1. 1.
  2. Yüzyılda inşa edilen, 17.000 kişilik olan anfi tiyatrodur.. Antalya-Alanya karayolunda Serik'i geçtikten sonra kuzeye dönülerek 4 km.'lik Aspendos yoluna girilir.. Selçuklu'lar devrinde kervansaray olarak kullanılmıstır..
  4 ... theblu
 2. 2.
  dünyada şuana kadar ki korunmuş en iyi antik tiyatrodur. gunumuzde de burada klasik konserler düzenlenmektedir.
  ... demons
 3. 3.
  imparator antonius pius doneminde zenon adli bir mimar tarafindan yapilmistir.
  ... radament
 4. 4.
  Antik dünyada en güçlü parası olan Aspendos sikkesinin bulunduğu antik kent ayrıca, tiyatrosunda günümüze kadar ulaşan yegane antik tiyatrolar arasında bulunur.
  2 ... laazimlik
 5. 5.
  tiyatrosunda konser dinlemenin muhteşem bir duygu olduğunun garantisini verebileceğim tarihi mekan.
  ... greens
 6. 6.
  gördüğüm en güzel tarihi yapıtlar arasındadır. özellikle tiyatro olmasına karşın içerisindeki gizli zindanları beni çok etkilemişti.
  1 ... vakatanka
 7. 7.
  hakkında şöyle bir efsane vardır; aspendos kralının kızına talip iki genç vardır. bunlardan biri tiyatronun bir kaç km. ötesindeki su kemerini yapıp şehre su getirmiş, diğeri ise tiyatroyu inşa etmiştir. bu iki mimarın arasında seçim yapmakta zorlanan kral tiyatronun en üst sırasına çıkmış düşünmeye başlamıştır bu arada tiyatronun mimarı olan genç sahnede kendi kendine "bir şeyler yapmalıyım" diye fısıldanmaktadır bunu duyan kral kararını vermiş kızını tiyatronun mimarı ile evlendirmiştir. yapı daha sonraları roma'nında etkisiyle arena olarak kullanılmış ve eklemeler yapılmıştır. zindanlarda ise aslan ve çeşitli vahşi hayvanlar dövüşlerde kullanılmak üzere tutulmuştur. şehrin selçuklu tarafından işgal edilmesinden sahne ve duvarı çinilerle kaplanmış, osmanlı'nın son zamanlarına doğruda bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı köylüler tarafından hayvan barınağı olarak kullanılmıştır, kemal atatürk'ün şehri ziyaretine kadar yapı bu durumunu korumuş, atatürk'ün ziyaretinin akabinde tarihsel miras ilan edilmiştir. sahne duvarının en üstünde bulunan kabartmalar şarap tanrısı dionysos'un temsilidir. yapısı itibariyle ceviz kabuğunu andırır ve bu özelliği onun eşsiz bir akustiğe sahip olmasını sağlamıştır.
  1 ... nekadinlarsevdimzatenyoktular
 8. 8.
  Antalya, Belkıs köyü yakınındaki antik kent. Hititler zamanından beri var olduğu düşünülen kent, Helenistik ve Roma dönemleri sırasında ticaretin gelişmesiyle büyük önem kazanmıştı. Kent, 8. yüzyıldaki Arap istilasından sonra Selçukluların eline geçmişti. Aspendos tiyatrosu en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biridir.
  ... rick blaine
 9. 9.
  ilk yunan olimpiyatları burada başlamıştır.
  ... amrosia
 10. 10.
  (bkz: aspendos tiyatrosu)
  ... barutyiyici