bugün

3800 tl dir. şu şartlarda 2200 lira dilenci parası. bekar halimle geçinemiyorum. hadi avrat buldum evleneyim desem tamamen hayal ürünü.
Çok zor. Asgari ücretlinin Türkiye şartlarında yarına umutla bakmak imkansız.Sonrada neden herkes siyasetle ilgileniyor, siyasetin içinde demeyin. Vatandaş yarından umutsuz çünkü. Oysa iyi bir gelir seviyesini yakalayan zengin ülke vatandaşları yarına dair kararları olabiliyor. Biz asgari ücretlinin yarına dair tek düşüncesi kredi çekip 20 yıllık takside bağlanmak.

Sözün özü: yarına umutla bakabilecekkonforu sunmalıyız.
Rakamsal değerinin hiç bir şey ifade etmediğini anladığımız gün ekonomi düzelecek.

ilk resmi maaşım, 139.950.000.- yüz otuz dokuz milyon dokuz yüz elli bin (139 tl) Bu parayla 15 adet çeyrek altin alabiliyordum (9 milyon tanesi)
Bu gun asgari ücret ile sadece 4 tane çeyrek altin alabiliyorsun.
Bu kaba hesap bile, rakamsal değerin anlamsız olduğunu gösterir.
11 adet altınım nerede!!!!
Ekmek 10 lira olduktan sonra isterseniz 5.000 TL olsun, farketmez.
isterse 10.000 tl olsun vatandaş olarak alım gücümüz düşük olduktan sonra bir yaraya merhem olmaz. gerekirse asgari ücret böyle dursun fiyatlar düşsün ama o da imkansız şu bağlamda.
1.000$ olması gerekir.
Gönül ister ki iyi bir rakam olsun ama olacak rakam 2200-2250 falandır.
ne kadar yüksek olduğundan ziyade,alım gücünün ne kadar olduğudur.örnek vermek gerekirse,asgari ücret 1000 tl iken mükemmel geçiniyordum,1000'den 1300e çıktı,300 tl yani kiram bir gecelik zam ile arttı, o günden sonra geçinemez oldum.
Günümüz şartlarında 4000 lira asgari ücret için ideal rakam olabilir.
Milletvekili maasina denk olmalı.
1000 tl'dir.

hem oy verip hem asgari ücret az diye yakınan yüzsüz çomarlara 2000 lira çok.
yoksulluk sınırında olmalı.
milletvekillerinin aldığı paranın 2/3 ü kesilirse emin olun mesleklerin aldığı ücretlerin dağıtımı daha adaletli bi yerlere gelecektir, en az 4000 diyorum.
asgari ücret patronları zengin etmek için uydurulmuş kölelik bedelidir. kapitalist ülkemizde modern kölelik safsatası. şimdi 15 bin nüfuslu ilçede 2020 ile geçinirsin. istanbul da asgari ücretle niyet bile çekemessin ve herkes sana en az maaşı vermek ister. işletme okuyanlar iyi bilir kar maksimize etmek için giderler kısılmalıdır. asgari ücret haftada 45 gündede 7,5 saate tekabül eder. yani size patronunuz muhtelemen günlük en az 1 saat mesainize çöküyordur. buda demek oluyor ki yaklaşık en az 750 tl niz patronun cebine giriyor. sigortanın asgariden yatması ve işsizlik fonunu devletin patronlara peşgeh çekmesini hiç söylemiyim. ama şu bir gerçek asgari ücret saçmalığı enflasyon olarak size geri döner zam olması iyi birşey değil. asgari ücret kaldırılsın. ha geçinmek için en az 3 bin 3 bin 500 ideal. buarada çalışma bakanlığı ne yapıyor vergiler nereye gidiyor.
1.600 olması gereken rakamdır.Unutmayın ki asgari ücret arttıkça,alım gücü azalacaktır,çünkü herşeye zam gelecektir.Ahmet Davutoğlu büyük bir yanlışa imza atarak 900 liradan,1300 liraya yükseltmişti ve pahalılık baş göstermeye başlamıştı.
Mevcut piyasa fiyatları sabit kalarak en az 5 bin tl. Evet türkiye şartlarında geçinebilmek için asgari bir adamın 5.000 tl kazanması lazım ki gemisini yüzdürebilsin. Peki hali hazırda asgari ücretin üzerindeki vergi ve sgk yükü varken bu mümkün mü? Hayır. Serbest piyasa ekonomisi enflasyon düşen alım gücü habire yükselen fiyatlar dolar borsa altın fiyatları varken bu mümkün mü? Hayır. Üretim yerine tüketim ve Faiz ekonomisi yürürlükteyken bu mümkün mü? Tabiki hayır. O halde kadın erkek eşek gibi çalışmaya emperyalist sistemi beslemeye yani sömürülmeye devam..

Ondan sonra da bize yamuk yapan abd ye ve ab ye ve çok yakında ittifakla bize karşı uygulayacakları ambargoya karşı mukavemet göstermemizi isteyecekler. Mümkün mü? Hayır. Neden? Gücün neyse direncin de odur. Sen bu millete ne verdin ki ne istiyorsun karşılığında? Ne verirsen onu alırsın..
Asgari ücretten ziyade alım gücü düşük.
Şimdi asgari ücreti 5000 tl yapsan ne yazar herseye katbekat zam geldikten sonra.
2000 tl.
2600-2700 arası olmalı
artı 3 ayda bir prim vs olmali..
En fazla 1700 TL iken bugün 2020 TL. Bu yüzden ekonomide bir çok şey ayarı bozdu. Zam üstüne zam geldi. Şimdi 2500 falan diyorlar. Yahu vasfı olmayan adama 2500 TL nedir? Bu hayalcilik sıkıntı. Evet.