bugün

Allah ne yazik ki Korku kaynağı olmanın ötesine geçememiştir.

insanların tanrı tasarısıyla hakikatteki tanrının pek çok konuda birbirinden ayrıldığından şüphem yoktur.

Mevcut tanrılara bakarak dinden çıkmak ve hatta tanrıyı reddetmek bile Tanrıyı kızdırmamalı, öfkelendirmemelidir.
Neden mi?
Tanrı inkarcı kulunu şöyle değerlendirecektir çünkü,
O aslında beni değil, benimle ilgisi olmayan bir tanrıyı reddetti. Bu bakımdan ona kızmıyorum.

Tanrı için daha üzücü olan, kendisine inanılmaması değil, Kendisiyle ilgisi bulunmayan bir tanrıya inanılması olabilir dostlarım.

Siz kendinizden yola çıkın,

Olmadığınız biri olarak anılmanız, tanınmanız... bu şekliyle sevilmeniz veyahut sevilmemeniz gerçekten sizi mutlu edebilir mi?
birdir.
vardır ve arapların koyduğu kurallar üzerinden cezalandırmayacak kadar adil ve yüce bir yaratıcıdır diye umuyorum.
Koskoca evreni yaratan bir gücün sadece arapça bildiğini iddia edenleri gösteren başlıktır

Babacım cebindeki telefon 10 tane dil konuşuyor koskoca Allah nasıl bir tek arapça anlayacak.
Allah neden avlarını canlı canlı yiyen hayvanlar yarattı?
Yüce yaradanımız.
cehennem ile korkutmasa. cennet'te huriler ile ve şarap ile ödüllendirmese. kimsenin inanmayacağı bir gerçek.
Non-binarydir.
Kurandaki Allahın El ilah olduğunu düşünmüyorum. Allah şey olmalı. Ancak kalp gözü ile görülebilen bir varlık olmalı. Şimdi hep canlı ve şey olan birisinin koruması üstündür. Gözleri her zaman açıktır. Bu şey olan Hz. Muhammedin görüştüğü Tanrının Enki veya Anunnakilerden birisi olduğunu düşünmüyorum. Bana kalırsa Kuran bigbangle gelen aşk'ın madde olmalı. Yani bu aşkın madde için önemli olan birisini zaten korur. Çünkü her şey o. Her şeyin şeyi olan birisi tehlike yaratabilir ama şey daha ustun olduğu için korur. Allahın nur olduğunu düşünüyorum. Acaba Muhammed as kiminle konuştu?
Böyle birşey yok Maalesef öldüğümüzde 72 hurilerle dolu şaraptan ırmakları olan bir cennete gitmek diye birşey yok üzgünüm.
Önünde herhangi bir engel yok. Çünkü senden daha büyük Tanrı var. Çok fazla konuşma. Bak zaten mağlupsun. Her türlü yenilgi aldın. Güzel bir hamburgersin sen ve seni NET bir şekilde HAM diye yedim. Konuşmalar konuşmalar boş. Asli yaratıcı değilsin ve sonsuza kadar insanları kandıramazsınnnn. Ne kadar kolay etti yaaa. Seni bir hamlede yedim ben.
Var olabilir.

Ancak takıntı haline getirmemek gerek.
Fiziksel olarak olmayan, biyolojistlere göre olmayan, kimyasal olarak olmayan bir özne.

Sadece (ruhsal) kalpte bulunan ve onun atmasını sağlayan, düşüncede yaşayan ve beyni yönlendiren ilkel bir mekanizma. insana has.

Başka hiçbir canlıda tanrı inancı yok. Düşünüp de "yaşam nedir" sorusunun cevabını bulamayanlar, kendi kendilerine birer tanrı yaratmaya çabalamışlar. Varsa, birbirini yanlışlayan beş din ve kitabı neden yazdırsın ki peşi sıra? Allah bu denli aptal olabilir mi? Online bir Allah düşün! Şimdiye dek yüzlerce kez kendisini yenilemeliydi. Allah dediğin bi yüce şey pusu kurar mi? Ona inanmak bir cehalet örneğidir. Bilime inanmamaktır. Yazdırdığı var sayılan hiçbir kitapta Dünya ne yuvarlak ne de Güneş'in çevresinde dönmektedir. Allah dediğiniz şey, o yüce güç, o sonsuz bilinç kaynağı nasıl olur da bunu insanlardan saklar?

