bugün

en bilinen nedenleri, dikkatsizlik ve aşırı hız ile gelen kazalardır.

şöyle de anlatılabilir bazı salakçaları..

2006 temmuz saat 20:30...

o akşam kız kardeşiniz nişanlanmıştır işten eve olabildiğince hızlı gelmek istesenizde buna fırsat olmadan ancak yetişirsiniz. hışımla eve girersiniz. enişteniz olacak kişi, babası, annesi kardeşleri ve sizin aileniz hep birlikte oturmuşken hoşgeldiniz ile odaya girersiniz, el öpmeler selamlamalar, nasılsınızlardan sonra, anneniz oğlum gel yemeğini ye haydi diyerek mutfağa çağırır neyse dersiniz oday ben geliyorum hemen!, mutfağa girer girmez fısır fısır annenize gelen misafirlerin ve yeni dünyanızın gizemli kişilerini sorarken eniştepat diye girer, biraz yalakalık birazda yakınlaşma isteği ile yemeğini bitirde gezelim biraz canım sıkıldı böyle ne dersin teklifini sunar, aslında bu söz huy verici gelsede ki yeni eniştesin sen ne dolaşması gibi! olsada zira o arada ev kalabalığından kaçılması için işe gelir bir hareket olur, yemek biter odaya yemeğe gitmeden önce geliyorum denilmiş olsada yerini siz kaynaşın bizde enişte ile bu şekilde kaynaşalım misali mesaj verilerek gövde gösterisi yapılır yapılır yapılmasına da akılada hava giricek ya hani yeni enişte yanımızda olucaksa illaki havamızı kafadan göstericez ya!, baba denir, arabanın anahtarını verirmisin?, baba hiç sevmediği halde sırf misafirlerin yanında ki anahtar teslim hareketini gıkı çıkmadan yapar. ki bu hareketi görmek belki de kıyamet alametidir sizin için!, neyse anahtar tamam enişte hazır zemin ve saat arabayla gezilmesine hazırdır her bi şey çıkılmasına müsait olduğuna göre aşağıya inilir içinizdeki baba korkusu ve heyecan onun nefesini ensenizde hissettirerek arabaya binilir..

gecenin heyecanı, babanın soğuk nefesi bir yerde sizde zaten yeni almış olduğunuz ehliyetiniz ile aslında bir acemi şöförsünüzdür ve babanızın önceden yaptığınız araba kazası ile gözünden düşmüşsünüzdür, bu mevzudan dolayı önceleri yemediğiniz fırça ve hadsiz hesabsız laf kalmamışken düşünün o geceyi nasıl hissediyorsunuz, ama oldu artık, yine bir imtihan içindeymişsiniz gibi araba ve siz birliktesiniz ve artı olarak enişteniz!, harekete geçilir o araba artık sizin gölgenizdedir emanetin ağırlığı omuzlarınızda öyle bir hissedersinizki sanki savaşta bir yere su götürecek olan asker edasıyla su dökülürse asker susuz kalır düşüncesiyle o derece dikkatli ve korkak!, cep telefonunun çalması ile irkilisiniz ne oldu oğlum varmı bir sorun ?, yok baba gayet iyi geziyoruz buralardayız aslında uzaklaşmışsınız ne mahallenizdesiniz nede semtinizde, ama baştaki hava atma eniştenizi kafadan ağır abiyim ben ha ona göre deme hırsınızda hala mevcut!, yok baba yok tamam rahat ol sen selam saygılar...

kapanan telefonla, yollar ve arabanın verdiği acemisin oğlum sen bak hala süremiyorsun yine çarpacaksın beni br yere demesi gibi sağa sola savruluşlarına hakim olamayarak inatla kavga ederken, eniştenin yandan ver istersen ben süreyim kayınço demesi sizi dahada hırslandırır, yok yahu bakma sen o oldu bitti babam ondan aramadı sigarası bitmişte gelirken alın dediye bağlarsınız sanki eniştenizin önceki kazayı bildiğini sanarak şaşkınlıkl!, aklınıza birden nasıl geç geldiyse gelmeyen mahalledeki dikilen arkadaşlarınıza hemde enişteye aynı anda hava atmak gelir, arkadaşlara arabadayız bak nasılda geziyoruz düşüncesini yaparsam amma karizma olurum, hemde bu denyo arkadaşlarımı görürde tırsar belki süper süper bu deyip sürersiniz başınızın belası arabayı mahallenin karanlığına doğru..

