bugün

Tatlandırıcı madde.Sakız,diet kola ve hazır çorbalarda bulunur.Zararlı olup olmadığı halen tartışma konusu.
fazlası laksatif etkiye neden olan tatlandırıcı. kanıtlanmış olup olmadığını bilmemekle birlikte, bünyemde halsizlik ve unutkanlığa neden olmuştur.*ışığını yansıt diyen coca cola light reklamından nefret ettirmiştir.
hemen hemen bütün hazır gida maddellerinde bulunan, kullanıldıkları gıdanın raf ömrünü uzatan ancak insanın ömrünü kısaltan kimyasal bir maddedir!!!
gercekten zararlı bir maddedir. diger hayvanlara cesitli yollardan verilince direnc daha az direnc gosterirler ama insanlar uzerinde direk olmasa da yan etkiyle kendini gosterir.
iki amino asit + birmetanolden meydana gelen bir tatlandırıcı
sakızların hemen hepsinin içinde bulunan maddedir.
ms hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. özellikle diyet kolada bulunur.
yapay tatlandırıcıdır. kanserojen olduğu ispatlanmıştır.

aspartam 1965 yılında kimya uzmanı james schlatter tarafından bir rastlantı sonucu bulunmuş. schlatter laboratuvarında deney yaparken bir alaşımı yanlışlıkla yere döktü. parmağını dudağına değdirdiğinde hiç beklemediği tatlı bir tatla karşılaştı. (tesadüfün bu kadarı denilesi durum). bu kimyasal bileşimi daha da geliştirdiğinde şekerden 200 kat daha tatlı bir maddeye ulaştı. o günden sonra aspartam besin endüstrisinin vazgeçilmez maddelerinden biri durumuna geldi.

meşrubatlar, sakızlar, meyveli yoğurtlar, sofralık tatlandırıcılar, düşük kalorili gıdalar, sporcu içecekleri, çikolatalar, dondurmalar, kahvaltılık gevrekler, konserve meyveler...hepsinin içerisinde aspartam bulunmakta. alınacak ürünün içindekiler kısmını, sağlığınız için, dikkatle inceleyiniz.

iki amino asit + bir metanolden meydana gelir.
aspartam toksik etki gösterebilir lakin, zehirlenme seviyesine ulaşılması için günde 100 kutudan fazla diyet içecek(ya da meyve suyu) tüketmek gerekir. (böyle bir tüketim yapan insan, ölümüne bunu yapmaktadır zaten.)

