bugün

anadolu'nun gerçek sahipleri olduğunu söyleyen, kendilerini kadim anadolu medeniyetinin içine sokuşturmaya çalışan kürtlere ait arkeolojik bulgulardır.

malesef böyle bir bulgu, belge yoktur.

sevgili arkadaşlar, anadolu'da 100'e yakın antik kent gezmiş, bunları fotoğraflamış, hikayelerini kaleme dökmüş biri olarak, pek çok arkeoloji müzesi gezmiş biri olarak bunu kesin ve net bir şekilde yazıyorum.

kürtlere ait, kürt uygarlığına ait, anadolu'da ne bir antik kent, ne bir arkeolojik bulgu, ne kürt uygarlığına ait bir yazıt, ne bir kürt asilzadesine ait lahit yoktur.

bunları bırakın, bu kutlu vatanda bir tek dikili taşları yoktur bunların.

peki nasıl oluyor da bu toprakların gerçek sahipleri olduğunuzu iddia ediyorsunuz?

bakınız bu toprakların gerçek sahipleri batı anadolu'da luviler, orta ve doğu anadolu'da hititler-hattiler'dir.
kürtlerin ne antropolojik olarak, ne lisan olarak bu toplumlarla tek bir benzerliği yoktur.

kürt ismi, kürt halkına dair bir niteleme ne luvi kaynaklarında (truva ve likya), ne hitit kaynaklarında geçmez.

yine mö 2200'lü yıllarda anadolu'daki 17 küçük krallığı birleştirerek bir ticaret imparatorluğu kuran akadlar'a ait tabletlerde de kürt ya da kürt halkından hiç bahsedilmez.

yine sonraki dönemlerde roma kaynakları, daha sonra bizans kaynakları da bunlardan hiç bahsetmez.

anadolu kültürüne dair bugün elimizde en net anlaşılır temel eser, bizans imparatoru alexios komnenos un kızı anna komnena tarafından yazılmış alexiad adlı eserdir.

bu eser, o dönem anadolu tarihi açısından en muteber eserlerden biridir.
alexiad'ın konu aldığı tarih 11. ve 12. yüzyıllardır. yani günümüzden sadece 9 yüzyıl öncesi.
bu 900-1000 yıllık tarih, 5000 yıllık tarihe sahip olduğunu iddia edenler için çok kısa ve yeni bir süre olmalıdır değil mi?

lakin, eserde kendilerini anadolu'nun gerçek sahibi olduklarını zanneden kürtlerden, kürt halkından hiç bahsetmez.

bakınız bu çok önemli bir husus.
zira alexiad'da bizanslılardan, araplardan, türklerden, farslardan, gürcülerden, ermenilerden bahsedilir.
hatta peçenekler, uzlar ve kumanlardan bahsedilir.
galatlı keltlerden dahi bahsedilir...

ama kürtlerden bahsedilmez...

peki o halde bu cahil sürüsü, neye dayanarak "biz anadolu'nun gerçek sahipleriyiz, kadim halkıyız" diyor sürekli?

nereden geldiniz lan siz? nereden türediniz?

bir tek dikili taşınız olmayan bir coğrafyanın nasıl gerçek sahipleri olup hak iddia ediyorsunuz utanmadan?

anadolu, 4000-5000 yıllık türk yurdudur. merak edenler için anadolu'daki türk tapusu şöyledir;
(bkz: anadolu en az 4500 yıllık türk yurdudur/#44404464)
(bkz: Lakshmana tapınağı)
alparslan anadoluya girerken kürtler iran tarafından girmiştir. düz mantık yürütün anadoluyu ele geçiren türklerin olduğu yerlerin sahibi nasıl kürtler olur amk..
görsel
Köfte heykeli yapanların zoruna giden bulgulardır.
Abi sizin gibi eserler bırakacağına hiç bırakmamış olmaları daha onurlu bir yaklaşım bence XD.
Kürtler binlerce yıldır zagros dağlarında yarı vahşi bir hayat içinde yaşamışlar. Avrupalı gezginler, yunan tarihçilerin anlattığına göre binlerce yıl önce elinde ok ve mızrakla yaşayan bu insanlar, aynı yaşamı 20 yüzyılda tüfeklerle yaşar diye belirtir.
Aynen ya.

Evet Romalıların antik kentlerini türkler yaptı.

Aynen takvimleri sizler buldunuz.

Bilim sayenizde gelişti.

Adem de türk idi.

Tarih sizden başladı dimi. Tüh doğru ya.

Ufak atta auvvvlar yesin. Kipss.
Bir an barış hemen şimdi geri döndü sandım.
(bkz: 5 milyar yıllık kürt tarihi).
bulgu değil bulgurdur onlar. pilavlık bulgur.
benimde arbutus unedo ya katılmadığım yerler var ama yine de artıladım. öncelikle türkler her ne kadar tarih yazıcısı bir millet olmasa bile, romalılar ve persler bu bölgenin tarihçi milletleriydi. küçük çapta ihmal edilebilecek bir düzeyde anadoluya göçler olabilir, ama kayıtlara göre kürtlerin irani bir kavim olduğu ve eski dönemlerde orada yaşadıkları aşikar.
Aslında bir "bulgu" vardır.

M.Ö. 370 yıllarında bir kısım Grek (özellikle yunan demiyorum) paralı asker persler'in bir taht kavgasında taraflardan birinin yanında yer aldılar. Uğruna savaştıkları prens ölünce de ülkelerine geri döndüler. Bunların komutanı ksenafon'du ve tüm macerayı anabasis adlı kitabında anlattı.

Bunlar dönüş yolunda bizim güneydoğu Anadolu dağlarından geçerler. O dağlarda yaşayan "karduklar" adlı bir kavim her dağ geçidinde bunları taşa tutar ama askerler üstlerine yürüyünce kaçıp giderler. Bu olay defalarca tekrarlanır.

Kürt milliyetçileri karduk isminin benzerliğinden bu kavmin kürtler olduğunu iddia etmişlerdir. Bana göre pusuya düşürme, taşa tutma ve sıkıyı görünce kaçma adetleri daha güçlü kanıtlardır.

Ksenafon taşa tutanların entari giyip giymediğini yazmamış. Onu da yazsaydı tam emin olurdum.

Tabi dağ başında birilerini pusuya düşürüp, taşa tutmak Anadolu'nun sahibi olduğunu iddia etmek için yeterli midir, o ayrı mevzu.
Mal sahibi mülk sahibi, hanimiş de bunun ilk sahibi?
1915 yılında kürtlerin evleri ,köyleri , hayatı şöyleydi .....

görsel
görsel