bugün

asılarak idam edilmesi üçüncü seferde başarılabilinmiştir.
http://www.youtube.com/watch?v=iJJ98rpfK8I
polonya'daki plaszow toplama kampı'nın kumandanlığını yapmıştır. 1946'da asılarak idam edilmiştir.
idamı;

http://www.youtube.com/watch?v=ZgxoRLXiUPc

(bkz: +18)
Filmi izlediğimde uzun süre onu gibi ifadesiz bir yüzle dolaştım. Tırnaklarımı törpüledim. Havalı tüfek alıp balkondan serçe vurdum ve sonra pantolon askılarımı indirip işedim. Bayağı özdeşleştim herifle yani...
nazilerin içinde "kalbi yumuşak" sayılabilecek bir ss subayıydı. ne de olsa oscar schindler´e göz yumdu. yummayabilirdi. schindler de halk kahramanı olamazdı.

işin bir de o cüzü vardır.

başka benzeri konumlarda, mesela lyon´da klaus barbie denilen cani, hiç kimseye acımamıştır. ismi lyon kasabına çıkmıştır. amon göth , klaus barbie kadar cani ruhlu değilmiş demek ki.
hastalığından sebep ölmemesi için yargılanması hemen yapılmış ipe yollanmıştır, idamında ise ip iki kez kopmuş goeth' iki kez gitmiş gelmiş üçüncüde morararak ölmüştür.

schindler'in listesi filmi son sahnesinde idam sehpasında taburesi zor kırılmış bu yolla yönetmen onun ölümden korktuğunu yaşamak istediğini göstermeye çalışmıştır.
Kızının siyahi bir adamdan çocuğu olmuştur ama bağımlı olduğu ve zaten babasının geçmişi yüzünden kendini bir türlü sevemediği için kızını bakımevine terketmiştir.

Kızı yıllar sonra (30 yaşları civarında) gerçek ailesinin hikayesini kütüphanede gezinirken tesadüfen öğrenip, depresyon gecirdikten sonra hikayesini ve ailesini anlatan bir kitap yazmış.

Bu insanlar ailelerinin geçmişte yaptıkları şeylerden dolayı neden bu kadar eziyet ederler kendilerine bilmiyorum, gerçekten ilginç.

Buna bir başka örnek de dünyaya bir goering daha gelmesin diye kendilerini kısırlaştıran goering'in yeğenleridir.

Edit: ben aslında soyadının egzotikligınden bahsetmek için yazacaktım. Düşün sene [göt] diye telaffuz edilen bir soyismin var ahahaha.
Polonya Krakow'da Çok sayıda Masum insanı katletmiş Cani. Schindler's List de Ralph Fiennes gibi yakışıklı bir adam Tarafından Canlandırılmayı hak etmemiştir. Bir Ralp'a bir de şu Şeytan tipli şerefsize bakın yazıklar olsun.
görsel
enteresan bir nazi subayıdır. kimi mahkumlar kendisinin çok iyi, kimi ise tam bir cani olduğunu iddia ettiği için hakkında tavrı konusunda net bir bilgi yoktur.
Schindler'in listesi filmi sayesinde tanıdığım,gerçekteki şişko tipine bakınca da şaşırdığım SS subayı.

Villadaki balkonundan keyfi bir şekilde mahkumlara ateş ederek öldürmüştür.Savaş sonrası yakalanıp gereken cezayı almıştır.