bugün

"diğer meslek gruplarını atarlar ama öğretmenleri atamazlar" demişler.

bir de "300 bin açık var" demişler.

neremle gülsem bilemedim. evladım, okumuş adamlarsınız, açın bakın dpb'nin sitesini, hangi alanda ne kadar açık varmış bakın. milli eğitim bakanlığının şuan %2 açığı var sadece, %98 doluluk oranı var.

diğer meslekleri atıyorlar bizi atamıyorlar demeleri ise algı yönetiminin kralıdır. ulan... evet "ulan" diye başlıyorum, kasım ayında mühendislere, iibf mezunlarına ve diğer 1 milyon lisans mezununa sadece 3 bin küsür kadro verilmişken (üç bin kadro) sen utanmadan hala nasıl "diğer meslek gruplarını atarlar bizi atamazlar" diyebiliyorsun.

öğretmenlerin atama oranlarını paylaşalım isterseniz;

2014 eylül öğretmen atamasına başvuran aday sayısı 120 bin, atanan aday sayısı 40 bin.
2015 şubat öğretmen atamasına başvuran aday sayısı 75 bin, atanan aday sayısı 15 bin.

bi de lisans mezunlarına bakalım;

2014 kasım atamasına başvuran lisans mezunu sayısı 1 küsür milyon, atanan aday sayısı 3 bin.

hala utanmadan arlanmadan "diğer meslek gruplarını atıyorlar bizi atamıyorlar" nasıl diyebiliyorsun lan, olm okuduğumdan beri ellerim titriyor, böyle gerizekalıca bir iddia olamaz. 47 bin kadro daha verdiler. bu kadroyla beraber son 1 yılda 102 bin öğretmen alınmış olacak. lisans mezunu diğer adaylara ise 3 bin verdiler, nisan atamasında da 5 bin verirler, 8 bin kadro. oh bozdur bozdur harca. ama böyle götler gelip "öğretmenleri atamıyorlar, diğer meslekleri atıyorlar" der.

bu yıl milli eğitim bakanlığı önlisans mezunu 3 bin tane "hizmetli" alacağız dedi. hizmetli.. yani önlisans kpss'ye girmiş, zar zor yüksek puan almış 3 bin tane kişi alacağız dedi. öğretmenlerin baskıları sonucu bu 3 bin hizmetli kadrosunu kaldırdılar, yerine 3 bin öğretmen alınacağı açıklandı. başkalarının kadrolarına bile göz diken bi güruha acımam arkadaş ben. son önlisans alımlarında 99 puanla hizmetli alındı. peki öğretmenler kaç puanla atanıyor şuan çoğu bölüm 65-70 puan arası, bazıları 50-55 puan arası. insan o puanlarla atanmaya utanır arkadaş.

argümanları da hep aynıdır, "ama biz 3 sınava giriyoruz"

iibf mezunları napsın o zaman? onlar bir de maliye gibi alan sınavlarına giriyorlar, 85-90 puan alsalar bile bir de mülakata giriyorlar, torpilleri yoksa yine eleniyorlar.

ben kimsenin atanma isteğine karşı değilim arkadaş, ama böyle götler şu ülkede en mağdur olarak kendilerini gösterip insanların algısıyla oynamaya çalışıyor ona sinirleniyorum. 3 yıl sonra ilk defa bir entry girdim, umarım bu entryi okursunuz sayın 50-60 puanla atanmayı bekleyen eğitim fakültesi mezunları.
simdi öğretmen değilim ama sunu bilyorum.

bu ülkede hala derme çatma köy okulları var mı?

var .

Hala kilometrelerce okula yürüyerek giden öğrenciler var mı?

var.

Hala deli gibi öğretmen açığımız var mı ?

var.

Milli eğitimden onlarca kat ayrılan bir diyanet işleri başkanlığına ayrılan bütçe var mı?

var.
bütün meslektaşlarım adına elbette üzülüyoruz ama
özellikle şiire sanata edebiyata gönül vermiş TDE öğretmenleri adına çok üzülüyorum.
ya bırakın artık iyice nefret ettirmeyin kendinizden. vasfınız ne ki isyan ediyorsun? ne emeği verdin kendini gram geliştirmedin... sürer gider bu.

