bugün

gelecek 100 yıl içerisinde türkiye'nin başını ağrıtacak yegane sorun olacaktır.

abd'nin ırak'ı işgal edeceğini öngören turgut özal'ın, musul ve kerkük bölgesinden pay alabilmek amacıyla izlediği politika; ırak kürtlerini kullanarak elini güçlendirmek yönündeydi. izlenen bu politika ters tepmiş, fakat binlerce kürt türkiye sınırlarına çoktan girmiş ve yerleşmişti.

bugün aynı hata, bölgesel lider olmak amacıyla, başbakan tarafından yapılmaktadır, amaç aynı, izlenen yol aynı, kullanılan millet farklıdır. suriye sınırından giren binlerce arap, ülkemiz sınırları içinde ikamet etmektedir. görünen odur ki daha binlercesi ülkemize gelecektir. ardından vatandaşlık alacak ve azınlık haline gelecektir.

sonrası da, 30 yıldır "kürt sorunu" adıyla izlediğimiz film, adı değişecek "arap sorunu" olacak.

tarihin tekerrürden ibaret olduğu bilinen en temel tarihi bilgidir. nokta.
aslında olan şey budur: (bkz: ortadoğulu insanlar sorunu)
araplar sorun falan etmeyeceklerdir. hayaldir bu yüzden. suriye'yi ayrı tutuyorum. onların ne yapacağı belli değil.
ama şu mümkündür; ermeni, süryani, kürt sorunu.
böyle bir yapılanma da doğmaya başlıyor bilindiği kadarıyla.
yani pkk'nın ömrü uzun değildir, yerini alacak başka bir oluşum yoldadır.
böyle bir sorun olmaz. çünkü araplar dünyanın en köklü milletlerinden biridir. kürtler gibi her şeye tenezül etmezler. bir sorunu olsa bile kendisi halletmeye çalışır başkalarına sırnaşmazlar. ayrıca yüzyıllarca beraber yaşadığımız araplar ile neredeyse dillerimiz bile aynıdır. kültürlerimiz aynıdır ve de dinimiz aynıdır. osmanlıya ihanet eden araplar yüzyılların getirdiği bir birikim ile bunu yaptılar ama bundan çok büyük dersler çıkardıklarına eminim. ben bundan sonra arapların hiçbir zaman türklere yanlış bir şey yapacağını sanmıyorum. elbette batı dünyası yeri geldiğinde türk-arap savaşı çıkarmak isteyecektir şu an çıkardıkları türk-kürt savaşı gibi lakin araplar ve türkler bu tuzağa düşmeyeceklerdir. çünkü en büyük acıları araplara, hristiyanlar ve yahudiler çektirmişlerdir. birde kürtler, en son amerikanın ırak ı işgali sırasında batılı güçlerle bir olup arap katliamları yapmışlardır. tarih ve araplar bu olanları asla unutmamalıdır.
an itibariyle resmi olmayan kaynaklara göre Türkiye'deki arap nüfusu 4 milyon'a yaklaşmış durumda. Tabi bunun 1 milyonu zaten Suriye ve Arap baharından önce mevcuttu bu mevcut 1 milyona ek olarak 3 milyon civarı arap dahil oldu.

Türkiye'nin federasyon haline gelmesi için elinden geleni yaptı herkes.

--spoiler--
birruh biddem nefdik ya tayyib
--spoiler--
sene 2015'te hadi canım gibi dursa da kilis, gaziantep, şanlıurfa gibi illerden hiç de öyle görünmeyen durum. insanlar hem sövse de hem de 1+1 evlerini şimdilik 900 tl kira verse de ileride keskin bir ayrıma düşeceğini görmüyor. şehirler yozlaşırken, altyapılar yetersiz kalırken bu işin burada ve bu yıllarda sınırlı kalacağını düşünüyorlar. yakın coğrafyada az da olsa birtakım kültürleri benzer nitelikte olması bir yanılgı değil midir? kimi zaman dil olarak yetersiz kalan, şehre adapte olamayıp alışkın olduğunu şehre dayamaya kalkan topluluk ile çatışma kaçınılmaz olacaktır. konumlar gerek ekonomik gerekse sosyokültürel değişiklikler gösterdiğinde bu işin çözümünde kim veya kimler nasıl bir çözüm yolu izleyecek. her şeyi boş verip zamanın akışına bırakıp sadece günübirlik politikalar sürdürerek olaylar bugün çözülmese de çözülmüş gibi görülebilir. peki ya yarın?

(bkz: benim suriyeli vatandaşım/#28339796)
bir varlık sorunudur çünkü arapların var olması başlı başına sorundur.( yobaz ve ırkçı olmayanlarını tenzih ederim)
bir an arap sabunu diye okudum. Ama yine de siz bilirsiniz.
arap sorunu yok suriyeli sorunu var diye gündem değişir.
Yeni cemal paşalar yetiştirmek gerekiyor.
yakında türk-suriyeli kardeştir, ayıran kalleştir diye propaganda yapmaya başlar ulu devletimiz. suriyeliler aynı kırdolar gibi sorundur bu ülkede. bu gerçeği sürekli manipülasyon yapıp insanları uyutan iktidar bile değiştiremez. ülkenin demografik yapısı tehlike altındadır. devlet görevini yapmamaktadır. devletimizin yaptığı tek şey kabadayılıkla vergi almaktır. akape döneminde halk devlet içindir gibi sikko bir yönetim anlayışı hakim olmuştur. arap küsküsü için ölüp biten %52'lik kesim, sizin yatacak yeriniz yok vallahi yok..
Arap baharı ile başlamıştır. lan Arap, sana hiçbir şey yakışmıyor.
Araplar olmasa aç kalacaksınız.
Türkiyye'de arap sorunu yoktur. Türkiye'de islamdan ve müslümanlardan nefret eden kafir sorunu vardır. Kininiz içinde boğulun şerefsizler. Rahatsız oluyorsanız yallah ermenistan'a.