bugün

-hristiyanlıkta edilen duadan sonra söylenen, islam dinindeki karşılığı amin olan kelime.
-2002 yapımı siyasi bir film.
vatikan'a gelen bir adam papayla görüşmek istediğini belirtir.adam o kadar ısrarcıdır ki onu kardinallerden birinin yanına çıkartırlar.adam anlamadınız galiba benim papayla görüşmem lazım der.artık adamın ısrarlarına dayanamayan görevliler adamı papanın huzuruna çıkartırlar ve odadan ayrılırlar.
tabi merak içinde olan görevliler içeriyi dinlemeye başlarlar.içerden sesler gelir:
Adam:1 milyar dolar
papa:hayır
adam:3milyar
adam:5milyar
en sonunda adam sinirle kapıyı vurur ve çıkar.kardinaller odaya doluşur hemen "yüce papa bu teklifi nasıl reddedersiniz?5milyar dolara ne kiliseler yaptırılır,dünyaya ne misyonerler yollanırdı" derler.

papa da durur ve derki "ne yani bundan sonra bütün dualardan sonra amen yerine coca-cola mı deseydik?"

şeklinde bir fıkraya başlık olmuş hristiyanalrın dualarının sonunda sarfettikleri kelimedir.
müslümanlar için (bkz: amin)*
eymen seklinde okunur.

edit: aklima geldi.. amen diye okundugu da olur.
isa bizi korusun diye dua etmeden önce söylenen söz. * * *
bir costa gavras filmi. üstadın en iyi filmlerinden biri.
"aman"ın doğu ağzıyla söylenişi. genelde türküler de duyarız ameeeeen amen amen amen seklinde.
yahudi soykırımı ve "bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık" üzerine muhteşem bir film.
93 tarihli chaos ad albümünden çığlık gibi bir sepultura şarkısı. En sondaki burn! yerine amen deselermiş daha bi güzel olurmuş. sözleri aşağıda, kopyala dursun.

Forgive me father
Forgive me God
I know I've sinned
With no remorse
Apocalyptic visions
Went through my head Here today

Gone tomorrow
It's all insane
I'm feeling sick
I'm feeling numb
The storm will come
In the name of God I'm the chosen one

Terror raids the land
To ashes we'll be sent
In the name of God Lives cast away

Martyrdom of myself
Armageddon comes
In the name of God Not one more dead

Fire blasting, cutting edge
Children burn in flames
In the name of God We're going insane

Let us die
You don't realize
This is the time
God's sacrifice

Leaving behind
Lesson in hate
In the name of God We're all dead
Burn!
bir direği amen yapmak şartı ile 2 grup tarafından oynanan oyun
gruplardan biri kaçar diğeri ameni korur kaçan grupdan bir kişi gelip ameni ellerse tekrar kaçarlar.ameni koruyan grup amene kimseyi elletmeden diğer grupdakileri yakalarsa kaçma sırası onlara gelir.
kanımca en olgun albümü. tüm parçalar cuk olmuş. özellikle 1.000.000 years from today. tutabilene aşkolsun. anything is possible bir başka yeni versiyonuyla albümde yer bulmuş. çıkış tarihi 2002 fakat son albüm özelliğini koruyor.

track listesi;

1. amen
2. chaos
3. infinite justice
4. nexus
5. sticks and stones
6. techno drome
7. 1.000.000 years from today...
8. anything is possible
9. heaven's gate
10. electric blue

(bkz: astral projection)
uluslararası eskişehir film festivali'nde izlediğim ve bayıldığım alman yapımı film.
çok ağır bir işleyişi olduğu halde bi an bile filmden kopulmuyor.
tavsiyedir ahali.
baba oğul ve kutsal ruh adına.
The Holocaust u ajite etmeden anlatan nadir filmlerden biridir. Binlerce Yahudi ve özürlü insan katledilirken dünyanın buna kayıtsız kalmasını anlatır, sanırım israil in şu anki saldırgan tutumunun nedeni de budur.
halestorm'un into the wild life'tan patlattıkları 2. single. rock chartlarda büyük bir başarı elde etmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=YGchlqCjj8A
Amin'in orjinalidir. Kullanması çok zevkli. Kelime manası yok. Epistemolojik yapısı hiç bişeye uymuyo.

Mısırdan kaçan musa'nın amon'u da beraberinde getirdiği söylenir. Hatta freud amon rahibi, diyo musa için. Tabi günahı boynuna ben dedikoduyu sevmem.
yabancılar "eymen" şeklinde okur.
aminin gavurcası.
Yönetmen Costa Gavras'ın 2002 yapımı, kansız bir nazi filmi. Görmedim duymadım söylemedim diyen üç maymunu anlatıyor. Gavras' ın taşlaması yerli yerinde. Görüntü ve çekimlere diyecek yok. Vatikan nasıl bir yer görmek isteyen bu filmi izleyebilir. Dönemi iyi yansıtan aksiyonu olmayan bir film.