bugün

her ne kadar atatürk'ü sevip saysak da dönemin hükümetine darbe yaptığı gerçeğini yok sayamayız.
ona devrim diyoruz.
Evet devleti fransiz ingiliz yunan olanlara darbecidir gazi mustafa kemal ataturk , turk milletiyle bir darbe koymustur , 90 yili askindir bunlarin torunlarindan hala sesi gelmektedir .
adamı mezarından çıkarttırıp içeri mi attıracaksınız lan? amaç ne?
görsel
kurtuluş savaşını kastediyorsalar; elinde padişahın fermanıyla darbe yapmasına filan gerek yoktur. ayrıca vazifelidir de üstelik. hem tenezzül de etmezdi buna gazi.

eğer abdülhamit dönemi kastediliyorsa 31 mart vakasında ise atatürk hareket ordusunda bir subaydır. olayın yönetiminde değildir. ayrıca;

--spoiler--

31 Mart Vak’asi diye tarihe geçen bu olay, 14 Nisan 1909 tarihine rastlamaktadir. Tarihçiler bu olayin, kendi zulümlerini örtmek isteyen Ittihadcilarin, II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesini temin etmek için, Ingiliz Gizli Servisi’nin yardimi ile ve Ingilizlerin aleti olarak tertipledikleri bir hadise oldugunda ittifak etmislerdir. Ancak suç, samimi Müslümanlara yikilsin diye, bir kisim dini sloganlar kullanilmis ve “seri’at elden gidiyor” diye dine ve dindarlara hücum planlari hazirlanmistir. Ittihadcilar, kendilerinin tertipledikleri bu olayi dindarlari mürteciler diye suçlayarak dindara yikmislar ve maalesef kendileri gibi düsünen tarihçileri de kullanarak, bu olayi en büyük irtica olayi diye takdim etmislerdir. Böyle bir tertibi fiiliyata dökmek için hem yeterli sebepler vardir ve hem de memleketin bazi halleri böyle bir fitne için alevlendirici özellik arzediyordu...

http://www.enfal.de/31mart.htm

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz - Arastırma

--spoiler--
Ooo o dönemde hükümet mi varmış?

Dememize vesile olan gerçek.

Atatürk' ün darbeci olabilmesi için öncelikle karşısında darbe yapabileceği bir yönetim olması gerekir. Kusura bakmayın ama memleketi parsel parsel dağıtan padişah bozuntusunu tabii ki s.kerler. Darbe dediğiniz başka türlü olur..
Atatürk devrimcidir darbeci değil. Şimdi birkaç kişi daha sayarım o dönemden ama beni linç ederler.
dönemin hükümeti derken 1918 de fesih olan ittihat ve terakki den bahsediliyor sanırım.
Evet başımızda "halkın" oylarıyla şeçilmiş bir padişahımız vardı, M. Kemal de orduyu harekete geçirip darbe yaptı.... Beyinsizmisiniz troll mü mk..
kemalist finolarin itiraz ettigi gercektir.

