1. 1.
  1.Bir devletin,bir hanedanın veya bir şehrin sembolü olarak kabul edilmiş resim,harf veya şekil,ongun.
  2.Geminin yürümesine hizmet eden direk,seren,ip,halat ve yelken takımı.
  ... italiano
 2. 2.
  ita. silah
  ... altan
 3. 3.
  bir aileyi veya tüzel kişiyi simgeleyen ve kalkan biçiminde bir kontur içinde dizayn edilmiş betilerle oluşturulmuş kompozisyon, avrupa da haçlı seferleri sonrasında araplardan görülerek ortaya çıkmıştır.
  -1 ... fashiondesigner
 4. 4.
  denizli-bayramyeri'nde faaliyet göstermekte olan perde dikimevi. taktıkları stor perdeler haftasını bulmadan şakır şakır düşmekte ancak düzeltme konusunda hiç çabaları olmamaktadır.
  ... mother
 5. 5.
  başlangıç tarihi olarak 12. yüzyıla dayanan şovalyelerin kendilerini tanıtmaları adına mızraklarının ve kalkanlarının üzerlerine işledikleri resimler ve figürlerden oluşmakta olan sembollerdi.
  1 ... patlak fermuar
 6. 6.
  otokar' ın yeni zırhlı aracı. tebrik ediyoruz kendilerini.

  http://ekonomi.milliyet.c....2011/1384097/default.htm
  -1 ... selim71
 7. 7.
  dilimize italyancadan geçmiştir.
  ... oyuncak askerleri seviyorum
 8. 8.
  son versiyonuyla podyuma çıkmış türk malı zırhlı personel taşıyıcı.

  arma
  1 -1 ... tatarkemal
 9. 9.
  Bir devletin, hükümdarın, şehrin, kurumun veya ailenin kendine ait alâmet ve işaretidir. insanlar, çok eski zamanlardan beri kendilerine has özel alâmet ve işaretler kullanmışlardır. Fakat bu işaretlerin arma haline gelmesi, Ortaçağ’da XII. yüzyılda olmuştur. Denildiğine göre Haçlılar bunu doğululardan öğrenmişler ve Avrupa’da yaymışlardır. Genel olarak kalkan ve miğfer üzerine konan arma, yüzleri örtülü olan şövalyelerin adamları tarafından tanınmasına yarardı. Barış zamanlarında ise mühürlerde kullanılırdı. Avrupa krallarının ve prenslerinin armaları çoğu zaman taç , manto, gerdanlık, taht gibi şekillerin birleşmesinden meydana gelirdi. ilk “zamanlarda krallar ve soylular kullanırken, XIII. yüzyılda, herkes ta-rafından kullanılmıştır. Osmanlılar, II. Mahmut zamanında devlet için bir arma kabul etmişlerdir.
  Bu armanın en üstünde güneş ışınları arasında bir tuğra , altında tuğranın yarısını kaplayan bir hilâl resmi, onun içinde «Osmanlı Devleti hükümdarı Tanrı’nın buyruklarına dayanır» cümlesi Arapça olarak yazılıdır. Ayrıca bağımsızlık, adalet ve kanun belirtisi o-larak sancak, kılıç, teber, tabanca, top, süngü, terazi ve kitap vardır.

  Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/arma/#ixzz2OPbH0vsV
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  Dünyada çok beğenilen klasikleşmiş bir savaş oyunuymuş. Sikindirik keloğlan oyunlarını bilen sözlük ahalisinin bundan haberi olmaması çok düşündürücü ve o kadar da yanlış geliyor. Başka bir başlıkta mı tartışıldı acaba.
  ... asuregibisurat