bugün

arka, geri, kıç.
adana ve çevresinde geri vites anlamında kullanılan kelime.
herkes tarafindan geri vites olarak alginldigini yillarca dusundugum ama sadece adana ve cevresinde kullanilmasi gercegi ile beni soke etmiş soz.

(bkz: iyisin de anaryan biraz zayif)
adana dışında kullanıldığında "o ne demek lan" tepkisiyle illa ki karşılaşılır. yıllardır evrensel bir kelime olarak bilirdim. ta ki üniversiteyi kazanıp başka bir şehre gidene kadar.
bunu bilmeyen şunu da bilmedi:

(bkz: hangıra)
adana ve mersin dışında kullanımı kazalara yol açabilen lanet sözcük. başıma geldi oradan biliyorum. siz siz olun ankarada herhangi bir bayan sürücüye "anarya gel abla" şeklinde tavsiye vermeyin efendimç
elfçe. salı.
kurtuluş savaşı yıllarında fransız işgaline maruz kalan çukurova yöresinde halkın diline geçen fransızca kelimedir. fransızcada "arka" anlamına gelen bu söz o acı yıllardan kalan bir hatıra olarak bugün kullanınca gülümsetmekte ve hatta "o ne lan" tepkisini oluşturmaktadır.
adana'ya has bir kelime.
türkçe'de olan bir kelime olduğunu sandığım ama sadece adana yöresine ait olduğunu öğrendiğim geri vites anlamına gelen sözcük.
tepkim: başımı iki ellerimin arasına aldım. nasıl ya!!! nasıl bilmezsiniz!!! dalga mı geçiyorsunuz siz benimle!! olmuştur.
hala inanamıyorum o ayrı.
Adana ve ilcelerinde yogun olarak kullanilan araba kullaniminda geri vites anlamina gelen ozel bir terimdir.
Hatay ,Mersin ve Antep çevrelerinde de sık kullanılan kelimedir.
Fransızca kökenlidir.
Urfa'da da geri vites anlamında kullanılan kelime.
Fransız işgalinin Adana'daki canlı hatırası. Dilin toplumlar üzerindeki gücüne müthiş örnek. Batıya göç edene kadar da türkçe zannederdim ayrıca.
adana dışında kullanılmadığını öğrenmem ile beni şoka sokan kelime. geri vites anlamındadır. tak anaryaya gel gel gel...
Geri vites demektir.
malatya' da da kullanılır ve malatya adana dışındadır.
Ben bu kelimeyi genel herkes tarafından bilinir sanırdım, meğer adanacaymış. izmir sınırlarında şöyle bir diyalog gerçekleşmiştir.

ben: kardeş anarya yap hemen çıkalım
arkadaş: anırya mı
ben: he anır amk anarya yap çıkalım hemen geç kaldım)
arabayı stop eder, anaryanın ne demek olduğunu bilmediğini anlayınca jeton düşer ve bu Güzel kelimenin bizim oralara ait olduğu o an anlaşılır.
kökeni fransızca'dır.
neden mi adana ve bölge şehirleri dışında pek bilinmez?
çünkü diğer şehirlerimiz fransız işgaline uğramamıştır.
fransızca bilgimizi pardon ve anarya ile sınırlı kalmasını sağlayan başkomutan'a sükranlarımızla...

(bkz: mustafa kemal atatürk)
görsel
mersince'de de geri vites demektir. aslen fransızca bir kelime olup fransız işgali görmüş bütün illerde kullanılır.
(bkz: geri vites). ewed
fransızların korkup adanadan kaçarken arkalarında bize bıraktıkları kelimedir.
Bir an gürbüz geldi sandım. Sukur değilmiş, şimdi gidiyorum.

Evet