok yani, ayasofyayı alan da ister ziyaret ister namaz girişten 50 lira alıyorum derse var ya...
ahaahaaha çamlıca tepesine yapılan kopya sinan camide sabah namazında ki cemaat kadar insan ayasofya'da namaz kılar.
"ben haklı buldum. bu haltı ekrem imamoğlu yeseydi yine haklı bulurdum. yukarıda yazdıklarımı yazardım" diyen bilge dededir.

"yok ben islomm islomm diye sayıklar. üstüne dinimi ucuz partizanlığa meze ederim" diyen kürtaj dededir.
siyasal islamdan ahlak normlarina uygun davranis beklemek hata olur.
Bir karar versinler artık cami mi müze mi?
Gören de diyecek her camii beleş.

Ulan sidiğinizden bile para alıyorlar. Kime ne okuyorsunuz kekolar.
ucret yuksek olsa da para alinmasi gayet normaldir.

bu biletle galeri katina erisim saglaniyor ve mozaikleri gorebiliyorlar. bunun da bir ucreti olmasi gerekir. o mozaikleri sen gormek istesen sen de bilet alacaksin yani. muzekartla girilir mi bilemem.
katedrallerde de ozel bolumlere giris paralidir. yok oyle uc kurusa bes kofte.
---
o zaman katedrale gidin. ayasofya cami. görmek isteyen gavur parayı verecek.
---

"görmek isteyen yabancı ülke vatandaşı parayı verecek" desen hadi yine anlayacağım. açar kimliğine pasaportuna anlarsın. kapıya gelenin dinini inancını nerden ayırt ediyorsun? kapıda sünnet kontrolü mü yapacaksın? yeğen varank torpil koysun, baş çük kontrolörü seni yapsın.
Degerli yazar arkadaslar, ara ara turkiyeye yabanci arkadaslarimla ziyarete gideriz ve ayasofya camiye cevrildiginden beri buyuk bir kaos ortami hakim, metrelerce kuyruk kontrolsuz bir sekilde yiginla insan. Olayin dini, siyasal, kulturel yanini bir kenara birakiyorum ben, ziyaretlerin daha kontrollu ve guvenli bir sekilde yapilabilmesi icin gerekli bir uygulama.
En azından kemirilen yerler onarılır.
bence müslüman kılığında girsinler gezsinler çıksınlar.
çok saçma bir uygulama. ben turist olsam ayasofya camiye gitmeyebilirdim. zaten artık orası müze değil bildiğin camii. sultanahmet'e giderdim onun yerine.