bu arılar hakkaten biraz salak lan! yıl olmuş 2013 bunlar hala çiçek çiçek gezip bal yapmaya çalışıyorlar. ben arı olsam giderim ana arının yanına "efendi, efendi...ayıp degilmi bu yüzyılda bizi böyle zahmetlice çalıştırmanız" derdim, derdim ve arkama bile bakmadan giderdim.
şimdi gelelim mantık hatasına; ulan televizyonlarda bas bas bagırıyorlar 1 değil 2 değil 3 değil 4 değil tam 5 kavonoz bal 100 tl diye.bu reklamları ve kampanyayı görüpte çiçek çiçek dolaşan arı benim gözümde salaktır, birde bi icat çıkarmışlar bir konduklrı çiçege bir daha konmazmış, artist!
olum bu mantık hatası degilmi lan? bakın bir arı bal yapmak için nasıl çabalıyormuş.(bundan sonrası ibretliktir)

--spoiler--
` Bal, arılar tarafından çiçeklerden , bitkilerden ve meyve tomurcuklarından alarak yuttukları nektarın , bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşur. Arılar bu çok faydalı besini kovanlarında daha önceden hazırladıkları altıgen şeklindeki petek hücrelerine yerleştirirler. Arılar topladıkları nektarı invertaz enzimi sayesinde bala çevrilirken , sakkarozu değişime uğratarak fruktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürürler. Bu aşamada fermantasyon yani mayalanma olmaması için balın fazla suyunu uçururlar. Altıgen peteklere doldurulan ve belirli bir süre fazla suyu uçurulan ve tam kıvamına getirilen bal arılar tarafından sırlanır. Sırlama , altıgen peteklerin üstünün çok ince bir bal mumu tabakasıyla kapatılması işlemidir. Böylece hem balın oluşumu tamamlanmış hem de dış etkilerden korunaklı bir şekilde paketlenmiş olmaktadır
--spoiler--
`

şunu okuyupta hala arılar ın akılı oldugunu söyleyen insana çok pis girişirim.

(bkz: arılar ın biraz salak olmaları)
şu saniye arılar için bir milattır, ibretlik paylaşımdır.
Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabilir. Bal arısı ise aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.

- 10 mikrovattan daha az enerji tüketen bal arısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstündür.

dimi canım mal bu arılar
~Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin.
(Nahl Suresi,68)~
sen kendinden büyük ağırlıkları kaldır, görev ahlakıyla durmadan çalış, bal yap ondan sonra git birini sok ve öl.
mesela bir şakirt bu mantık hatasına şöyle bakıyordur ;

nesilleri tükenirse dünya yok olacakmış diyorlar, bu mantık hatası değil mi ? allahın aldığı canı allah alır. neden insanların canını almak istiyorsunuz. buradan sevgili arılara sesleniyorum, eliniz ayağınız bir rahat dursun. insan gibi balınızı yapın, namaza gidemiyorsanız 5 vakit en azından cumalara gidin. evlenin, 3 çocuk yapın, kovandan sağ ayakla çıkın.
Bildiğim kadarıyla çiçeklerinn tozlaşmasını 95% si, arılar sayesinde oluyor. Yani arıların yok olması halinde, Einstein da dediği gibi, hepimizin ve de bu dünyanın sonu gelirdi. Hele ki bu kadar kalabalık bir insan nüfusuyla.
soktukları zaman öleceklerini bildikleri halde sokmalarıdır.

arkadaş bi insan bu kadar inat, bu kadar sikici olamaz amk. asla vazgeçmiyolar.
allah'in hikmeti iste. Hem bunun neresi inanilmaz. Olmayan mantik hatasidir
yoktur.

gülmedim.
yapacağın tespiti sikeyim.
Bilgisayarların aritmetik işlemleri ile bal arılarının işlemlerinin kıyaslaması ile yaran mantık hatasıdır. Basit bir araştırma ile görülebilir ki en hızlı bilgisayarın clock rate'i 8 Ghz civarında. Yani bu saniyede 8 milyar eder. 16 milyonu kim yapmış merak konusudur. Kaldı ki burada aritmetik ya da mantık işlemlerinden bahsediliyor, balı bir yerden alıp bir yere aktarmak ya da nektar işlemek gibi bir process i nasıl aritmetik işlemlerle kıyaslamayı başarmışlar anlayan beri gelsin. Gerçi aklıma da gelmiyor değil,
(bkz: dinci palavraları)
arıların çok sırrı vardır. ve hiçbir bilim adamı hala çözememiştir. kutsal bir hayvandır. amerikalı bilim adamları arının nasıl bal yaptığını çözmek için. petek değil her tarafı görünecek biçimde camdan bir petek hazırlanmış. ve arılar içeriye girmiş. fakat arı camın içini komple örerek görünmeyecek bir şekle geldiği anda bal yapmaya başlamış. bilim adamları gene çözememişler. allah bazı şeylerin gizemini saklamış ve günümüz teknolojisi hala bu gizemi çözememiştir.
(bkz: kraliçe bize bakmiir).