bugün

türkiye olmasa, pek iş yapamayacak kuruluş.
türkiye'yi ceza şampiyonu olarak ilan edilen mahkeme. bu adamlar birkaç yüzyıl önce türkler bilmem kaç ülkeye adaletle hükmederken cennetten arsa satın alıyorlardı, vebadan nüfuslarının yarısını kaybediyorlardı, sokaklarda üstlerine bok düşmesin diye şemsiyeyle dolaşıyorlardı, yol ortasına sıçıyorlardı, çatal denen nesneye bile yüzyıllar boyunca elleri varken gereksiz bir nesne olarak bakıyorlardı, haçlı seferleri sırasında ortadoğu'yu kan gölüne çeviriyorlardı, ne değişti de yani şimdi bu adamlar dünyaya adalet falan dağıtır oldular? ne zaman medeni oldunuz siz lan? sizin medeniliğiniz kendi içinizde anasını satayım sabah sabah küfrettireceksiniz beni. türk veya müslüman görünce neresinden ısıracağınızı bilemiyorsunuz. ya hadi neyse tamam.
rekorlara doymayan ülkemin 2404 kararla birinci sırayı kaptığı adelet kurumudur.
--spoiler--
türkiye'yi ceza şampiyonu olarak ilan edilen mahkeme. bu adamlar birkaç yüzyıl önce türkler bilmem kaç ülkeye adaletle hükmederken cennetten arsa satın alıyorlardı, vebadan nüfuslarının yarısını kaybediyorlardı, sokaklarda üstlerine bok düşmesin diye şemsiyeyle dolaşıyorlardı, yol ortasına sıçıyorlardı, çatal denen nesneye bile yüzyıllar boyunca elleri varken gereksiz bir nesne olarak bakıyorlardı, haçlı seferleri sırasında ortadoğu'yu kan gölüne çeviriyorlardı, ne değişti de yani şimdi bu adamlar dünyaya adalet falan dağıtır oldular? ne zaman medeni oldunuz siz lan? sizin medeniliğiniz kendi içinizde anasını satayım sabah sabah küfrettireceksiniz beni. türk veya müslüman görünce neresinden ısıracağınızı bilemiyorsunuz. ya hadi neyse tamam.

--spoiler--

gayet yeterlidir. *
başı sıkışanın mahalle abisi gibi bir görev üstlenmiştir ülkem insanlarına göre.

*abi dövdüler - aihm.
*abi maaş vermiyolar - aihm.
*abi boşalamıyorum - aihm.
yargıtaydan sonra fenerbahçeli kardeşlerimizin yeni kalesi olacaktır

şimdiden başlayın bana kalırsa hakkında bilgiler edinmeye..
http://liberalgelecek.blo...yeti-uzerine-ksa-bir.html
hamsilerin değil insanların haklarını savunan mahkemedir.

vesselam...
05 ağustos 2013 ergenekon kararlarının kesinleşmesinden sonra bir boka yarayıp yaramadığı net olarak görülecek mahkemedir. buna da sessiz kalma artık.
kıbrısa operasyon düzenleyip rum faşistlerinin katliamlarını durdurduğumuz için bizi suçlu bulan mahkeme.
çok büyük yanlış yapmışız, izlemeliydik öyle boş boş...
ülkemizin eğitim yasasını ihlal ettiği yönünde karar almış mahkeme.

zorunlu din dersinin kaldırılmasını istemiştir.
herkesin farklı dinlerden olabileceğini savunup, farklı etnik kökenlere de saygı açısından din derslerinin kaldırılmasına veya değiştirilebileceğine karar vermiş mahkeme.
Bunlar dış mihraklar bunlar benim ülkemin çocuklarının din eğitimi almasını istemiyor bunlar ülkemin çocuklarının ateist olmalarını istiyor.
Bakın buna cehape de onay veriyor. Işte chp bu kardeşlerim.

