bugün

ch3* ün hidroksillenmiş hali.etil alkolden çok daha yavaş yıkılır.bu yuzden formik asit birikmesinden dolayı gelişen asidoz ölüme sebebiyet verir.ayrıca sahte rakı dedikleri meretin içindeki alkol tipi.
(bkz: alkollerin zararlı etkileri)
nam-ı diğer metil alkol.. petrokimya endüstrisinde önemli bir hammadde olmasına rağmen türkiyede üretilmeyen, çokça ithal edilen organik. doğal gaz veya kömür bazlı üretimi en yaygın olmakla beraber, geleceğin yakıtı olmaya aday kimyasallar* için önemli bir hammadde özelliği göstermektedir. uyanık çinliler tarafından üretim fabrikasının inşası bitirilmiş, metanol bazlı yakıtla çalışan arabalar üretilmeye başlanmıştır bile.
bünyeye girdikten sonra ne kadar sürede insanları kör etmeye başladığını merak ettiğim şey. eminim başkaları da merak ediyordur.
metil grubuna hidrosil grubunun bağlanmasıyla oluşan organik bileşik.
hplc cihazında enjektörü yıkamak için kullanılan maddedir. bu alkolde merck kalitesini aramak lazımdır. toksiktir, lakin korozif degildir. kokusundan, renginden vb. gibi fiziksel özelliklerinden etanolden ayırmanız mumkun degildir.
metil grubuna hidroksil bağlanması ile oluşan alkol yapısıdır. sahte rakılarda etanolün yerine kullanılır. sebebi tabi ki ucuz oluşudur. körlük ve ölüme sebebiyet vermektedir.
CH3-OH şeklinde atom dizilimi olan, vücuda alındığında zehirlenme tehlikesi olan hidrokarbon.
(bkz: metil alkol)
sahte rakılarda kullanılması kamuoyunda kendisini meşhur etmiştir. zararlıdır, körlüğe neden olabilir.
etil alkolün aksine çok zararlı olan bir alkoldür. gıda ürünlerinde veya insan hayatını doğrudan etkileyen ürünlerde etil alkol yerine kullanıldığında (genellikle yanlış kullanılırmış) öldüren kimyasaldır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.