"Her ne olursa olsun, Dünya dönüyor!"

- Galileo Galilei -
varsa sıçtım.*
Allah varsa onu illaki göreceğim derdine düşen ateistlerin (burası komik ) vay haline ...

Bağnaz değilim. Sadece hissediyorum ve de inanıyorum. Yapmanız gereken akışına bırakmak. Var mı yok mu kalbiniz karar versin !.

O var ve her yerde ...
müslümanlar'ın tanrısının adı.

benim de iman ettiğim.
Yoktur!

Olduğunu da hiç kimse ispatlayamaz.

(Lütfen;

Sağımızdadır, solumuzdadır, nefes aldığımız her yerdedir filan gibi saçma salak donelerle gelmeyin. Daha gerçekçi olun!)

Örnekse ben, olmadığını söyleyemiyor ama "yoktur " diyebiliyorum. Oysa Allah'ın böyle bir sebebi yok! Olamaz, olamayacak da! Tanrı'nın konuşma kabiliyeti yok
O sadece başkaları vasıtasıyla iletir. Beş kere iletmiş. Neyin peşindesin?
"Varım varım" diye bağıran bir tip. "Hayır yoksun" diyen de bir tip. Biri inançsal biri insansal.

"Yoksun" diyenin kendi var;
"ben allah'ım" diyenin varlığı yok!

Tasvir!

Şekillendir Allah'ı!
Neye benziyor?
El ve la teorisi çok mantıklı. ispanyolcada cinsiyet belirlemede çok bariz kullanılıyor. Aganta burina burinata isimli çok sevdiğim kitapta. El-mar (fırtınalı, güçlü, yıkıcı deniz) ın la-mar( sakin, huzurlu deniz) a dönüşmesinden bahsediyordu. Şimdi bu iki sıfatı toplarsam ve üzerine dilden dile geçerken ki dönüşümleri eklersem Allah kelimesini anlayabiliyorum.
"allah" sözcüğü telaffuzu ve tınısı itibariyle kulağa korkunç, otoriter bir imaj yaratmakta ve bulanık bir olguyu çağrıştırmaktadır. Yani bu hitap ya da söz nedense hep ürpertmiş, sevgi dolu, iyi ve güzel bir çağrışım yapmamaktadır. Sanırım bunu kullanan muslumanlarin da etkisi olabilir bunda...

bilindiği üzre allah, arapça bir kelime olup "yüksek, ulu, kudretli" anlamlarına gelen ali ile tanrı anlamına gelen ilah’tan türemiştir. yani ali-ilah...

Muhtemelen allah, arapların ve ibranilern icat ettiği bir şeydir. insanin aklına böyle cübbeli, sarıklı, sakallı, pörtlek gözlü, elinde asası olan kapkara bir varlık geliyor.

oysa tanrı öyle midir?

tanrı, alahtan daha kapsayıcı ve objektiftir. Daha bi sevgi ve iyilik doludur
zaten öz türkçe bir kelime olan tengri kökünden gelmektedir.
bunun yerine tanrı sözcüğünün kullanılması ve yaygınlaşması daha güzel ve samimi, zarafet dolu olup bizi iyilik ve güzelliğe yaklaştıran detaylardan biridir şüphesiz...

dipnot: ateyist değilim.
mükminlerin taşlamak istediği bir açıklama olup,
her cümlesine katılmaktayım.
allah insanlarda korku ve gaddarlık bulunduran bir karakter hayal ettirirken,
tanrı insanlarda sevici ve yaratıcı bir tını, bir hayal oluşturur.
türk olarak inancımız gök tengri, yaratıcımız ise tengridir.
islamiyet yaratıcımızdan, kültürümüzden bizi uzaklaştırmıştır.
Yüce yaratıcı. Her şey ondan varolmuştur. Onu reddedenler bile. Evet.
Gönderdiği kitaplardan anladığım kadarıyla epey kindar ve agresif bir yapısı var.
Böyle bir şey yok. Ama olabilir de.
Mekkeyi kureyş öncesi dönemde idare eden kabilenin şefinin suriyeden bulduğu putu kucaklayıp kente getirmesiyle başlayan arap putperestliğinde zamanla en büyük tanrı haline gelmiş, ay tanrısı.