hali hazirda kurulu bir duzen varken laikligi getirmis, alfabeyi degistirmis, yahudi icadi olan sapkayi takmayi zorunlu hale getirmis, dini kurumlar olan tekke ve zaviyeleri kapatmistir. ama kemocanlara gore ataturk cok demokratiktir. yersek.
görülebildiği kadarı ile bazı tuhaf tiplerin belli bölgelerine yapılmış olan darbedir. üstünden onlarca sene geçtiği halde o darbenin etkisi hala geçmemiş yazık.
Buz gibi gerçek, darbecidir net.
Anlayamadığınız konu darbe yaptıysa bile vatanın kurtuluşu milletin huzuru için yaptı ulan bukadr basit sevmeyebilirsiniz fakat azıcık saygı duymayı öğrenin be kardeşim.bi baltaya sap olamamış insanlar oturduğu yerden yok şöyle yok böyle adam olun biraz.
bir iddia. lakin yazara; işgal, hasta adam, istanbul hükumeti, sevr antlaşması, 19 mayıs 1919 Amasya tamimi ve kongreler gibi terimleri araştırmasını ve en yakın cami'ye gidip şükür namazı kılmasını tavsiye ediyorum.
ingilizlerin fransızların kucagında oturmak galiba düzen sizin icin
baya iyi oturtmuslar o zaman hala unutamamıssınız belli.
Biraz genel kültür biraz kitap okumayla araştırmacı bir ruha sahip olabilirsin. Böylece kendi küçük dünyanda bildiğin sana anlatılan küçücük şeylerin yalan olduğunu anlayıp kültürlenebilir ve dünya görüşüne sahip olabilirsin. Senin gibi insanlara bunu anlatmak gayet zor anlamakta diretiyorsunuz çünkü sizde herkes herşeyi en iyi bildiğini sanıyor. O minnacık beyinlerinizin içinde türk milletini dünyaya rezil etmeye devam ediyorsunuz. Sizden utanç duyuyorum. Bu güzel milleti bu güzel kültürü böyle temsil etmenizden yazıklar olsun avrupa ortaçağda yaşadı biz şimdi yaşıyoruz. Biraz araştır!!
mustafa kemal'in yaptıkları darbe değil, devrimdir. devrim ile darbeyi karıştıran kişi ya ciddi anlamda propaganda peşindedir ya da cin aliden öteye geçmeyi başaramamıştır.
darbe zorla yapılır ve dünya tarihinde hiçbir darbeci halkı arkasına alarak yeni bir ülke kurup bu ülkenin yönetimini de demokratik cumhuriyet ilan etmez. mustafa kemal darbeci olsaydı, bu ülkeyi "ben" kurdum ve yönetim şekli mutlak monarşi olacak derdi.
Gelelim osmanlı zamanında yaşanan ve tüm dünyanın kabul ettiği darbelere;
1859 Kuleli Vakası
1876 Abdülaziz'i tahttan indirdiler.
1912 Halaskar Zabitan Bildirisi
1913 Bab-ı Ali Baskını
bu olayların hiç biri yeni bir ülke kurma amaçlı olmadığı için hepsi "darbe" dir.

şayet; mustafa kemal dönemin padişahını tahttan indirip yeni ve bağımsız bir ülke kurmak yerine o padişahın tahtına kendisi oturmuş olsaydı "darbeci" diyebilirdik.
az okuyan, bilgisinden çok fikri olan kişiler ancak mustafa kemal'in darbeci olduğunu iddia ederler.

tüm dünyanın darbe olarak kabul ettiği olgunun ne olduğunu adam gibi anlayıp aksini ispatlayacak kişilere de hodri meydan.
aklını darbeyle bozmuş dingil beyanı.

ortada vatanını satıp ingiliz gemisiyle kaçan hain bir padişah ve yıkılmış, işgal edilmiş bir vatan var.

sen kalk darbe de.

atatürk gibi birine hakaret edenlerin yatacak yeri yok amk!

her mübarek gecede dua ediyorum, allah atatürk düşmanlarını, vatan hainlerini cehennemine atsın, bir daha da çıkarmasın diye.

umarım allah bütün atatürk düşmanlarının götüne kazık sokar.
atatürk bu inkılapları yaptığında osmanlı yıkılmıştı ve onun yerine yeni bir devlet kurulmuştu. bu darbeyi kime karşı yapmış acaba? olmayan bir devlete karşı mı?
Devrimci denir ona cahiller ahahahaha.
Arapperest ve ingiliz sevicilere darbeli vurmuştur. Evet.
hali hazirda kurulu bir duzen yoktur, isgal edilmis bir imparatorluk vardir, biz turkler bu durumlarda hemen teskilatlanir yeni devlet kurariz, eskisine donup bakmayiz. hep ileri.
YARAK GERÇEKTiR.

Tabi siz sevr'i zafer olarak kabul ettiğinizden ötürü darbeci oluyor değil mi?

hahahahhahaa.
Karşı devrim de yapıldı.
güncel Önemli Başlıklar