bugün

haciz uygulanamayacak mallar içerisinde, traktör tohum tarim makineleri ve hayvan olduğunu biliyordum. Demek ki değişmiş !!

Aşağıda gösterilen mallar haczedilemez.
1. (3986 sayılı Kanunun 16'ncı maddesiyle değişen bent) 233 sayılı Kamu iktisadî Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi iktisadî devlet teşekkülleri, kamu iktisadî kuruluşları, bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları, iştirakleri ve mahallî idarelerin malları hariç olmak üzere Devlet malları ile hususî, kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar.(*)

2. Borçlunun şahsı ve mesleği için gerekli elbise ve eşyası ile, borçlu ve ailesine gerekli olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası.

3. Vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası.

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve taşıtları ve diğer teferruat ve tarım aletleri; çiftçi değilse sanat ve mesleği için gerekli olan alet ve edevatı ve kitapları; arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük taşıt sahiplerinin ancak geçimlerini sağlıyan taşıt vasıtaları,

5. Borçlu veya ailesinin geçimleri için gerekli ise, borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları,

6. Borçlu ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ile;

a) Borçlu çiftçi ise ayrıca gelecek mahsul için gerekli olan tohumluğu,

b) Borçlu bağ, bahçe veya meyve ve sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan bağ, bahçe ve bu işler için gerekli bulunan alet ve edevatı, malzemesi ve fide ve tohumluğu,

c) Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisinin ve ailesinin geçimleri için zaruri olan miktarda hayvan ile bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

7. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emekli aylıkları ile, bu kabil kimselerin dul ve yetimlerine bağlanan aylıklar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış ikramiyeleri,

8. Bir yardım sandığı veya derneği tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan aylıklar,

9. Vücut ve sağlık üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak zarar görenin kendisi veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi gereken paralar,

10. Askerlik malullerine, şehit yetimlerine verilen harb malullüğü zammı ile, 1485 sayılı kanun gereğince verilen tekel beyiyeleri,

11. Borçlunun haline münasip evi "ancak evin değeri fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılabilir",

12. (2347 sayılı Kanunun 8'inci maddesiyle değişen bent) Harcırah Kanununa göre yapılan ödemeler,

13. (2347 sayılı Kanunun 8'inci maddesiyle eklenen bent) 2022 sayılı kanun uyarınca bağlanan aylıklar.
Kooperatif ile çiftçiler arasındaki mesele. Sanki karar meclisten çıkmış. O konu çözülür de bu muhalefetin her haltı ak partiden bilme hastalığı çözülmez. Alacaklı siz olsanız köylünün donunu bile alırsınız.
çoo kötü bir şey. hadi tamam esnaf kepenk kapatır açar falan ama çiftçi abi yani.
Her millet hakettiği gibi yönetilirmiş. Zerre umrumda değil. Sadece işin farkında olup bazı koyu iktidar yanlısı olan esnaf yüzünden elinden geleni yapamayan çiftçi ve esnafa acııyorum.
ses etmesinler yoksa bay kemal gelirde ezanları türkçe okutur.
Herkes hak, ettıgını alıyor işte kendi başına bir kenarda ağlamamak için zamaninda ağlayanların yanında olmak gerekirdi.
Mazut baalı, her sene zarar ediyorum diye diye aqpye oy verenin canına aqp okur işte böyle.
Akape döneminde gerçekleşmiştir. neyse ki ezanlar susmuyor, fetoculuk yapmayın.
bir an için komünizm mi geldi dediğim haberdir. siyasal islamın ülkemizi ağlattığı bu dönemde şaşırtmamıştır. böyle böyle üretmeyen, herkese muhtaç kalan üçüncü sınıf ülkelere döndük. olsun ak*pe çiftçilerimizin yorulmasını istemiyor, o yüzden yapmıştır. reis-i ümmet <333
iyi iyi, en aZından toprakları haczedilmemiş, iki öküz alıp karasaban ile sürer tarlayı. O da olmadı karasabana kendi kendini koşar.
Çay içsinler ya, çay faize iyi gelir keser atar borcu..
bütün ülkenin gözleri önünde "anamız ağladı" diyen çiftçiye "ananı da al git buradan" denildiğinde ve hiç kimse sesini çıkarmadığında olay bitmişti zaten.
Çiftçinin traktörü haczedilemez. Kanun hükmüne aykırı. düzeltilir işlem.
çiftçilerin o saatte orada ne borcu varmış.
Hemen Amasya seçim sonuçlarına bakıyoruz ve ve ve bingo hemen Bi sigara yakıp svihs diyoruz.
umarım sadece bunlara oy veren çiftçilerdir.

zira oy vermeyenlerin bir suçu yok şu durumda.
almanya bizi kıskandığı içindir. çünkü ; onlar haczedemiyorlar !..
2017 yılında yargıtay 12. Hukuk dairesinin aldığı karara göre çiftçinin traktörü haczedilemez. haczedilmezlik kararı alınıp traktörler yedieminden kurtarılabilir. Ülkenin tarımını böyle öldüremezsiniz tarlalara portakal gazı sıkın, çiftçileri asın işi sağlama alın.
cuhapenin muhalefet döneminde vuku bulan hadisedir. cuhapeliler kadar cahil tipler görmedim sanıyorlar ki çiftçi olunca haciz falan gelmeyecek? napalım çifçilerse kazandığı parayı bana mı veriyor amk..
seçim zamanı biner lira dağıtırlar bunlara sonra akebeye laf edersen seni keserler.

çok ağır olacak ama (bkz: bokunda boğul amasya)
hakikaten amasya mk. çorum sivas yozgat üçlüsünün ensesinde bunlar. traktörün kuyruk milini bunlara monte etsen bile akebeden vaz geçmezler. oh olmuş.
Kırsal kesim genel olarak “ anamla yakalasam anam suçludur” diyor. Vallahi de üzülmüyorum, billahi de üzülmüyorum.
Emeğiyle yapılan çiftçilere yapılan vicdansızlık.
(bkz: faiz helaldir)
çoğu zaten hep akp'ye oy verdiğinden üzmeyen durumdur.

kendi düşen ağlamaz. insanlar hakkını ararken kıçını kaşıya kaşıya nankör bunlar yeaaa diye gerinen tipler bunlar. kendi başına gelmeden anlamıyorlar bir haltı.