Gibi replikleri duyabilirdik, bakalım ahmet davutoglunun replikleri ne yönde olacak.
korkuyorum bu mahkemeyi de tanımama kararı alınmasından.
asya mahkemelerine döneceğiz yüzümüzü yakında.
bugün cemevlerinin ibadethane olduğunu kabul ederek alevilerin hak ihlaline uğradığı hükmüne varmıştır. kendi ülkemizde vatandaşların eşit haklar yaşamasını sağlamazsak işte böyle birileri hak hukuku bize hatırlatır ve sonunda aihm'e uygun yasal düzenleme yapmak zorunda kalırız.
Yunanistan'ın azınlık
dernekleri davalarından
yeniden yargılanmasına karar
vermiştir.
Kamerunlu yoksul göçmene sosyal konut vermeyen Fransa'yı mahkum etmiş mahkeme.
ülkelerin anayasalarındaki maddeler hakkında kararlar vererek karışıklık çıkaran mahkeme. o zaman sen bir anayasa düzenle, ülkeler uygulasın. her ülkenin kendisine göre bir düzeni var ki bir ülkede zorunlu askerlik varken diğerinde yok. abd'de nasıl her eyalette idam yoksa bu da onun gibi bir şey.
diktatörlük yanlısı tiplerin ve de yobazların hoşlanmadığı yüksek mahkemelerin ne kadar gerekli olduğunu defalarca kanıtlayan bir adalet abidesidir.

evet, insan hakları üst hukuku, hukuktan zerre kadar anlamayan, yalana, demogojiye açık kitlelere ve de onların seçtiği parlamentolara bırakılamayacak kadar ciddi bir hukuktur. günümüzde anayasaların bile üzerinde geçerliliği olan insan hakları üst hukuku, işinin ehli, adil yargıçların görev yaptığı avrupa insan hakları mahkemesi tarafından geliştirilmektedir ve olması gereken de budur.

dediklerimin ne derece doğru olduğunu gösteren son örnek, aihm'nin doğu perinçek lehine verdiği son karardır. artık hiçbir avrupalı hükümet "ermeni soykırımını(!) inkar etmek yasaktır" diye kanunlar çıkaramayacaktır.

avrupa'yı avrupa yapan hukuka gösterdiği saygıdır...
lazım olmadığı zamanlarda karşımıza çıkan bir mahkeme ama şöyle bir gerçek var .

(bkz: yangın söndükten sonra getirdiğin hortumu g*tüne sok.)
ünvanının "avrupalı insan hakları mahkemesi" olarak değiştirilmesi gereken kurum.

zamanında dünyaya böyle güya adalet dağıtıcıları çöreklenmiş. buna izin verilmiş. şüphesiz biz müslümanların zayıflığından elbet. siz kimsiniz ki adalet için, hak için size güvenmek zorundayız. başkalarının yapamayıpta sizin yaptığınız nedir. sistem kurulmuş. öyle bir ayarlamışlar ki nizamı, bir şekilde yolun sonu hep onlara çıkıyor.

bunun gibi daha çok kurum var. misal; avrupa konseyi, avrupa birliği, imf, dünya bankası, g8, g5... ..

zavallım bizim gibi ülkelerde içeriği ne olursa olsun insanların yararına çalıştıklarını falan zannediyorlar. yazık. allah'dan türkiye yıllar yıllar önce o uykudan uyandı. sürekli morfinle desteklenen o lanet uykusundan. içimizdeki şerefsizler, pislikler, hainler, teröristler, paraleller olmasa çok yollar kat edilecekte. hayırlısı diyoruz. bekliyoruz. bizim devre görür mü bilmiyorum lakin devletimizi, neslimizi güzel günler bekliyor inşallah.
türkiye de çoğu insanın yabancı, dış bir mahkeme sandığı gerçekte iç üst bir mahkemeye yakın mahkemedir.

avrupa insan hakları mahkemesi, avrupa birliğine değil avrupa konseyi ne bağlıdır.
mahkeme üye ülkelerin yargıçlarından oluşmuştur.

adamın biri diyor ki, biz türkiye ye güvenmiyoruz oraya gideceğiz onlar size gösterecekler...
bire cahil, bir ülke isterse avrupa birliğinden çıkabilir, avrupa konseyinden de çıkabilir, bu mahkemeyi de tanımayabilir..

