bugün

70.8 milyar dolarlık büyüklüğünde tarım ürünleri ihracatçısı ülke.
Çavdar ve Bektaşi üzümü üretiminde lider ülke.
ortalama net maaşın 2302 euro olduğu ülke.
Karı-koca bir restorana girip yiyip içtikten sonra hesabı ayrı ayrı ödeyen bi tuhaf insanların memleketi.
Suudi Arabistan'a 417 milyon euroluk silah satışı yapan ülke.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
5 milyon türkün yaşadığı memleket. Vatanımız sayılır.
işte medeniyet.
kanada günlükleri ni okumayan varsa google dan açıp okusunlar hemen. Yurt dışında yaşamanın cazipten cefaya dönme aşamalarını çok güzel anlatan eğlenceli bir yazıdır.
Benim de hikayem buna benzer.

ilk geldiğim ay şaşkınlıkla ve hayranlıkla bakıyordum etrafıma. Artık evden çıkmıyorum o ayrı mevzu.

Kurs ve üniversite vasıtasıyla bi sürü arkadaşım oldu. Afgan, japon, romen, polonyalı, italyan, taylandlı, vietnamlı.... içlerinde bi tane alman yok. Has alman bulmak gerçekten zor. Adamlar nazi olmasın da ne yapsın. Çaktırmadan işgal ediyoruz ülkeyi.

Peki bu kadar farklı millet nasıl anlaşıyor? Bayağı da güzel. Yani süper almanca konuşmaya gerek yok aslında, biz anlaşıyoruz. Ama hükümet için yeterli değil. Sana diyor ki bu dili, bir almandan daha iyi bileceksin. Verdikleri eğitimden çıkardığım sonuç bu.

Bizzat denedim. Oturduğum köyde ufak tefek alışverişimizi yaptığımız bir postane var. Evet postaneden yumurta, süt filan alıyorum. işleten kadın bir alman.

Kadına bir sürü şey sordum gramatikle ilgili. Aldığım cevaplar şunlar: was? Waaas? Was? Waaas?

Kıl tüy yün derken rüyalarını bile almanca görmeye başlıyorsun. Ve yabancılaşıyorsun her şeye.

Türk kanallarını izlemek için bir zımbırtı aldım geçen gün. Köy belgeseli arıyorum deli gibi. Kerpiç evleri, şalvarlı teyzeleri filan seyredip ağlıyorum hep. Yeni rahatlama yöntemim bu.

Çok büyütmeyin gözünüzde avrupa' yı. Buralarda ruh yok...
Son altı ay içinde benzinin litresinin yaklaşık yarım Euro zamlandığı, bugün itibariyle benzin almak için 3 istasyon gezdiğim(benzin yok) ve kısa bir süre içinde 2 Euro olacağı söylenen ülke.
Sigaranın içkiden daha pahalı olduğu bi tuhaf ülke. Veya yanlış olan belki bizimkidir tam şeedemedim.
ekonomik yönden (gdp *) Türkiye'nin 38 yıl ilerisinde olan ülke.
Biranın yanında meze olarak çubuk kraker yiyen sarışın çirkin insanların ülkesi.

Çubuk kraker la bu sabi sıbyan gıdası.
kişi başına düşen milli gelir bakımından Türkiyenin 40 yıl ilerisinde olan ülke.
Yer altında, patates kadar doğal karşılanan 2. Dünya savaşından kalma bombaların bulunduğu ülke.
Bir tanesi de oturduğum köyde bulunmuş. Cumartesi günü imha edecekler, tahliye olacağız köycek.
Aradığım aksiyon ayağıma gelmiş, polis zoru olmazsa hayatta çıkmam bu evden. Görseller ektedir efendim.

görsel
görsel
2017 yılında 37.5 milyon turistin gittiği ülke.
turizm kazancı 39.8 milyar dolardır.
Sokak kedisi olmayan ülke. Nerde lan bu kediler? Nettiz olm!
PriceWaterhouseCoopers tahminine göre 2030 yılında gayri safi milli hasılası 4.7 trilyon dolar olacak; Hindistan (19.51$), Endonezya (5.42$) ve Rusya (4.73$) nın gerisine düşecektir.
1960 yılında dünya ekonomisinde payı %8.98 (en yüksek oran) olan ülke.
Günümüzde ise %4.81 dir.
Sivasın ağabeyi.
Toplam zenginliği 14 trilyon 499 milyar dolar olan ülke.
milyarder sayısı 114, milyoner sayısı 2,183,000 olan ülke.
enflasyon oranının %1.6 olduğu ülke. (2017 verisi)
Yaşam kalitesi yüksek bir ülke. ingilizce bilme oranı da yüksektir. Çok fazla Türk yaşıyor, öyle ki sokaktan birine bir şeyler sormaya çalışırken, karşıdaki adam Türk olduğunuzu anlayıp Türkçe cevap verebiliyor. Ayrıca sokaklarda sık sık Türkçe duyuyorsunuz. Oradaki Türklerin bazılarının yaptığı bir takım pis işlerden dolayı Türklere karşı yer yer ön yargı olabiliyor. En çok şaşırdığım şey ise çok fazla esrar içiyorlar, Öyle ki gece sokaklarda gezerken sık sık geldi kokusu burnuma. Buraya gelirseniz marketlerde uygun fiyata satılan minnak jagermeister, JD, vs. şişelerinden almayı unutmayın.
Elektrik kwh ücretinin Türk Lirası cinsinden 1.84 lira olduğu ülke.
silah ve askeri malzeme satışında bu yıl, geçen yıla kıyasla yüzde 26'lık düşüş yaşamış ülke.