1. anadolu lisesinden daha düşük puanla öğretmen lisesi okudular ama sınavda ek puan aldılar, alan dışında ise puanları düşmedi. össde düşük puan almalarına rağmen bizim önümüze geçtiler bizede kala kala siktirboktan iibf kaldı.

2. ha bu iibf nitelik olarak koya eğitim fakültesine o ayrı.

3. devlet hep bunlara mı bakıcak lan bari kurum ve yeterlilik sınavı getirin şunlara. sonra görelim ebesininkini. öyle bıg bıg ötmekle ağlamakla olmuyo bu iş senin sıfatın ne ki diğer fakülteleri küçümsüyosun. üni de en kolay eğitim fakiltesidir amk siktirboktan dersleriniz 10 kredi lan.
inşallah bir gün atanırlar da ellerine ekmeklerini alırlar dediğim öğretmenlerdir.

lakin, eylemlerinde aşağıdakilere benzer olaylar yaşanıyor mudur merak ediyorum. (olaylar yaşanmamış olup tamamen hayal ürünüdür.) (belki de yaşanmıştır amk ne bileyim ben?)

olay 1:
atanamayan bir öğretmen pankartını evde unutur. pankartını evde unuttuğunu söylediğinde başka bir öğretmen "kendini de unutsaydın." der.

olay 2:
eylem sırasında birinin aklına bir şey gelir ve gülmeye başlar. yahut iki kişi aralarında konuşup gülüşürler. bunu gören başka biri "komik bir şey varsa söyleyin biz de gülelim." der.

olay 3:
slogan atılırken biri playback yapar, bağırmaz. bunu fark eden başka biri "beni değil kendini kandırırsın." der.
(bkz: komik mi)
(bkz: güldük mü biz buna)
desteksiz sütyendir. öğretmen olmuşlardır fakat desteksiz onları atamayan devletsiz bir hiçlerdir.
arkalarından bolca dua ettiğim insanlardır bol keseden atanlara hayret ediyorum kolaysa o abuk sorularla kazan bakalım .
gına getiren tipler. atanma mevzusuna değil kpss'ye isyan edecksin. öyle iki yüzlülerdir ki atanınca hemen seslerini keserler. eee nerede kaldı samimiyet?

(bkz: atanamayan öğretmenlerin sürekli kafa ütülemesi/#27754122)
atama, iş imkanlarını bile bile gidip fen edebiyat, eğitim fakülteleri gibi bölümleri okuyorsun sonra gelip burda ağlıyorsun. madem yüzme bilmiyorsun neden denize atlıyorsunuz sevgili yazarlar.

zaten çalışıp adam gibi bir puan alan atanıyor. bu atanamıyoruz diye isyan edenler hep tembel teneke, orta veya son sıralarda mezun olmuş tayfa. ben çok öğretmen tanıyorum 1 yıl oturup adam gibi ders çalışıp atanan.
pazarda çorap satsınlar dediğim insanlar.
bineceksin üstlerine vuracaksın kırbacı vuracaksın kırbacı.

şaka lan şaka allah yardımcıları olsun.
hak ettiklerini alan öğretmenlerdir. yata yata okul bitir. sonra efendim atanamıyorum diye ağla.
tüm sorumlusu devlettir. ihtiyacından daha fazlasını almayacaksın üniversitelere. bu kadar basit bu işin çözümü.
Türkiye'yi üniversite mezunu öğretmenler bataklığına dönüştürenlere ve sisteme oy verip bunA müsebbib olanlara yazıklar olsun.
Yandaş eğitimci sendikalar, eğitim anlayışınız ayaklarımın altındadır.
ne yazık ki kalıplaşmış tamlamalardan.

hani ilkokulda tamlamaları anlatırken paso kırmızı kalem, mavi gömlek, ebik gubik gibi klişe tamlamalar örnek verilirdi ya sanırım yakında atanamayan öğretmen ileride kemik örneklerden olacak.

açığın varsa alacaksın öğretmen amk! açığın yoksa kontenjan açmayacaksın. öğretmeni doğru yetiştirmeyince, yetiştirdiğin öğretmeni almayınca ülkeden bi yarak olmuyor işte. kat kat inşaat yapsan, kamyon kamyon füze alsan, diploma diploma bürokrat istihdam etsen de olmuyor. o öğretmen düzgün olacak ve atanacak amk nedir ya!
Atananlarla aynı şeyi yapan topluluk.

