bugün

2500 diye duydum ama ayda mı her dava başı mı bilmiyorum.
şirketlerle anlaşırsan onu 10 katına bile katlarsın.
arkana sağlam 3-4 tane şirket aldım mı parayı kırarsın.
Avukat maaşı diye birşey yoktur. Avukatlar serbest meslek icra ederler ne kadar iş o kadar para büro açmaya kıçı yemez çoğunun açanlar da yanlarında 1000 liraya stajyer avukat çalıştırır. Devlette çalışan başarısız avukatlar 2500 liraya yakın bir para alır hakim 5000 civarında alırken normaldir.
iş yapma potansiyeli ve çevrenize göre, ne tür davalara baktığınıza göre artacak maaştır. iyi bir müşteri, daha doğrusu müvekkil kitlesi edinmek, onlarla dava sonrasında da iyi ilişkileri muhafaza etmek, başarılı bir profil çizmek te elbette önemlidir. bu da aynı noktada minimum 5, belki daha fazla bir zaman dilimini gerektirmekte...
işinizi de seviyorsanız gerçekten çok iyi paralar kazanabilirsiniz. tabii ki serbest avukatlıktan bahsediyoruz; devlette çalışırsanız elbette kısıtlı bir kazancınız olur. yaklaşık 20 senedir avukat olan amcam 10 bin tl civarında kazanıyor. davalar ile elde ettiği ev ve arsalar da cabası...
işçi avukatlar için; stajyerken 1.500, mesleğe yeni başlayınca 2000-2500 arası, biraz daha tecrübe kazanınca 3000+ dır.
ben bile küçücük dünyamda ve çevremde 30 yaşında olup ayda 1250-1500 tl para kazanan avukatlar tanıyorum. onun için genelleme yapılamaz. şehrinde en iyiler, tanınan avukatlar arasına girilirse kazanılıyor.

gerçi adalet olmayan ülkede avukatlık yapmak da çok güzel bir icraat olmasa gerek.
google'a yazılarak öğrenilebilir. açık ve net.
işçi avukat için 1.5 yıl deneyime rağmen yol yemek dahil 2650 olandır. garson ol onurlu yaşa.
en merak edilen maaş türüdür. oldukça yüksek rakamlar kazandıkları söylenir.

çünkü belirli bir maaş günleri yok çoğunun. sanırım her duruşma karşılığı ayrı ücret alıyorlar. ayrıca davayı kaybetseler bile yine avukatlık ücretlerini alıyorlarmış. çoğunun altında c180 var. yeni mezun bir avukat bile ayda minimum; 18-20 bin lira kazanıyor.

(bkz: avukat olmak varmış)
Ne avukatı olduğuna göre değişir. Ayrıca C180 kadar boş bir araba görmedim. Neyse,

Avukatlar kendi paralarını kendileri kazanır.
hadi adını ben vereyim; badegül hanım.
merak edilen meblağ.
2500 liraya avukat çalışıyorsa pes.

4 yıl hukuk oku ve 2500 lira başlangıç maaşı versinler.

Simit satın daha iyi.
her avukat aynı maaşı almıyor çalıştığı yerde önemli.
Avukatlık Maaşları Kurum Avukatlığı ve Serbest Avukatlık Yapılmasına Göre Değişiklik Göstermektedir. 2020 Yılı itibârıyla Kurum Avukatlarının Maaşı 6.724 TL Dir...Serbest Avukatlık ve Şirket Avukatlığında ise Minimum 3.500 Tl Başlangıç Fiyatıyla 100.000 tl lere Kadar Oynayabilir...O Sizin Ne Kadar Başarılı ve Tanınmış Bir Avukat Olmanıza, Meslekteki Yılınıza ve Aldığınız Davaların Büyüklüğüne Bağlı...
Asgari ücret ve ortalama 20.000 tl arasıdır.