dünyada 200 kadar ülke var; fakat bu mahkemeyi sadece 47 ülke tanımıştır.
mesela amerika birleşik devletlerini insan haklarını ihlalden bu mahkemeye şikayet edemezsiniz; çünkü
abd bu mahkemeyi tanımamıştır...
eğer referandum iptal edilmeli kararı verirse o zaman seyreyle sen gümbürtüyü...
"eeeyy avrupa insan hakları mahkemesi, sen kimsin ya?" sorusu ile karşılaşacak olan mahkemedir. yapacak bi şey yok, bizim buralarda kimseyi tanımıyoz biz. kimse kimseyi tanımıyor nedense. "sen kimsin la?!", "sen benim kim olduğumu biliyon mu?"

çok merak ediyorum, bizim kadar kimsenin kimseyi tanımadığı bi millet daha var mıdır?
Geçen gün gün her yıl olduğu gibi yıldönümü kutlanmış. doğum günümden bahsetmiyorum, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Hani şu varlığını herkesin bildiği ama nerededir, nasıl gidilir, nasıl başvurulur kimsenin bilmediği mahkeme, kısaca AiHM...

Vallahi başıma bir iş gelse de "dava açalım" desem, Türkiye'de o dilekçeyi yazacak kaç avukatın çıkacağını merak ettiğim mahkeme... Harcı marcı kaç euro tutar, onu da bilen varsa beri gelsin.

Dilekçeyi sakın AiHM diye yazmayınız, geri döner! ECHR diyeceksiniz, European Court of Human Rights... Ya da CEDH, Cour Europeenne des Droits de l'Homme.

Doğum günü partisini Strasbourg'da yapmışlar. Mahkeme de orada bulunuyor.

Bütün ülkelerin temsilcileri katılmışlar, Türkiye'yi ara ki bulasın!

Ne Brüksel büyükelçimiz, ne Paris büyükelçimiz, ne Strasbourg konsolosumuz, ne herhangi bir hariciye memuru, ne bir hukukçu... Kimse gitmemiş!

Harcırah mı yok, hava mı sıcak?

pardon, bizden başka da bir tek Letonya katılmamış, onların gerçekten paraları yokmuş...

Gerçek şu ki, anlı şanlı bürokrasi bu mahkemeyi sevmiyor.

Çünkü Türkiye bu mahkemede hep kaybediyor!

Mahkeme, bir tür "temyiz" gibi çalışıyor...

"Halt yemeyelim de sonra mahçup olmayalım" demiyoruz da, mahkemeye kızıyoruz...

Gerçi AiHM, Türkiye'de devlet tarafından mağdur edilenlere beş bin euro, on bin euro gibi komik tazminatlar ödetiyor ama önemli olan devletimizin hemen her seferinde madara olması...

işin daha da matrağı, Türkiye'de bu mahkemenin "bizi yutmak isteyen emperyalizmin ve bizi mahvetmek isteyen Avrupa Birliği'nin bir organı" sanılması!

ilgisi yok! AiHM, Avrupa Birliği'nin değil, Avrupa Konseyi'nin mahkemesi! Hani şu, Türkiye'de her darbe yapıldığında, emekli memur partisinin(chp) milletvekillerinin ve de emekli memur gazetesinin emekli memur ruhlu yazarlarının koşa koşa gidip "ne olur bizi anlamaya çalışın, Türkiye'yi konseyden kovmayın" diye yalvardıkları konsey canım... Konsey "nezdinde" ayrı bir büyükelçimiz var, o da gitmemiş.

Birliğe seni alsalar da almasalar da, madem Avrupalı olduğunu iddia ediyorsun, bu mahkemenin kararlarına uyacaksın. Ortada sözleşme var. Altında imzan var.

işte en fazla, "kokteyline gitmezsin" küslük yaparsın, tavır koymuş olursun, onlar da çok üzülürler vallahi...

ille kıvırtmak mı istiyorsun?

ülkede herkes ishal olmuş deyin, bahane mi yok...
Chp nin referandumun iptali için yaptığı başvuruyu reddetmiş.

Demek ki aihm de tayyip in emrinde.