°•°•Y-a-t-ı-ş.°•°•
sadece 2 değişiklik ile bu sorun ortadan kalkar ama neden yapmıyorlar siz bulun bunu.

1- yaş haddini doldurmuş öğretmenleri emekli yap ve maaşlarını biraz iyileştir. gerekirse sınav gözetmenliği görevini bile sadece onlara ver maaşlarına destek için.

2- ücretli öğretmenliği kaldır.

bu iki düzenleme yapılsın, bakın bakalım atanamayan öğretmen kalıyor mu?
Bu ulkenin onemli bir sorunudur maalesef. Ogretmenlik gibi kutsal bir meslek icin sorun kelimesini de bize kullandiranlara yaziklar olsun. 2016 dan beklentim ogretmen degilim devlette de calismayi hic dusunmuyorum ama tum ogretmenlerin atanmasi. Tum ogretmenler ataninca sarayda bir parti veririz belki olmaz mi olabilir .
Bir milletvekilini eğitimle ilgili bazı sorular yöneltmiştim. atanamayan öğretmenler konusu gündeme geldi. tabi tuzu kuru şu açıklamayı yaptı. on üç yıllık dönemde 550.000 öğretmen alınmış. toplam öğretmen sayısı 800.000 olduğunu belirtti. ücretli öğretmenlik için devletin bir anda çok yüksek alım yapamayacağı bunun da maliyeyi(!) Etkileyeceğini söyledi. sorular biter mi? Devletin herkese iş garantisi vermediğini, herkesin devlete umut bağlamaması gerektiğini, gençler için yeni teşvik paketleri geldiğindi söyledi. amerika ve avrupa'da da gençlerin işsiz olduğunu ve iş aradıklarını belirtti. ama ne kadar halktan kopuk olduklarını belirtmek gerekiyor. firsat eşitliği yakalayamayan öğrenciler olduğunundan haberleri yok. gençler gss borçlarıyla uğraşıyor. dört ayda milletvekili emeklisi olamıyorlar. işsizlik yüzde onlara gelmiş.

Dört yıl fakülte okuyan bu gençler bir umutla sınav stresini aşmaya çalışıyorlar. gençler yanınızdayım.
Ülkede, eğitim planlamasını yapması gereken insanlar vardır. Piyasanın ihtiyacına göre, üniversite bölümlerine ayar verir. Bizim ülkede ise, badem bıyığın sayısı ne kadarsa, o kadar farklı fikir var. Gençler, şansa bir bölüm seçip, zar atıyor. Bu zar, kpss kapısında, hep kaybediyor. Sonra üniversiteli pazarcılar, simitçiler ve sekreterlerin sayısı artıyor. Neden acaba ?
kpss'de bi sikim yapamayan öğretmenlerdir.

atanan nasıl atanıyor? beyinsiz herifler işte kafaları basmıyor sonra da "otonomodom yooo" diye sistemi kötülüyorlar.

ben de atanamayan potansiyel bir memurum mesela.
beceriksiz öğretmenler olarak değiştirilmesi gereken başlıktır. atanan nasıl atanıyor demek ki sorun atanamayan öğretmenlerdedir. sen git dandirik bir üniversiteye şaka gibi puanlarla gir öğretmen ol ondan sonra kpss de sıçışlara gelip atanama oh olsun. biraz çalışın da atanın çocuk emanet edilecek size.
her zaman mağdur edebiyatı yapıyor bu beceriksizler. sanki bir tek kendileri var.
Devletin ucuz öğretmen iÇin sözleşme yapmasıyla doğru orantılıdır . Ada'm emekli halen öğretmenlik yapıyor sen git torun sev hocam vakasıdır .
Kpss de 80 puan almayı beceremeyen öğretmenlerdir. istisna birkaç öğretmenlik haricinde hepsinde 80 puan atanmak için yeterli. Tabi zamanında puanı tıp, mimarlık, mühendisliğe yetmediği için gitmiş fizik öğretmenliği okumuş. Şimdi tabi atanamaz.