bugün

fragmanı aşağıdaki adresten izlenebilir;

http://www.youtube.com/watch?v=JCwabQkPbT0

izlenmesi gereken bir film. anadolu kültürünü, kültürümüzü daha yakından tanımamızı sağlayacak bir proje.
kültürüne kültür katmak isteyenlerin izlemesi gereken film. fragmanini (bkz: #3292641) izlemek bile bir baska hos.
fragmanından çok güzel bir müzikal belgesel olduğu anlaşılıyor böyle bi çalışmada yer almak varmış çok etkileyici 10 bin yıllık bir kültür araştırması harika mixler harika bir kurgu.
fragmanını izleyip de duygulanmayan insanın türk olma ihtimali düşük film. *
(bkz: gizli kalmış son büyük uygarlık) * (bkz: anadolu nun kayip sarkilari)
sinemaların dolu, vizyon içeriğinin kalabalık olmasından dolayı şimdi değil 2010'un ocak ya da mart ayında vizyona gireceği bizzat yönetmeni tarafından biraz önce ntv ekranından aktarılan lirik sinema filmi.
Bir örneğine bu linkten ulaşabileceğimiz belgesel;

http://www.youtube.com/watch?v=-BOwenyDiWU
nezih ünen belgeseli çekmek 2002 ve 2009 yılları arasında anadolu'yu 2 kere dolaşmıştır.belgesel 7 yıllık bir birikimin ürünü olarak ortaya çıkarılmış.

ayrıca belgeselde yer alan şarkılar Nezih Ünen Group tarafından da yorumlanmış ve Cannes Film Festivali başta olmak üzere çeşitli organizasyonlarda da konserler verilmiştir.
müzik albümü geçen hafta raflarda yerini aldı.

belgesel filmi de heyecanla bekliyoruz.
özel gösterim için hazırlanan uzun versiyonunu defalarca izlediğim, şiddetle tavsiye ettiğim, şapka çıkarılması gereken bir yapım. olmuş abicim hem de şahane olmuş. emeği geçen herkesin yüreğine sağlık.
arşivimdeki en güzel köşelerde yerini almıştır.
sekiz yıllık çalışmayla ortaya çıkmış çok iyi bir nezih ünen belgeseli. Reklamlarda, kısa gösterimlerde gördüğünüz o köy kadınları belgeseli izlerken arkadan gelen müthiş ritimlerle sizi ağlatabilir. ülkenin hemen her bölgesini izleyeceğiniz bu belgeselde sadece o bölgenin şarkıları ve yöresel oyunları değil, o insanların yaşam şartları ve kültürleri de tanıtılıyor. anadolu'nun her köşesinindeki farklılıkları gösteren ve bizi bu zenginliklerin farkına varmımızı sağlayacak, hakkını vermemiz gereken bir belgesel.

filmden hoş bir alıntı:

--spoiler--
ben tüfeğimi sattım, tulumu aldım.
--spoiler--
kaybolan ve kaybolmaya yüz tutan anadolu ezgilerini derleyen gönülden yürekten gelen samimiyetle harmanlayan şimdiye kadar yapılmış en değerli belgesel-filmlerden biri. kesinlikle izlenmeli :

http://www.anadolununkayi...n_kayip_sarkilari_fragman
sinemada izlenmesi tavsiye edilen müzikal belgesel.
netice i temaşa i fragman: tek rengin hakimiyeti için bütün renkleri solduranlar utansın.
çok sağlam iyi bir çalışma, büyük bir emek ve özveri ürünü.Ne yazık ki film doğru dürüst gösterime çıkma şansı bile bulamadı.Nezih Ünen'in kendi sözleri ile aktarmak isterim durumu: (lütfen son cümleye dikkat, ben de tamamen aynı fikirdeyim izlerken ağlamamak mümkün değil)
"Değerli dostlar,
Çok uzun zamandır beklediğiniz filmimiz Anadolu'nun Kayıp Şarkıları nihayet vizyonda. Ancak, izleme garantiniz maalesef yok!

Bizlerin en büyük manevi destekçisi olmuş, tüm zorlukları aşma gayreti vermiş olan sizlere filmimizin ne kadar süre vizyonda kalacağının bir garantisi olmadığını söylemeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Bunca zaman gecikmemizin en önemli nedeni olan sinema salonlarının filmimize karşı anlamsız bir şekilde mesafeli duruşu sonucunda, istediğimiz her yerde filmi gösterme imkanı bulamadığımız gibi, kaç hafta vizyonda kalacağının da bir garantisi bulunmamaktadır. Anadolu'nun Kayıp Şarkıları, oynamakta olduğu sınırlı sayıdaki salonda büyük ilgi görmesine, önemli seansları kapalı gişe oynamasına karşın, Kanyon, istinye Park, Ak Merkez dahil pek çok sinemada, bu sinemaların yönetimlerince tercih edilmediği için yer almamıştır ve halen oynamakta olduğu salonlar da gelecek haftalara ilişkin bir garanti vermemiştir.

Bir sinema filmi olmanın çok ötesinde bir proje olduğuna ve bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin görmesi gerektiğine inanıp 8 yıldır titizlikle çalışarak meydana getirdiğimiz Anadolu'nun Kayıp Şarkıları için bizim yapabileceğimiz fazla birşeyin kalmadığı bir noktadayız.

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları artık sizlere aittir. Kaderini siz belirleyeceksiniz.

Biz 2002 yılından bu yana çalışarak sizlerin gayet iyi bildiği bu güzel filmi çıkartmayı binbir engel aşarak başardık. Ama gücümüzün bittiği bir yer var ki, salonları biz kontrol edemiyoruz.

Bu filmi sizler için yaptık. Ve sizin dostlarınız hatta size dost gözüyle bakmayanlar için... Çünkü bu filmi seyrettikten sonra kimsenin kimseye düşman kalmayacağına inandık."
(bkz: Kalan yapım)
bildiğimiz "belgesel" kriterlerine uymasa da harika görsellerle de desteklenen izlenesi film. upuzun şahane bir anadolu klibi.
anadolu'nun kayıplarından bir tane'de KUL AHMET

Öldür beni, türküsü yakar bei..
anadolu'nun bağrında yetişmiş bir insan olarak, bu belgesel için yorumumu tek kelime ile özetliyorum :

mükemmel
Ne yazıktır ki sadece 1 yada 2 salonda gösterilmiş, bu coğrafyada ki kültür çeşitliliğini anlatılabilecek en iyi şekilde yani müzik ile anlatmış bir nezih ünen filmi.
müzikleri ile dinleyenleri kendinden geçiren bir film olup, kültürel çeşitliliği en kaliteli,gerçekçi ve hisli bir şekilde anlatmıştır.
farklı bir yapım olmuş. coverlar bence çok orijinal. türkiyenin dört bir yanındaki müzik kültürü hakkında fikir edinmek isteyen herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. yazık ki fazla sahiplenilmemiş bir yapım.

#
mükemmel kelimesinin az kaldığı yapıt. helal olsun, benim memleketimde de ne güzel şeyler oluyor diderten güzellik. kesinlikle izleyin.
tek kelimeyle muhtesem bir film/belgesel. tüylerim tiken tiken oldu bircok sahnede. dogu bati farketmez anadolu bir cicek bahcesidir, rengarenk...
anadolu toprakları üzerinde pek duyulmamış seslerini belgesel halinde gözlerimizin önüne seren yapım.
http://www.youtube.com/watch?v=rx8P_BRE6cY