bugün

(bkz: intihar etmek)
(bkz: geçen gün yine ağlatıyorum)*
selvi boylum al yazmalım filmindeki cahit berkay melodisini mırıldanmaya başladığım an zaferi kazandığım andır.
ağlatırken çok zevkli olan bir eylem olup, sonrası kabir azabından beterdir. ***
ergenlik döneminde annenin beklentileri ile gencin isteklerinin sık sık çatışması nedeni ile sıkça yaşanan durumdur. sonrası pişmanlıktır.
hayatta kesinlikle tadılmaması gereken deneyimlerden birisi..
aman!**
en ufak bir kavganızda anne üzülür. yer yer ağlar. anneyi ağlatmak kolaydır ama sonuçlarına katlanmak acıtır. hayatınızda başka kimse bu kadar eften püften sebeplere ağlamaz sizin için ama o ağlar. annenin kıymetini bilmeli.
yapılmaması gereken , ancak bir hata sonucu yapıldığında ehemn özür dilenip ayaklarına kapınılması gerekn olay.
(bkz: vicdan)
şaka yapmıyorum yatırmaz o gece eğer anneyi ağlattıysanız o gece uyuyamazsınız.
uyandırıp özür dilemek bile aklınızdan geçer.
askere gitmek. özellikle doğu veya güneydoğu'da görev yapıyorsanız benim gibi.
ağlatılacak en son kişidir. hatta sonuncu sıraya bile koymamak gerek.
tam 1,5 ay olmuş anneyi aramayalı. geçen bi' arayım dedim "ne var ne çok" diyeyim de hiç aramıyor hayırsız demesin diye düşündüm. aradım, daha sesimi duyar duymaz başladı ağlamaya "sen niye hiç aramıyorsun" diye hıçkırık atıyor kadıncağız. utandım bozardım. bi' daha da aramam. dayanamıyorum ağlamasına...
(bkz: ölmek istenen anlar)
ona karşı ne kadar öfkeli, kızgında olsanız, yan odadan hıçkırık seslerini duydugunuz an dunyalar basınıza yıkılır. bu dunyada beni karsılıksız seven tek insanı nasıl bu hale getirdim diye bir anda yerden yere vurursunuz kendinizi. gidip hemen ozur dilemenize engel olur aptal gururunuz, bir sure mucadele ederseniz gururunuzla, sonra gider ozurdilerseniz fakat cam kırılmıştır bir kere bari parcalarını yerden topliyimde kimsenin ayagına batmasın derseniz. o hemen affeder sizi.. birde senin için yapmıştım yavrum demez mi.. kendinizden daha bi nefret edersiniz.
neden basit bir neden ve her şeye ağlayan anneyse komedi unsurları taşır; ancak annenizi hiç ağlarken görmediyseniz ve bir gün kıpkırmızı gözlerle sizi karşılıyorsa o an bütün enerjinizi kaybetmiş olursunuz. çünkü o anne boşuna ağlamaz.
"vicdan azabı çekmek nedir?"in sözlük anlamı olsa gerek.
akabinde ağlatan kişinin taş olabilme ihtimali de vardır. *
eylemden önce sorun yoktur.ancak eylem sonrasında büyük bir pişmanlık çekilir.ben ne yaptım lan moduna girilir.3 gün pişmanlık duyarsın yemin ederim.
(bkz: kendini ağlatmak)
en can yakan durumdur.
defalarca özür dilesekte, tevbe etsekte elbet bir gün cezasını çekeceğimiz durumdur. anne candır. canandır. yardır. aşktır.
oturup beraber ağlanır candır kıyamazsınız. yapmasaydım keşke o herşeye değerdır bunu kavratır size.
insanı çaresiz ağlamaya teşvik edendir. hele annenizi hiç ağlarken görmemişseniz ve istemeyerek de olsa canını yakmışsanız. öpüp özür dilediktan sonra bir köşeye geçip bebek gibi ağlamaktan başka birşey yapamazsınız.
(bkz: annenin üzerine kazayla kaynar su dökmek)
Haklı bir sebep için bile olsa insanın içini yakan durumdur.
Haklı haksız aranmaz zaten böyle bir durumda.
Ama bazen anne de bu vicdanı kullanıp hemen ağlamaklı yüz ifadesine başvurabiliyor.
insanların yaşlandıkça çocuklaşması bir nevi, küçükken istediğini ağlayarak yaptirmanin acısını çıkarıyor galiba.