bugün

ben gibi bazı bünyelerin feci şekilde sömürdüğü kampanya idi. gazeteye ucuz ama muhiti güzel bir ev ilanı verilir, arayanlarla konuşulur yanlış basılmış heralde gibisinden uzun uzun cümleler kurulurdu. sonuçta arandıkça kazanılırdı.
tekrar başlayan kampanya.

http://www.avea.com.tr/st...mpanyalar/arankazan.shtml

bir de sonuna not düşmüşler;

"Ücretsiz kontör kazanmak amacıyla hattına doğru arama yapmaya zorlayacak olan kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunuz."

(bkz: esegin aklina karpuz kabugu dusurmek)
diğer operatörler ve sabit hatlar tarafından 20 dakika aranınca avea'nın 20 kontör hediye ettiği kampanyadır.
bir zamanlat telsimin de buna benzer kampanyası vardı 50 kontorden sonra hediye ediyorlardı ama oradaki kıstaslar farklıydı 5dk 1 kontordü.
(bkz: rubin kazan)

(bkz: serbest çağrışım)
turkcell şebeke kullanıcıları dışındakilerin yüzünü güldüren kampanya. Turkcell'de işe yaramıyor malum kazanmak için en az 120 dakika aranmak gerekiyor.
gelen mesaj aynen şöyle;

"gecen ay diğer operator ve sabit hatlardan 13 dk arandiniz. 5 dakika kazandiniz. 7dk daha aransaydiniz, 5 dakika kazanacaktiniz. aranin, kazanin."

arkadaş vermeyeceksen ne heycan yaptırıyorsun. sen kazandığım kontörü söyle, sonra kes mesajı. yok 7 dk daha aransaydım 5 dakika kazanacakmışım. mesajın sonunda da emr-i vaki bir cümle: aranin kazanin!

sana ne yarram?!
aveda'da 1 2 hafta önceye kadar hiç kayıt olma gereksinimi duymadan arandıkça kazanıyorken bugün telefonuma aran kazana kayıt olmak için bilmemneye mesaj atmam gerektiği şeklinde bir mesaj attılar. kayıt ücreti de 50Kr muş. Daha önceden verilen hizmetten faydalanabilmem için benden 50Kr istiyor.
verilen hakkın geri alınması durumu gibi hiç de hukuksal olmayan bir boyutu geçtim de, kayıt olmak isteyenlerden 50Kr istenmesi..
hesaplayan adamlar misali oturdum ve hesapladım. şimdi bu avea'nın 11 milyon civarı müşterisi olsa. bu 11 milyonun da hadi 7 milyonu faturasız hatta sahip olsun. muhtemelen sadece bana değil herkese o mesajı göndermişlerdir.
ilk önce maximum geliri hesaplayalım, bu 7 milyonun tamamı arankazana üye olmak için mesaj atmış olsa aveanın oturduğu yerden cebine girecek olan gelir, 0.5x7x10^6 TL = 3,5x10^6 TL = 3,5 milyon TL. (eski parayla 3,5 trilyon)
hadi bu abonelerin 1/4'ü o mesajı göndermiş olsun, 1 milyon TL 'ye yakın para
hadi 8 kişiden 1 i atsa, ki bu gerçekçi sayılabilecek bir oran, etti mi size 500 bin TL.
evet operatörseniz para kazanmanız cidden çok kolay fakat insanların gözünde bir marka olamazsanız, insnaları markanıza bağlayacak hamleler yerine onları sizden uzaklaştıracak hamleler yaparsanız, yarın birgün bu işi iyi yapan bir dünya devi sizi piyasadan siler sizde öyle kalakalırsınız, demedi demeyin.