beyindeki urlardan uykusuzluğa ve ruh durumundaki dalgalanmalara kadar, sağlıkla ilgili bir çok sorunla aspartam arasında bir ilişki kurulmuş.
diyet ürünlerinde fazlaca bulunur. Avrupa Birliği'nde gıda katkı maddesi olarak E951 kod adını almıştır.
halk arasında gerizekalılaştıran madde diye geyiği dönen maddedir.*** gerçekten zararı vardır. ayrıca içinde aspartam olan ürünlerin arkasında aspartam içerir ibaresi bulunur.
dün geceden beri sıcaklardan mütevelit buzdolabına saldırıp orda bir şişe buz limonatanın gide gele yarsını miğdeme indirmemden sonra birden şişenin üzerinde yazan şekersizdir yazsını gördüm ve eyvah dedim. içindekilere bir baktım ki evet acı gerçek aspartam. kaynar sular döküldü başımdan aşağıya okadar uzak durduğum bu madeyi gerizekalı limonatafirması şeker yerine bu gerizekalılaştırıcı kanser edici zıkkımı içine atığı için almış oldum. az da değil hani 1 litre.
mesane kanseri konusunda suçlanıp suçlanıp aklanmakta imiş.
ıspartama benzedigi için hoş bişe olsa gerek.
nutrasweet ve equal olarak da biliniyor. aspartam; baş ağrısı ve dönmesi, unutkanlık, eklem ağrısı, bulantı, uyuşukluk, kas spazmları, şişmanlık, depresyon, korku atakları, uykusuzluk, görme ve tat kaybı, kulak çınlaması, parkinson, nefes darlığı, cilt döküntüleri ve ms gibi rahatsızlıklara neden oluyor. on binden fazla gıda maddesinde kullanılıyor.
kimyasal zararlıdır devamlı kola içen biri olarak sevmediğim halde içiyorum gerek kafein gerekse içindeki maddelerden dolayı kolayı isteyerek içmiyorum lakin ülkemizde adam akıllı gazoz olmadığından dolayı mecburen tüketiyoruz. ayrıca msg masum, tatlandırıcılar masum lafına kesinlikle katılmıyorum.(yapılan imayı anlayarak söylüyorum) ülkemizde yeterli denetleme olmadığı için avrupada yasaklanan ilaçlar ortalıkta rahatlıkla satılıyor bunlara en ufak örnek almanyadaki gümrükten domatesler geçemedi neden? üstünde ilaç kalıntıları tespit edildi.herkes kabul etsinki bu ülkede emeğin ve insanın değeri bilinmez. dsmartta bir kanal var turistin biri Avustralya ziyareti sırasında durduruluyor sebep kolyesi, kolyesi yemişlerden mamül olduğu için diyorki gümrük görevlisi bunları ülkemize sokamazsın ekolojimizi bozar bir yerlere ekersin ve o ektiklerin bizim doğamıza ters tepki edebilir ya radyosyona tutacaksın yada geçiremezsin ve ayrıca para cezası ödemek zorunda neler neler aklımıza gelmeyecek şeyler hayretle izliyorum bazen bu sıkı denetim bizim ülkemizde ne yazıkki yok. o turist bizim ülkemize gelse alsana kolye hatta bunu bahçene dik daha çok kolye tohumu elde edersin dese adamı öper hoş geldin deriz. daha kötüsü artık gdolu maddeler ülkemizde bulunmakta yayılmakta, aspartam hakkında son söyleyeceğim şey adamı fena çarpıyor öyle böyle değil normalinden biraz fazla kola için uyumaya çalışın gerekli dozajı aşmışsanız görürsünüz ne demek istediğimi böyle bir şey yok.
Umarım zararlı değildir. Insani korkutmayin durduk yere.
halk hekimi ahmet aydın'a göre çok zararlı bir yapay tatlandırıcıdır. taş devri diyeti kitabında bahsetmiştir. bunu içeren gıdalar kesinlikle yenilmemelidir. bir çok işlenmiş gıdada kullanılıyor bildiğim kadarıyla. hem kilo aldırır, karaciğeri yağlandırır, vücudun şeker dengesini bozar ve uzun vadede kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklara da davetiye çıkardır.
özellikle unutkanlık yaratıyor söyleminin yaygınlaşmasıyla tırstırmış, canan karatay kitabında da karaciğer yağlanmasını bizzat arttırdığı söylenen madde. şekerden kaçacağım edasında tutunulan bir dal olarak görmemek lazım.
dikkat etmekte yarar var bu maddenin olduğu içeceklere, yiyeceklere.
karaciğer yağlanmasına sebep olduğu iddia edilen tatlandırıcı madde.
Beyin kanserinin sebeplerinden biri olduğu iddiası ortalıklarda dolanıyor. Uzak durmakta fayda var; ABD kullanımını bırakmıştır, ama Türkiye'de hala serbest.
Kanser ve Alzheimer'a neden olduğunu öğrendiğimde yıkıldığım madde. Şeker de aspartam kadar zararlı olduğundan ötürü geriye tatlı ihtiyacını az meyveyle gidermekten başka seçenek kalmıyor.
arkasindan soylenmeyen kalmayan tatlandirici. sanirim yararli olmayan bir sey ama zararli mi? emin degilim.
Hematolojik malign patolojilere (kötü huylu immün hastalıklara) (bkz: lösemi) (bkz: non hodgkin lenfoma)neden olan, insanların bilmeden hayatlarındaki bir sürü gıda maddesiyle vücutlarına aldıkları, bildiğiniz zehir efendim.
aspartam---> enfazla günde 2 litre zero içsen 60 kg bir insan için zararı yok. hafıza kaybına sebeb olmuyor.

portakalın (meyvelerde) içinde şeker var, fazla şekerli şeyler tüketirsen hafıza kaybına sebeb oluyor ve spor yaparken performans kaybına sebeb oluyor.

hareketsiz bir yaşam içinde şekerli şeyler tüketirsen kolestrolün yükselir. ünlü bir atletin tahliline bakılmış kolestrol olmadığı görülmüştür bunun sebebi spor yapmasıdır.

coca cola asitli bir içecek ama mide asidi daha asitlidir.

cola zararlı olsa amerikada hemen yasaklanırdı.

önemli olan at gibi koşmak değil. günlük 1 km yürüyüş yada ev temizliği gibi aktiviteler yapmak (halı yıkamak, evi temizlemek, evi rulo boya yapmak, bahçeyi tırmıkla düzenlemek, çiçek ekmek) hızlı koşarak kalbi küt küt attırmak değil. kalp kapakçığı ne kadar çok çalışırsa ömrün az olur. kendini yormadan günlük aktiviteler yapmak.
Yapay tatlandırıcı. Labne peynirlerde de bulunur. Zararlıdır.