bugün

Tv2'nin gece vakitleri yayınlamaya doymadığı, benim ise izlemeye bayıldığım dizi.
istanbul'da sıradan bir gecede yaşanan beş farklı masal. Hepsi yaşandığı şehre ayak uydurmuş, masumiyetini kaybetmiş, istanbul'un orospuluklarına yenilmiş masallar.
Fareli Köyün Kavalcısı, Pamuk Prenses, Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız.

Beş farklı masal için beş farklı yonetmen olmasına rağmen senaryo hikayeyi çok güzel birleştiriyor. Her masalın birbiri ile bir noktada bağlantılı olması ve sonunda tüm hikayelerin birleşmesi çok güzel.

görsel
Fareli köyün kavalcısı kalbi kırık tüm masal kahramanlarını arkasına toplayıp istanbul'u terk ederken.

Uyanın! Uyanın millet! Burası bize göre değil, bambaşka bir memlekete gidiyoruz. Orada kadınlar daha başka, aşklar başka, dostlar başka; her şey biraz daha iyi, daha adam gibi. Uyanın! Gidiyoruz buralardan. Sen tek başına kal, bomboş kal istanbul! Götürüyorum herkesi! Uyan istanbul orospusu, uyan! Senin masallarına kandık, hayatımızı yedik be. Uyan! Herkes de uyansın! Masal bitti!
Oyuncu kadrosu sağlam, birbirinin içine geçmiş beş hayatın beyaz perdeye yansımasıdır.

Benim için orta güzellik kategorisinde yer alan bir filmdir.
Kadrosu şampiyonlar ligi, senaryosu bölgesel amatör lig ayarında olan film.
5 farklı yönetmen tarafından çekilen 5 farklı hikaye. Hepsinin mesajı aynı ''orospusun istanbul''
Hikayeler anlatmaya yetmeyince klarnetçi Hilmi abi devreye giriyor arkasına Pamuk prensesi cüceleri diğer masalların kahramanlarını takip bağırıyor götürüyorum ulan herkesi buradan istanbul, sen de orospusun. Uyan istanbul orospu istanbul. Masal bitti. Uyanmiyor musun? Ben uyandırmasini bilirim.
Başlıyor klarnetini çalmaya.

Güzel film denmez ama ilginç film. Şubatin son cuması tadında
Yuh be eleman yeni izledim diyor aq.
Bugüne kadar gerçekten izlemediğime pişman olduğum Türk sinemasının senaryosuyla, oyuncu kadrosunun efsaneliğiyle, görüntüleriyle , oyunculuklarıyla beni mest eden,izlemeyenin de boşa yaşamış olacağı, 5 yönetmenin çektiği 2005 yapımı muazzam film.
oyuncu kadrosu aşırı sağlamdı. *
Neyi anlatsın...
birden fazla hayatın kesiştiği dramlar bütününü anlatan yerli film. filmde altan erkekli, özgü namal, şevket çoruh, nejat işler gibi isimler yer alıyor. filmden bir replik ;

--spoiler--

recep kadın pazarlayan serserinin tekidir. banu da onun pazarladığı kadınlardan biri. dönmedir aslında banu. neyse banu recebe diklenir. recep de onu sıkıştırır ve tehdit eder.

recep: sen benim karımsın, seviyorum seni.

banu: insan sevdiğini satar mı ? nasıl sevgi bu ?

recep: bak ressamlara. resimlerini seviyorlar ama satıyorlar. heykeltraşlar da heykellerini seviyor ama satıyor..

--spoiler--

sanat ve sevgi arasındaki benzetme enteresan. katılmak mümkün değil ama enteresan. sanatsal pezevenklik bu olsa gerek.
en iyi türk filmlerinden bir tanesi. özellikle kurgusu muhteşem ve yaratıcı. görüntü açısından da istanbul manzaraları nostaljik değerde.
Söz Müzik & Gitar/Vokal/Kayıt : Kerem Albayrak
Piyano : Yunuscan Kaya

https://www.youtube.com/watch?v=YJnLBGUktrw

Gayet başarılı olmuş amatör bir çalışma. herkese tavsiye ederim .
ümit ünal'ın şaheseridir. biraz geç kaldım izlemeye ama beğendim.
çok karmaşık bir film. sanki sudoku gibiydi. ama sonlarına geldiğinde ne kadar güzel bir film olduğunu anlıyorsunuz. ah istanbul...
inanılmaz begendiğim bir film. özellikle küçük kızın oldugu sahneler ve onun hikayesine bayılmıştım. ayrıca o nasıl tatlı bir kızdır ya.. herkes izlemeli.
--spoiler--

ben gebze ye gidemem ki.

--spoiler--
kadrosu, muzikleri, olaylarin kesismeleri muhtesem olan gelmis gecmus en sagla turk filmlerinden birisidir...
her seferinde ilk izledigim kadar tat alabiliyorum.
--spoiler--
Ben bunu üfleyince ne oluyor biliyor musunuz siz? Her şey değişiyor, her şey! Her şeyi değiştiririm ben. istanbul’unuzu da masalınızı da başınıza yıkarım! Uyanın! Herkes uyansın! Yalan bunlar, yalan! Masal hepsi! Aşklarınız meşkleriniz, eviniz meviniz hepsi yalan! Uyuyorsunuz! Uyutuyorlar sizi! Gelin! Gidelim buradan, gidelim!
--spoiler--
--spoiler--
uyanın, uyanın millet! burası bize göre değil. bambaşka bir memlekete gidiyoruz. orada kadınlar daha başka, aşklar başka, dostlar başka. her şey biraz daha iyi, daha adam gibi. uyanın, gidiyoruz buralardan! sen tek başına kal, bomboş kal istanbul! götürüyorum herkesi. uyan istanbul orospusu uyan! senin masallarına kandık, hayatımızı yedik be. uyan, herkes de uyansın. masal bitti! uyanmıyor musun? ben seni uyandırmasını bilirim.
--spoiler--
iç yakıcı bir filmdir!...
--spoiler--
kocalık vazifesini yerine getirir de beni bulutlara çıkarır dedimhhh...
--spoiler--
istanbul başlığı altından tüm türkiyeyi kısaca anlatmış film. muhteşem kargo süper kurgu sürükleyici bir anlatım. durma anlat istanbul. elbet dinleyen cıkar her an seni.
insanın içine işleyen, hüznü taa derinde hissettiren güzel film.
Final sahnesi öyle kusursuz, öyle etkileyiciydi ki.
Birkaç masalın bir noktada kesişmesi, istanbul' un uykusundan uyanması ve küçük bir kız çocuğunun elinde ansızın kapanan bir kitap...
Klarnetten yayılan her bir notanın istanbul' un havasına buram buram karıştığı film.
son yıllarda çekilmiş en başarılı türk filmidir. oyuncuların hepsi ayrı ayrı şahanedir. konu zaten tartışılmazdır. yabancı dilde en iyi film dalında oscar a bile aday olabilirdi.
--spoiler--
-nöbet tutuyorsa parolayı bilmiyorsa dayak yiyorsa. korkma sönmezi unutuyorsa dayak yiyorsa. e dayak yiyorsa dayak yiyorsa ben öğreniyorsa.
--spoiler--
filmin başında bu olaylar birbirinden ne kadar bağımsız yea diye düşünmeyin. biraz sabredin.*