1. 1.
  bu zamana kadar baslıgın acılmamasından anladıgım kadarıyla sözlügün azınlık kesiminin sahip oldugu ya da sadece benim sahip oldugum korkudur. herkes konusur neden asansöre binmiyorsun, o kadar kat cıkılır mı vb. sekillerde. cıkılır arkadasım.tamam cok yüksek abartmıs site binalarında mecburen kullanılır bu lanet. ama işte orada bitirir insanı o korku. kalp atısları hızlanmaya baslar sanki basınc altındasındır. kimsenin kapıya degmesine izin vermezsin. inadına 'saka yaptıgını sanan!' arkadaslar kapıya dokunmaya calısır. cok gülünür bu duruma da! velhasılı kelam bu korku 4 katı cıkarır , nefes nefese de bırakır.
  ... gitaristdilara
 2. 2.
  yorucu bir gün geçirilir. akabinde 40-45 dakika civarı balık istifi ve ayakta bir otobüs yolculuğu geçirilir. sürüne sürüne apartmana girilmiştir. apartmandaki asansörlerin "keyfi çalışma" huyu bilindiğinden asansöre doğru ilerlenirken vücutta hafif bir korku ortaya çıkar. zira vücutta sürünecek hal bile kalmamıştır ve eğer asansörün keyfi tutarsa 5. kata nereyle ve nasıl çıkılacağı önemli bir sorundur.
  ... daniel tozser
 3. 3.
  anlamsız korkudur. içinde kalacağınız en fazla bir dakikadır. en kötü ihtimalle elektrik kesilir içinde kalırsınız. kapıyı hayvan gibi yumrukladığınız takdirde birileri gelip kurtaracaktır zaten. kapıyı yamulttuğumu bilirim, bak, korkuyor muyum?
  ... der meister
 4. 4.
  yeni tasındıgınız apartmanda gerçek bi kabusa donusebilir.

  asansor yenidir, arıza yapabilir, sizin yardım çagrınızı duyabilecek komsular daha taşınmamıslardır ve asansorde telefon cekmez...artık tanrı yla iletişim kurmaya çalısırsınız. korku da artık fobi olarak eşlik eder hayatınızda.
  ... gizli ozne
 5. 5.
  klostrofobisi olan insanlarda da görülebilecek korku.
  ... filozofil