bugün

Eryaman dan astiye metroyu kullanarak gideyim diye bir hata yapmistim yeni oldugum zamanlarda.
Ordan oraya aktarma yapip en son olarak ankaraya binmem gerektigini anladigimda pisman olmustum.
Insan zamanla alisiyor tabi, simdi olsa eryamandan istanbul a yuruyerek giderim daha yakin zaten.
istiklal caddesini görüp 2 hafta geceli gündüzlü maruz kalınca, ankara'nın kızılay'ını öyle bir özlüyosun ki sorma gitsin.
Bugün döndüğüm şehir. Evimi özlemişim.
en samimi dostlukların, en temiz sevgilerin yeşerdiği gri şehir.
memleketim, doğduğum, büyüdüğüm ve yaşamımı idame ettirmeye çalıştığım yer.

bu kadar soğuk olmasına rağmen, neden mi sıcak bu şehir?
nedeni basit:

--spoiler--
ankara'da manzara olmadığından, insanlar konuşurken birbirlerinin gözlerinin içine bakarlar.
o yüzdendir ki ankara, sadece ülkenin değil; sevginin, uzun ömürlü dostlukların da başkentidir.
--spoiler--
Buraya guzel diyenler,ozellikle kizilayi ozleyenler filan net eziktir. Hayatinda ortam gormemis,sehir gezmemis insanlardir. Baska bi aciklamasi yok yani.bazi sentleri disinda varoslugun ve kozmopolitligin dibidir.
t . c başkenti, aynı zamanda memur kenti denir halk arasında.
Akşamki ağlama seansımda playlistte olmasını düşündüğüm(aklıma gelen) vega şarkısıdır. *
Ayrıca..ayrıca..neyse devamı gelmedi. Şarkıdır. Şarkı. Severim.
doğan şahinle gezip dört yolda drift atarak kızları tavlamaya çalışan varlıkları görme ihtimalinizin çok yüksek olduğu şehirdir. trafik sorunu yoktur. akşam iş çıkışına kalmayın yeter. zira o zaman trafikte kaldığınız süre boyunca ankaradan konyaya gidersiniz. soğuğu dibine kadar yaşadığınız şehirdir. sümüğünüz donar. melih gökçek adlı bir belediye başkanı vardır. park yapmaktan başka bildiği bir bok yoktur. alttan ısıtmalı diyerek yaptığı yol kar yağınca buz tutmuştur. otobüslere ödediğiniz tüm parayı toplasanız ev alırsınız o derece giydirir. ümitköy kızılay metro hattını yapmaya başladığında ablam liseye gidiyordu bitirdiğinde ablam çoktan üniversiteyı bitirmiş evlenecek kocayı bile bulmuş haldeydi. onu da becerememiş zaten. ümitköyden odtüye yarım saatte gidiyorsunuz. o da yetmezmiş gibi egoları metroya ring yaparak bizi özel halk otobüslerine mahkum etmiştir.

dost kitap evi genç çiftlerimiz buluşma mekanıdır. o kitap evinin önünde duran insanlardan belki iki yada üçü içeri girip şöyle bir bakınmıştır. onun dışında hepsi sevgililerini bekler.

kızılay da adım başı burger king vardır. biri doluysa pes etmeyin biraz yürüyün karşınıza zaten bir burger king daha çıkacaktır.

herşeye rağmen seviyorum seni ankara.
Ankaraya sıradan bir gözle bakarsan anlamsız gelir sana bu şehir zaten.Bu şehiri dostun önünde buluşan sevgililer sever, 7. Cadde ,bit pazarı,tunalı bu şehiri seviyorsanız geçip giden yıllarınızı seviyorsunuzdur. Sade bir hayat seviyorsunuzdur, hüzünü seviyorsundur . Aşıksan Ankara cennettir.
Yahu siktir edin hele griyi moru, monotonu memuru...
Kokoreçe gelen var mı amk?
Hadi çiftlik bir iki kalkıyor!
sabah sabah asfalta kadar sis inmiş şehir.
Bu ne biçim hava amk. içim karardı şerefsizim.
insanı 5 saniyede s.kip atabilecek bi hava var şu an.
işte tanıdığım bildiğim ankaranın gerçek yüzü. Bu yüzden seviyorum bu şehri.
Berbat bi havaya uyandiran, bugun ic karartan. Hay amk.
Sabah olduğuna inanmadığım havaya sahip şehir.
4 gün önce taşındığım, kışları buzlukta ki kornetto yazları ise sütlü bisküvi gibi olan şehir.
son 8 senedir yaşadığım mevsim geçişlerine alışıp hiç şaşırmadığım şehir.
hiç gitmediğim, belki bu yüzden gerçek olmadığını düşündüğüm bi şehir...belki sadece televizyondadır ankara.. yani keşke öyle olaydı..
gün itibariyle sonunda kışı getirmiş şehirdir.
lan 1 günde yazdan kışa geçilir mi amk? tişörtle kaldık ortada mal gibi.
Mevsimine en sonunda kavuşmuş şehirdir. Hava kapalı, gök yüzü gri, hafiften yağmurlu müthiş.
sabah üşütse bile, öğlen yakacağına adım gibi emin olduğum şehirdir.

edit: yakmadı.
hayatımda ilk kez gideceğim şehir.
Ankara 100 yil once bir kasabadir. Simdi ise tas ve soguk bir bina yigini. Siyasidir belki de o yuzden cok soguk gelir bana. Sevmedim bu sehri ne tarihi doku var ne estetik. istanbul aziz istanbul. Bi kere izmir istanbul bursa vs deniz var Ankarada o da yok corak bir anadolu sehridir.
havasi abartilan sehir.

ne var ya hava durumunda zaten soyledi sicakliklar dusecek diye. bos konusmak deyince uzerinize yok.

sogukmus da, griymis de. ne bekliyosunuz ekim ayi gelmis.
Uyandım ve işte Ankara dedim. Kasvetli şehir burası. Güneş yakışmıyor.