bugün

sirf bir cagri filminde oynadi diye musluman aleminin "anthony quinn muslumanmis, gecen gun oruc tutarken gorulmus, set arasinda namaz kiliyormus, elinden tesbihini dusurmuyormus, oscar toreninde allaaah diye bagirmis" dedikodularina maruz kalan, hatta bu dedikodularin ars-i alayi asmasi uzerine olmeden once "ben musluman degil, hiristiyanim" aciklamasi yapma ihtiyaci hissetmis aktor. ee oyle kolay degil tabii, bize pacayi bir kere kaptiran kolay kolay kurtulamaz.

aslinda bizim sorunumuz su: filmle gercegi ayird edemiyoruz. seneler senesi analar, bacilar sinema salonlarinda bir turlu izdivaclari gerceklesmeyen biri fakir digeri karun gibi zengin iki gence agladilar. cakir diye bir sumuklu senaryonun gidisati geregi olunce yedi duvel mevlut okuttu, kuran okudu olusunun ardindan. e bu durumda bize gore, bir musluman filminde oynayan sozum ona gavur mutlak surette mumin olur. kaptan cousteau'yu da musluman yaptik zaten giyabinda, adam neye ugradigini sasirda garibim.
bir sürü radikal müslümanı oynayıp da müslüman olamayan aksine karı-kız-götür ve ye-iç-canlı müziğe eşlik et-yat felsefesini ziyadesiyle benimsemiş aktör. buradan maşallah diyorum adam harbici aktörmüş oynadığı rollerden hiç etkilenmemiş.
cagrı filminden sonra islamiyeti secmek isteyen ama amerikan hükümetinin baskısı ve tehditi sonucu olamayan,bu söylentileri cürütmek içinde zorla magazin dünyasında hatunlarla pozlar verdirilen aktör.
(bkz: sarığın nerde)*
(bkz: cem yılmaz)
oynadığı "çağrı" ve "çöl aslanı" filmlerinden sonra müslüman olduğu dedikodusu ortaya çıkan, ancak bunu reddeden, "müslüman olmadım ama müslümanlara karşı olan düşüncelerim değişti." diyen rahmetli oyuncudur.
ramazanın gelmesiyle birlikte tv kanallarında 30 gün boyunca sabahtan akşama çağrı filmiyle sık sık izleyeceğimiz merhum aktör.
geride 2 oscar ödülü, 13 çocuk ve 200'ü aşkın film bırakmıştır.
bir de çağrı filminin her izlenişinde oyunculuğuna duyulan hayranlık ve hz. hamza(ra) sevgisi...
(bkz: aq)
http://www.bigglook.com/b...cinema/unlu.asp?fuid=1926
1915 doğumlu 2001 yılında hayata veda eden meksika doğumlu müthiş yetenekli aktör.

köylüden ihtilalciye, ressamdan büyücüye, boksörden boğa güreşçisine, gangsterden kovboya her rolü oynayabilen, aynı zamanda notre dame'ın kamburu, gauguin, papa veya hazret-i hamza olabilen ve 60 yıllık sinema kariyerine 100 den fazla film sığdırmış sinema tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri.
her ırktan çeşit çeşit insan karakterlerini ustalıkla oynayabilmiş aktör.
(bkz: zorba)
türk halkının kendisini çağrı filmiyle tanıyıp çok büyük bir kısmının da müslüman olduğunu düşündüğü aktör.
çağrı filminde çölden aslan avlamış kaplan sırtında şehre bir girişi vardır ki herkes hamza geliyor falan der ortalık darmaduman olur ondan sonra gelir ebu süfyan a tokadı basar kabe nin duvarıyla birleştirir. sırf bu sahnede onun oyunculuğundan gaza gelip kılıç kullanmayı öğrenip bütün münafıkların amına koymaya heveslenmiştim ki daha sonra bu filmin vermek istediği mesajın bu olmadığını anladım.

senin karizmana kurban. o bakışlar neydi lan öyle hala gitmez gözümün önünden.
2 kere en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını kazanmış kişidir.
çağrı filminde ki muhteşem performansı sayesinde ''peygamber gibi adam'' dediğim aktör
Müslüman olup olmadığı iddaları bir kenara dursun, çağrı filmindeki o ilk giriş sahnesiyle resmen beni benden almıştır. Adam orada "Hamza geliyor , hamza geliyor" diye bağırmasıyla ufuktan görünen o siyah atlının heybetini hiç bir filmde görmedim ben..
alexis zorba, hz. hamza, ömer muhtar vb. efsane rollerin aktörü, annesi meksikalı babası irlandalı'dır efendim, heralde çağrı' filmindeki performansı sayesinde türklerin ve müslüman dünyasının en çok sevdiği yabancı aktörlerin başında gelir, özel hayatı canlandırdığı çoğu usturuplu karakterin aksine deli doludur; onbir tane olmak üzere evlilik dışı ilişkilerinden çocukları vardır, çapkındır, içinden neler geçiyormuş dışarı sızdırmıyormuş meğer; tıpkı ben.
çağrı ve ömer muhtar filmlerinden sonra müslüman olduğu iddia edilen meksikalı aktör.

ama sadece iddia.
kevin costner ' la başrolünü paylaştığı bir ihanet vardır ki aman sabahlar olmasın. ama anthony quinn ' den bahsedeceksek o tek kelimeyle zorba ' dır.
83 yasinda baba olmus oyuncu. mevlid kandilinde vefat etmesi muthis bir ironi olmustur. *
ne zaman hamza ismi geçse ister istemez akıllara gelen. ne zaman anthony quinn adı anılsa (bkz: çağrı) filmindeki hz. hamza nın at üstünde şehire girişi ve mekke lilerin korku ve saygı ile karışık hamza geliyor, hamza geliyor bağrışlarını hatırlatan 2 akademi ödüllü efsane oyuncu.
sözlükte hakkında bu kadar az entry girilmiş olmasına şaşırdığım kişidir. oysa o ki çağrı filminde söylemiş olduğu; ben tanrı'yı dört duvar arasında değil, çölde buldum diyerek hz. hamza'yı bilincimize kazıyan kişidir.
ülkemizde herkes çağrı filmi nedeniyle kendisine sevgi duyar lakin Arabistanlı Lawrence filminde türklere ihanet etmiştir. bu arada 2001 de vefat etmiş.
zamanının en büyük aktörlerinden biridir. şuan sorsan kimse tanımaz.