bugün

jason becker bu parcayı 18 yaşında kaydetmiştir.O yaşta durmadan 200 metronomda sweep picking yapan tek insandır.hayatımda dinlediğim en sakat 3 parça arasındadır.değişeceğinide sanmıyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=tRK6NxgPlfo
http://www.youtube.com/wa...Ik4dM&feature=related
(bkz: altitude)
jason becker'in insan olmadığını gösteren bir başka eser. süratin, tekniğin ve duygunun iç içe geçmiş halidir altitudes. ne zaman dinlense ''neden hastalandın neden neden...'' diye bağırtır insanı.
sweep picking tekniğinin en güzel örneklerinden biri bu şarkıda yer almaktadır.
bir gitaristin en doruk zirvesidir. nası yani? dünyanın en zor parçasımı? hayır çalarsın bunu çok çalışırsan. fakat hiç bir zaman böyle bir beste yapamazsın. bir şarkıdaki duyguyu hiç bir zaman bu kadar iyi veremezsin. imkansızdır. eskidende bu böyleydi şimdide böyledir. imkansızı başarmıştır jason becker. bir nevi hiç bir insanın yapamadığı ve yapamayacağı bir şey yaptı. altitudes denen en yüksek zirveye ulaştı ve henüz 18 yaşındaydı. buna bir nevi tanrılık denir. olağanüstülük denir. herkes bunu dedi. bu çocuk tanrı, bu çocuk harika dediler...

20'li yaşlarda felç oldu ve işte o zaman tanrının onu korumadığı anlaşıldı ya da yoktu tanrı hiç bir zaman. sonuçta bu bir adaletsizlik ve bu adaletsizlik ne kadar ağır olursa olsun jason becker felçli yaşasada her zaman bu eseriyle tanrı iltifatını kalbinde hissedecek.

kıyamet kopana kadar hatırlanıcak. sevilicek, tapılıcak.

edit bu*: aylardır belki yıllardır bulamadım bu başlığa bir yorum. şimdi öyle bir hayat içerisindeyim ki. tek bir parça var playlistimde. tabi ki altitudes. sadece o benim yüreğimdeki gözyaşlarını parmaklarıyla siliyor. acıta acıta. o kadar hoşuma gidiyor ki beni içine doğru parçalayan dünyada... başka hiç bir türlü kıpırdayamıyorum. sanki bende bir felçliyim. bana sadece bu parça güç veriyor.

kıyamet kopana kadar hatırlanıcak. sevilicek, tapılıcak.

edit 2: imla.
bir insanın karmaşık olduğu zaman, duygusal olduğu zaman, düşünceler içinde olduğu zaman, bir şeyler dileyip hayal etmeye çalışığı zaman, karmaşık olduğu zaman, duygusal olduğu zaman, düşünceler içinde olduğu zaman, bir şeyler dileyip hayal etmeye çalışığı zaman...

her nota bu kadar harika olabilir mi?
oluyormuş. insanın hiç hata yapmadığı anlar oluyormuş. insan kusursuz bir şeyler yaratabiliyormuş.

(bkz: jason becker)
bu şarkıyı duyan tanrı jason ı çok kıskandı ve ona hastalık verdi.
insanın içini, dışını, herşeyini yarıp geçen, bunu yapan insan olamaz arkadaş dedirten bir jason becker klasiği. yüksek dozda alınmamalıdır.
bir filmde duyduğum repliği uyarlayıp jason becker' a sormak istiyorum;

''bunu senin yaptığına emin misin jason? sanki tanrı yapmış gibi.''
4:34'ten sonrası insanı hayattan koparan mucize parça. (bkz: sweep picking nedir)
Jason Becker' ın, dünyanın tüm gitaristleri üzerindeki laneti.
gitar ile çalınan ve çalınabilecek en güzel eser. o sonundaki bölüm ile yüreğinizi dağlar jason adeta.
Zaman duruyor sanki, evren başkalaşıyor. bu adam bu şarkıyı çaldığında ben kendimi, onun yanında küçük bir çocuk gibi hissediyorum. Tertemiz soloları, geçişleri, pickingleri, kısaca her şeyiyle duygusunu, nefretini, anlamlarını katabilmiş. Clean tonda bile verebildiği bir şeyler var onun. Kaç gitarist beni onun kadar etkiledi? Onun tekniği kadar cezbetti? hiç kimse.. O çaldığı vakit hele ki Altitudes çalıyorsa, kendimden geçiyorum. sadece o şarkının komposizyonlarıa bırakıyorum kendimi.
serbest cagrisim (bkz: altunizade)