ordalarmıdır arkadaşlar? belkide!, vardır vardır bir kaçı görürsünüz hava atıcaktık ya hani ne çabuk unuttunuz basarsınız gaza üstlerine üstlerine doğru hedeften şaşmak yok aptallık diz boyu bu gece!, enişte anlamıştır sizin acemi olduğunuzu ve eli el frenindedir, aslında görmüşsünüz ama o ne öyle neden dememek işinize gelir tabikide!, selam gençler naber dersiniz allahtan çarpmayarak durduğunuz yerde camı açıp, iyiyiz kardeş senden naber gel böyle git böyle ayrılırsınız oradanda, ha birde müzikte açılır tabiki şimdi kendinize dahada güvendiniz burdada çarpmadıysam artık yeter eve gitme vakti geldi dersiniz daha ne olsun!?, arkadaşlar tamam görüldü enişteye araba sürüldü yanında ağır olundu hemde içinizdeki araba korkusunu yendiniz bitti gitti öyle ya!, neyse dönelimmi artık deyip kararı açıklar onayı alır ve dönüş yolu için en kestirme yol olan o yola girersiniz. yok olmayacak heralde bu işte bir terslik var! dediğiniz olur..çünkü arabalar yanyana ve rampa aşağıya girdiniz halbuki siz geri geri iyide alamıyorsunuz arabayı! nasıl olacak şimdi! yiğitliğe bok sürmekte olmaz enişte al sen sür diye?!, ileride gitseniz olmuyor ertesi gün pazar ve herkes arabasını kıçkıça yanyna park etmiş ne olacak bu işin sonu nereden girdiniz buraya hayıflanırken, artık olan oldu ben geri dönmem burdanda geçerim arkadaş deyip basarsınız yine gaza götgöte giren yanyana arabaların arasından acımı acı demir sesiyle çıkarsınız aralarından ..

inilir artık bu ses karşısında, bakılır sağa sola ki araba yine elinizin altından sizin yüzünüzden kazadadır.. bellidir herşey aslında siz yine beceremediniz bu işi olmadı bu iş yine eyvah eyvah üstüne..yapacak bir şey düşünülür ama ne olabilir ki? tamircimi hadi canım sende kaç saatte yapar? geçtiniz o işi hemen enişteniz ordan söylenir ne yaptın be kayınço ben demiştim sana ben süreyim?, bunu duymasanızda o sırada yerin dibi açılsaydıda içine girseydim dersiniz ki ona hava atayım derken rezil olmuşsunuzdur..alnızından terler sırtınızla boşalırken hayattan nefret edersiniz o an gelde şimdi eve dön!, araba size bir düşman gibi görünür resmen, eniştemi oda öyle!, artık sizin tek dostunuz kendiniz ve saatler, ah ulan ben ne yaptımkiler, neden mutfaktan adam gibi dışarıya direk çıkıpta gezmedimkiler başlamıştır bile, neden beni buluyor bu araba kazaları allah ım diy dövünürken haydi gidelim der yanınızdaki az önc enişteniz olan yabancı, kızarak bakıp binersiniz asıl zılgıtın dejavu gibi başlayacağı yere.. askerden koşarak döndüğünüz ev artık yine kaçarak çıktığınız nizamiye kapısı kadar soğuk ve iticidir ..evin kapısına anı yere arabayı parkedersiniz utancınız dağlar kadar zile basıp olan olduysa bari babama söyleyeyim dersiniz babanız kafasını uzatır geldinizmi oğlum?, kısık sesle başınız önce baba bir aşağıya gel istersen!, bu anı sizinle önceden yaşamış babanızın anlaması pek uzun sürmez bilakis hemen anlamıştır..çarptınmı lan yine hee? lan sen ne biçim adamsın alllahım sabır yarabbim diye yukarıdan sizi rezil rüsva ederek bağırır..haklı mıdır haklıdır bu bencillik değildir ki haksız olsun!, eşşeklik inadınızdandır çünkü yin suçlu olduysanız sizin bok yemenizdir..yukarı çıkmak bile istemezsiniz zaten babanız aşağıdadır..o size siz kaderinize sayar durursunuz mahfolmuş bir istanbul gecesinde...
trafik kazası içinde değerlendirilmeleri gereken kazalardır.
dikkatsizlik ile beraber nedenlerinden biri de inatlaşma olan karayolu trafik kazası türüdür. (bkz: boktan cümle kurmak)
Bmw 7 kasanın içinde 4 takla atıp burnumuzun bile kanamamasi...

Herkes bizim kadar şanslı olamayabilir tabi...